ALEVİLİK VE BİLİM!

ALEVİLİK VE BİLİM!kuranlik

Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır, benlikte yaşayan herkes cahildir, benim Kâbe’m insandır, İnsan döngü (evrim) yoluyla gelişerek bu hale gelebilmiştir diyen, 5 asırdır yasaklanan, gizlenmeye çalışılan doğa, Işık, insan eksenli 4 Kapı 40 Makam öğretisi Alevilik yeniden Anadolu insanımıza ışık oluyor.

Anadolu insanı inancı ile yüzleşiyor. Sünni inancına mensup insanlarda günlük mesajlar alıyorum. Hepsinin ortak görüşü Alevilik sizin tarif ettiğiniz gibi ise bizde Aleviyiz diyorlar. Özellikle beni arayan; abi biz özümüze dönüyoruz Kürdüz, Aleviyiz diyen Elbistan Karahasan Köyü gençlerini selamlıyorum.

Alevi gençliği inancıyla yüzleşiyor aleviyiz, Müslüman değiliz diyen okuyan, araştıran, sorgulayan, yarınlar için umut vaat eden bir gençlik yetişiyor. T.C. panik halinde. Başbakanın Hacı Bektaş dergâhını ziyaret etmesi Ali’den on iki imamlardan dem vurması boşuna değildir. Başbakan Alevilik Ali’nin yolunda gitmek ise bende aleviyim diyor. Alevilik Ali’nin yolu değildir. Alevilik İslam ve Ali ile asla izah edilemez.

Alevilik bilime inanan bir akıl ve doğal dindir. Akılla mantıkla izah edilmeyen hiçbir şey Alevilikte karşılığı yoktur. Günlük yaşamda insan ve insani duruşa yabancı olan her şey Aleviliğe yabancıdır. Alevilik Ali’nin ve on iki imamların inancına ve yaşam tarzına da yabancıdır. Bilime, akla yabancı olan alevi inancına da yabancıdır. Bilime yabancı olan bilimi ret eden Ali Alevi değildir. Bilime inanmayan insanın varoluşunu da anlayamaz. Ali ve on iki imamlar bileme inanmadıkları için insanın varoluşunu izah edilişi bilime ve Alevi inancına zıttır.

Ali ve on iki imamlar insanın var oluşunu şöyle izah eder

Allah önce Âdem’i bir çamurdan, değişmiş balçıktan yarattı. Sonra da Âdem’in kaburgasından Havva’yı yarattı. Âdem ile Havva evlendiler. Havva 20 doğum yapar her doğumda biri kız biri erkek ikiz çocuklar doğurur. Daha sonra ikiz kardeşler evlenirler. Böylece insan nesli çoğaldı. İnsan nesli çoğaldıktan sonra Allah kardeş evliliğini yasakladı.
Bilim insanın var oluşunu nasıl açıklıyor?

Bilim; tabiattaki bütün canlılar gibi, insanlarda evrimleşme yoluyla gelişerek bu seviyeye gelmiştir diyor. Yeryüzündeki tek hücreli canlılar oluştu. Sonra onlar çok hücrelilere dönüştü daha sonra farklı organizmalar fonksiyonlarını arttırarak türlere dönüştü. Türlerde kendi aralarında elene elene, seçile seçile geliştiler Bilim insanın var oluşunu evrimleşmeye bağlamaktadır.

Alevi inancına göre insanın var oluşu

Alevi inancı insanın varoluşunu bilim açıklamadan binlerce yıl önce şöyle tarif eder. İnsan döngü (evrim) yoluyla gelişerek bu hale gelebilmiştir. Element olmaktan tutunda nebatat ve mahlûkat evrelerinden süzüle süzüle, seçile seçile, arına arına gelişerek insan olabilmiştir. Sudan; buluta, topraktan; madene hücreden mahlûkata kadar her şey bir devir halindedir. Bir döngü halindedir der.

Bilimin tezi ile Alevi inanışın tezi bire bir örtüşmektedir

Alevilik ile ilgili kaynaklar 15. asırdan sonra yok edildiği için Alevilik Pirlerimizin ve Aşık-ı sadıklarımız nefeslerinden bugüne taşınmıştır. 1600 yıllarından önce Aleviler İslam ve on iki imamlarla tanışmadan önce aşık-ı sadıklarımız Aleviliğin doğanın ve insanın varoluşunu nefeslere dökerek şöyle tarif eder.

Kul Himmet ne diyor?

Yüz yirmi dört bin peygamber eveli
Kurulmadan şu dünyanın temeli
Ay, gün yayılmazdan eveli
Mağrıptan maşrıka doğan nur nedir.

Pir Sultan ne diyor

Yedi kat gökte asılı
Kandildeki Nura geldim
Hakk bizi yoktan yarattı
Şükür yoktan vara geldim

Şah Hatayi ne diyor

Bir kandilden bir kandile atıldım
Turab oldum yeryüzüne saçıldım
Bir zaman Hakk idim Hakk ile kaldım
Gönlüme od düştü yandım da geldim.

Yunus Emre ne diyor

Yedi gök yaratıldı
Işık ile bünyad oldum
Toprağa nazar kıldı
Aksırıp duru geldim

Yunus Emre başka bir deyişinde şöyle diyor

Yer gök yaratılmadan
Hakk bir gevher eyledi
Nazar kıldı gevhere,
eritti inci eyledi

Dermani ne diyor

Ta ezelden kandildeki nurdayim
Binde bir can eremedi bu sırra

Aşıkı Saıklarımızın nefeslerinde dile getirdikleri

Döngü Evrimleşmedir.
Kandil Güneştir.
Turab Toz, toprak’tır.
Od Ateş’tir.
Hakk Büyük patlama öncesi ışıklı enerji topudur.
Nur Işık’tır

Alevi inanışı insanın var oluşunu sudan buluta, topraktan madene, hücreden mahlûkata kadar her şey bir devir döngü halindedir. Evrenin ve insanın varoluşunu Pirlerimiz Aşık-ı Sadıklarımız böyle izah ederler. Şimdi sormak lazım?

Alevilik Alinin yoludur diyenler siz bilime inanıyor musunuz?
Bilime inanıyorsanız insanın çamurdan yaratıldığına inanıyor musunuz?
Bilime inanıyorsanız Alevilik Ali’nin yoludur diyorsanız siz alevi olamazsınız.
Barış Aydın

1 Comment

  1. “Özümüze dönüyoruz, biz KÜRDÜZ aleviyiz”.
    72 millete aynı gözle bakarız. Kürt/Türk/Yahudi /Hıristiyan FARK YOK.
    “ALEVİLİK BİLİME inanan bir akıl ve doğal DİNDİR”
    Alemilik bir yaşam biçimidir. BİLİMLE DİN yan yana olmaz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.