HAKİKAT YOL’U (Alevilik) -2 (Mehmet KABADAYI)

     HAKİKAT YOL’U (Alevilik) -2

 

Hakikat Yol’da (Alevilikte): varoluş felsefesine, “varlığın birliği” anlayışına dayalı olarak Hakk’ın en görünür, en müstesna hali ile insanda misafir olduğuna inanılır. Yani “İnsan Hakk’ta,  Hakk insandadır.” İnsanın Hakk’ta, Hakk’ın ise insanda olma durumu Hallac-ı Mansur ile özdeşleşmiş olan “En-el Hakk” tanımlaması vahdeti vücut (varlığın birliği) felsefesidir. Hakk; vahdeti mevcuttur yani varlıkların birliğidir. Yedi iklim, dört köşede, on sekiz bin âlemde cümle canı ve bütün kâinatı kapsar. Hakk, cümle varlıkta vücut, insanda ise sıfat bulmuştur. Hakk’ın en güzel sıfatı insanın cemalindedir. Bizler, Hakk’ı insanın cemalinde görenlerdeniz. Kaygusuz Abdal, “Hakk’ı kendi vücudunda, dışarıda arama: çünkü bulamazsın” diyor. Kaygusuz Abdal’ın deyimi ile âlemde var olan her şey Hakk’ın bir parçasıdır ve Hakk’ın bir yansımasıdır. Sonuçta Hakk bütün varlıkların toplamıdır. Yol Ereni Jean KUTLU diyor ki;

“Sırrı hakikati bilmek istersen

Aşkı muhabbet ehline sor

Hakk’ın cemalin arar isen

Çevir yüzün aynaya sor.”

Hakikat Yol’u (Alevilik); varoluş felsefesine, “varlığın birliği” anlayışına dayalı, başta rızalık ve ikrarlık ilkesi olmak üzere, Cem, Hızır ve Devriye inancı ile herhangi bir dinin veya inancın alt kolu ve mezhebi değil, ancak kendi değerleri içinde doğru anlaşılır bir inanç (öğreti), başlı başına bir YOL’dur. Öğretisiyle de kâmil-bilge yani olgun insan yetiştirme okuludur. Bu okulun temel etik kural ve ilkesi vardır. “Eline, diline, beline, aşına, işine, eşitine” sahip olmak yani edepli olmak bu okulun en temel ilkesidir.

Hakikat Yol’u (Alevilik); varoluş felsefesine dayalı, doğayı insanı, bilimi, sevgiyi, eşit paylaşımı, rıza şehri ilkesini ve özgürlüğü kendine rehber edinmiş, ezmeden, ezilmeden dünyada barış içinde, insanca mutlu ve huzur içinde yaşamayı kendisine Yol edinmiş, kadim bir inanç, felsefe, kültür ve yaşam öğretisidir. Alevilikte din, dil, ırk, cinsiyet, sen ve ben ayrımı yoktur, 72 âleme aynı nazarda bakar.

Hakikat Yol’u (Alevilik); kadim inanç, kültür ve yaşam felsefesiyle ve tüm uygulamalarıyla ikrar ve rızalık esaslıdır! Hakikat âşığı Devrani, Hakk Yol’unun kadim bir inanç olduğunu aşağıdaki şiir’inde bizlere şu şekilde anlatıyor;

“Sorma ne hacet bizlere sofu

Ta evvel künyede ismimiz vardır

Dünya kurulmadan yüz bin yıl evvel

Şu yeşil kandilde cismimiz vardır.” 

 

Aşk ile.

DEVAM EDECEK!

Mehmet KABADAYI.

İletişim: Mehmet_k.34@hotmail.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.