SİYASAL İSLAM AKP YE NASIL GELİNDİ?

SİYASAL İSLAM AKP YE NASIL GELİNDİ?   islam akp

Bu sorunun cevabı ittihat terakkiye dayanmaktadır.  İttihat terakkinin başlattığı, etnik temizlik ve kendi Müslümanını yaratma politikası, kurulan cumhuriyet ile yasalaştırıldı.  1900 yıllarına gelindiğinde şeriatla yönetilen Osmanlı artık iflas etmişti, şeriatla daha fazla yol alınmayacağını gördüler.  Askeri darbeyle yönetimi ele geçirmek sadece Türkiye’de yapılmadı Mısır, Libya, Suriye, Irak ve daha birçok Arap ülkelerinden buna benzer girişimlerle yönetimi askeri darbeyle ele aldılar. Osmanlının işgalci talancı, hazıra konma devresi artık bitmişti, Osmanlının  Mısıra kadar gidip işgal etmesi Arapların büyük tepkisine neden oldu, Osmanlı Türklere işgalci düşman gözü ile bakıyorlardı. Araplar halen Türklere güvenilmez,  düşman gözü ile bakıyorlar. Sözde kurtuluş savaşı dedikleri, gerçeği ise emperyalistler arasındaki  Çanakkale boğaz savaşından, Almanlara karşı savaşan İngiliz ve Fransızların oraya getirdikleri askerlerin nerdeyse hepsi Müslüman Arap ve Afrikalılardan oluşuyordu.  Osmanlıyı geriletmek ve Anadolu’ya sıkıştırmak için o savaşta bütün Müslüman Araplar, Osmanlı Türklere karşı savaştılar.

1900 yıllarından kurulan ittihat terakki, kendi devşirme ırkçı Müslümanını yaratmak için, harekete geçti, bunları eğiten, yönlendiren, akıl hocası almanlardı. İttihat terakkiyi kuranlarda almanlardır. Bunların başlattığı aşırı ırkçı, milliyetçi, dini kontrolüne alıp kullanma politikası, kurulan cumhuriyete vücut buldu, insanlar anlamakta zorlanıyorlar, Ortada Araplara karşı aşırı bir düşmanlık söz konusudur.    TC kurulduktan sonra, Anadolu’daki bütün halklara baskı ve katliam hareketi başlatıyor, Osmanlı gibi halka güvenmiyor kendini güvene almak için, uğraşıyor. Yani halkın cumhuriyeti kesinlikle değildir.  Hukuk devleti hiç değildir yasa devletidir. Bir diğer anlatımla, padişah fetvaları yerine yasalar hüküm sürüyor. TC anayasası Mussolinin faşist İtalya yasalarından alınarak monte ediliyor. Halkın ağası, patronu, işvereni, yani kısacası bütün Anadolu halklarını devlete hizmetçi olarak görüyor. Devlet yüce yüksek makam halk onun kölesi ve hizmetçisi gibidir.

Osmanlının son 100 yılına bakınız, yani gerileme yıllarından hep sığınacak, güçlü bir ülkeye sığınmak için uğraşıyor.  Osmanlının Almanya’ya hayranlığı, ittihat terakkide yaşama geçiyor, Birinci dünya savaşından Türkiye’yi kayıtsız şartsız Almanlara teslim etmelerinin altında yatan en büyük neden, güçlü bir devlete dayanarak, kendi talancı, işgalci katliamcı, rejimini ayakta tutmaktı. Almanlar yenilince, M. Kemalin hemen İngilizlerle işbirliği yapıp onların izni ve desteği ile TC’yi kurması tesadüf değildir. M. Kemal ittihat terakki içinde gelen bir subay, almanlar olmasa, İngilizlerle olur, yeter ki rejim ayakta kalsın, Rusya’da 17 Ekim 1917 yapılan devrim, emperyalizmi köklü sarstı, Kafkas ve Ortadoğu enerji, yer altı zenginlikleri kontrol ve denetim altında tutmak için, sağlam işbirlikçi, bekçilere acil ihtiyacı vardı, TC böyle bir ortamda kuruldu, tek tip insan yaratma planı emperyalistlerin dayatmasıydı. T.C. bütün Anadolu halklarını denetim ve kontrol altına almak için, her tür vahşiliği uyguluyor, bu gücü nerde alıyor? Tabi ki emperyalistlerden alıyor.

Hiç olmayan bir Türkçülük yaratılıyor, Türk İslam sentezi vücut buluyor. Türkiye’de yaşamak için, Türk İslamcı olman gerekiyordu bunun dışından kimseye yaşam hakkı tanınmıyor. Türk ordusunu eğiten, silahlandıran, her yıl askeri ve ekonomik yardım yapan emperyalist güçlerdi. 1990 da Sovyetler birliği dağılınca, durumda değişti, emperyalistlerin yaratığı, şımarık oğlanı artık terbiye etme zamanı gelmişti,    2000 yılına gelindiğinde, Türk rejimine karşı toplumsal bir öfke seli gittikçe yükseliyordu, vahşetle, katliamlarla, baskı altına alınan halklar artık nefes alamıyorlardı bir çıkış arıyorlardı.  Buradan not düşüyorum, bu baskılar sadece Kürtlere, Alevilere karşı değildi toplumun geneline yapıldı. Kürtlere Alevilere belki 5 katı daha fazla yapıldı.

Bu devlete karşı hızla büyüyen halk öfkesini gören rejim, bundan yararlanmak için, AKP’yi doğurdu.  Devletin arkasından artık yardım edecek, isyanları bastıracak,  darbeleri finanse edecek, emperyalistler yoktu. Devletin güveneceği bir halkta yoktu. Çünkü herkese düşmandı, AKP ye böyle bir zeminde ihtiyaç duyuldu, AKP sokakta, insanları karşı karşıya getirerek, bu devletin toplumunu destekleyicisini yaratmaya çalışıyordur. AKP ilk çıkışta, halklara şirin görünmeye çalıştı,  devlet aslından bütün gücü ile AKP’nin yükselmesi için uğraştı.  Baskıcı katliamcı, tecavüzcü, halkların kanını sömüren Kemalist zihniyete artık kimseden tahammül kalmamıştı. Sözde AKP Kemalizm’e karşı durduğunu, söylemekte, bu yalan Kemalizm’e karşı olan öfkeli toplumları elde tutmak içindir. Onun rejimi üzerinde siyaset yapmaktadır. Darbelerin anayasası ile bu ülkeyi yönetmeye çalışmaktadır. AKP, ittihat terakkinin başlattığı Türk İslam sentezinin devamıdır. Şimdi yapmaya çalıştığı Türk İslam’ı, geliştirmek topluma hâkim kıldırmaktır. Diyanet bakanlığının kuruluş nedeni Türk İslam’ı topluma kabul ettirmekti, Türk devleti bugün 100,000 imama yüksek maaş veriyorsa, halkın inancını düşünerek yapmıyor onlardan büyük beklentisi olduğu için onlara maaş ödemektedir.

Yapılan her katliamda, devletin dini nasıl kullandığını herkes gördü. Bugün devlet yanlısı alevi çıkartmak için, diyanete kurs almış bir dedeye maaş bağlaması söz konusudur, Neden diyanete bağlanıp kurs alan dedeye maaş veriyor da, normal diğer dedeye vermeyi düşünmüyor?  Kendi Alevi’sini yaratıp, diğer Alevilere karşı kullanmak için bunu yapıyor. Aleviliğin içini boşaltıp Türk İslam sentezi ile doldurup, devşirme bir Alevilik yaratıp kullanmak istiyor.     Kürt Özgürlük Hareketi, TC’nin bütün oyunlarını bozmuştur. TC’nin  Öcalan’ı bu harekete karşı kullanma istekleri, pek işe yaramayacaktır.  Rojava’daki gelişmeler TC’yi çıkmaza sokmuştur, Etrafı Kürtlerle sarıldı, son kozlarını oynuyor, fazla işe yaramıyorlar. Kürtleri dinle terbiye edemeyeceğini anlayınca, Kürtlere dinsiz demeye başladı. Bunu da Kobani’de Kürtlere karşı savaştırdığı IŞİD ağzı ile söyletiyor. Eskiden TC’nin Kürtlere karşı işbirliği yaptığı Araplar,  farslar vardı şimdi artık onlarda yok, Artık yardım edecek emperyalistlerde yoktur.

Enel Hak 09.12.2014

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.