HAKK- DOĞA- İNSAN YARDIMCINIZ OLA!

HAKK- DOĞA- İNSAN YARDIMCINIZ OLA! asker otobüs Alevi kimlik kontrolü

Erzincan’dan İstanbul istikametine giden içinde 49 yolcusu bulunan otobüs Kayseri il çıkışında Jandarmalar tarafından durdurulur. Görevli subay: “Arama var, kimliklerinizi çıkarın!” talimatını verir. Yolcular kimliklerini çıkarırlar, görevli asker kimlikleri topladıktan sonra yolculara: “Aşağı inin” der. Yolcular otobüsten inerken bazı yolcuların sakalı, bıyığı subayın dikkatini çeker. Subay şüphelendiği kişilerin sabıka kaydı olup olmadığını araştırır. Sabıka kaydına rastlanamaz. Subay yolculara dönerek:

– Müslümanlar şu tarafa ayrılsın, der. 32 kişi ayrılır.
– Aleviler şu tarafa ayrılsın, 10 kişi ayrılır.
– Hristiyanlar şu tarafa ayrılsın, ayrılan olmamış.
– Yahudiler bu tarafa ayrılsın, ayrılan olmamış.
– Ateistler bu tarafa ayrılsın 2 kişi ayrılır.

Subay aklına gelen bütün inançları saymış, beş kişi ayrılmamış. Kimliklerin din hanesinde dini İslam yazılı. Subay kızmaya başlamış, “ateist değilsiniz siz kimsiniz?” diye bağırınca, “komutanım biz hem Aleviyiz hem Müslümanız.”
Subay biraz düşündükten sonra “Müslümanlar, Aleviler, Ateistler otobüse binsin. Hem aleviyiz hem Müslümanız’ beklesindiyenler.” Otobüse binen yolcular merak etmeye başlamışlar. Subay hem Alevi hem Müslümanız diyenlere sormuş:

– Günde beş vakit namaz kılıyor musunuz?
– Hayır!
– 30 gün Ramazan orucu tutar mısınız?
– Hayır!
– Hacca gider misiniz?
– Hayır!
– Zekât verir misiniz?
– Evet!
– Kelimeyi şahadet getirir misiniz?
– Evet !
Subay tek tek sorar kimse bilmez. Daha çok kızmaya başlamış. “Müslüman olamazsınız, yalan söylüyorsunuz! Peki
– Siz Semah döner misiniz?
– Evet!
– Musahibiniz var mı?
– Evet!
– Kadın erkek birlikte ibadet eder misiniz ?
– Evet!
Subay bağırır:
“Siz aslını inkâr eden Alevilersiniz! Sizin gibi insanların yüzünden bu ülkede Müslümanlar ile Aleviler karşı karşıya gelmişler. Sizin gibi insanlardan ne Alevilere nede Müslümanlara hayır gelmez. Siz ikiyüzlüsünüz, din değiştirebilirsiniz Alevi iken Müslüman olabilirsiniz, Müslüman iken Alevi de olabilirsiniz, başka bir dine de geçebilirsiniz, bu anlaşılır ama hem Alevi hem Müslüman olunmaz! Her inancın kendine has kuralları vardır. Siz kendi aslını inkâr eden ikiyüzlü insanlarsınız, sizin gibi düşünen insanlardan her şey beklenilir, siz çıkarınız için Yahudi bile olursunuz, sizin gibilerin dini imanı paradır ikişer tokat atar hadi s… olun gidin.” Der.

İkiyüzlülük T.D.K. (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde “iki yüzlü olma durumu”, yani “özü sözü bir olmama durumu” olarak, çeşitli sözlüklerde ise “dürüst olmama” “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünme veya göstermeye çalışma”, “aldatmaya çalışma” olarak tanımlanır.

“Hem Aleviyim hem Müslümanım” diyen aleviler takiyye yaparlar, ortacıdır, iki uç arası mekik dokur. Negatife gider pozitifi kötüler, pozitife gider negatifi. Ortada durduğunda da her iki tarafın arkasından atar tutar; ama düşman edinmeye korkarlar. Cesur değildirler. Herkese dost görünürler. Hep bir yalan, hep bir reddediş, hep bir kandırmacaya tutunmuş; ancak aldattığı sadece kendileri olmuştur.
Aleviliğin tarihi, kültürü ve kaynakları araştırılmaya değer bir konu olma özelliğini korumakla beraber Alevilik bir sır, bir muamma değildir. Alevilik İslam’dan önce var olan mazlumların açtığı, yaşamı ile bedel ödediği, sürecinde de binlerce katliamın yaşandığı ve vazgeçilmez bir doğal inançtır. Her inançta olduğu gibi Alevi inancının da belli kuralları vardır. Alevilikte var olan kurallar İslam’da yoktur. İslam’da var olan kurallar Alevilikte yoktur. Alevi inancına inanan insanların yükümlülükleri, sorumlulukları vardır. Alevilik ikiyüzlü insanların, Namertlerin, Korkakların savunacağı bir inanç değildir.

Dolayısıyla Aleviliğin “İslam’ın özü” olduğunu söyleyenler, Hem Aleviyim hem Müslümanım diyenler bırakalım bilimsel namusu, asgarî bir dürüstlüğe sahip iseler, Hallac-ı Mansur, Bektâş-ı Velî, Yunus Emre, Abdal Musa, Kaygusuz, Nesimi, Pir Sultan, Edip Harabî, Viranî, Kul Himmet ve daha nice benzeri Aleviğin gerçek inanç önderleriyle hesaplaşmak zorundadırlar. Takiyye yaparak “hem Aleviyim hem Müslümanım, Hak- Ali- Muhammed” deyip onların yolunda gitmeyip camiye değil Cemevine giden ikiyüzlü aleviler, İnsanı, doğayı, Aleviliği kirlettiğiniz için yine de size beddua etmiyorum.

2015 yılına girerken 6 yıldır sizlerle düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım. Mesaj gönderen, destek veren, aynı zamanda eleştirileriyle katkıda bulunan siz değerli dostlarıma teşekkür eder 2015 yılında insanların kendi içindeki cenneti bir an önce keşfederek, başka insanların hayatlarını cehenneme çevirmekten vazgeçme dileğiyle, yeni yılın barış ve kardeşlik getirmesini dilerim.
Hakk- Doğa- İnsan yardımcınız ola.
Barış Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.