Logomuz

LOGOMUZ

Aleviliği Sembolü, güneşe karşı semah dönen kadın erkektirdab logo son red

Sembol, logo, amblem, marka:
Sözlü  yazılı anlatım olanağının olmadığı ortamlarda kullanılan, sade grafik, çizgi ve resimlerden oluşan; içi görünür görünmez derin anlam tarih bilgi ve enerji yüklü, kimlik ve imaj belirleyici, yol gösterici insanların kendini ifade etmek için kullandıkları işaretlerdir. Semboller ilgisizlere fazla bir şey ifade etmezler. Fakat anlayanlara ifade ettikleri manalar çok derindir.  İnsan beyni bilgileri, söz ve yazıları dâhil resimler olarak saklar, bu nedenle görme duygumuza hitap eden, çizgi, resim sanatı, insan düşüncesine ulaşma ve iletişimde en etkili yoldur.

Maalesef Alevi toplumu, Alevi öğretisini hakkında ortak bir tarif tanımlama yapıp, üst kurumlarını oluşturup Aleviliği dünya çapında temsil eden ortak bir Sembol, logo, amblem, marka üzerinde anlaşmadığı için.  Her kurum kendine göre bir Alevi sembolü logosu belirliyor.

Bugün Aleviliği temsil ettiği bilinen semboller arasında,  Elinde sazla Pir sultan, Semah dönen kadın erkek,  Mum Alev Işık, Güneş, 12 köşeli yıldız, El-beşparmak, Turna, Güvercin, Aslan, Hace Bektas Veli resmi,  ayrıca İslam halifesi Hz. Ali resmi ve Zülfikar Kılıç, semboller kullanılıyor.

DAB olarak biz, Aleviliği İslam ve semavi dinler dışı, doğayı, insanı alev ışk güneşi aydınlanmayı kutsayan kendine özgü bir inanç öğreti olduğunu benimsiyoruz. Bu nedenle İslam halifesi Hz. Ali resmi ve şiddeti temsil eden Zülfikar Kılıç, gibi İslami sembollerin kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Bunlar Alevi kurumlarından kaldırılmalıdır.

 

DAB LOGOSU ANLAMLARI

Doğayı, insanı alev ışk güneşi aydınlanmayı kutsayan, bilimi yol sevgiyi  kendine YOL ‘’din’’ olarak kabul eden;

Alevi öğretisine, saz çalan, Semah dönen insan (kadın erkek) ve

Alev ışık güneşli bir sembolün öğretimize en uygun logo, amblem olduğu düşüncesindeyiz.

Güneş teki 12 alev, yılın 12 ayını, 12  burcu (yıldız topluluğunu) Ve Alevi cemlerinde 12 hizmeti sembolize etmekte.

Ayrıca logomuzdaki yıldız mücadeleyi ve 4 kapıda can,  5 unsuru hava ateş su toprak ve canı (insanı) temsil etmekte.

Ve DAB olarak, Aleviliğin özü olan ışık aydınlanma kültüne vurgu yapmak için Alevi kelimesini ‘’Alev-İ’’ olarak yazıyorz.

(Bugün var olan Alevi federasyonları da, genelde bu, semah dönen kadın erkek figürünü sembol logo/amblem olarak kullanmaktadır. )

DAB  gyk.

 

DAB logo semak saz gunes 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red DAB logo png banner

 

 

 

 

 

dab logo son red png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAB logo kirmizi red DAB logo sari

 

 

 

 

 

 

DAB logo PNG son lang

DAB TV
DAB rozet
DAB bayrak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.