CEMEVLERİNDE NELER OLUYOR? SONUNDA BİR MİT GÖREVLİNİN İTİRAFLARI

CEMEVLERİNDE NELER OLUYOR?  SONUNDA BİR MİT GÖREVLİNİN İTİRAFLARI

Türkiye’de cem evlerinden Alevilik hocamisin dede misin emekciadına yapılanların Alevilikle uzakta yakından bir alakası yoktur. Ve bu yapılanlar Alevilere saygısızlıktır, Aleviliği anlamamaktır, Dede kurandan ayetlerle ceme başlıyor ayetlerle cemi bitiriyor. Bu geçen yaz, durumu yerinden görmek için birçok Cem’e katıldım, bir Cem’e giderken, cemi yürütecek dede ile beraber gittik ben yoldan ona müdahale etmeyeceğimi gözlemci olarak katılacağımı söyledim.

Öyle anlaştık.  Cem evine gittik, Maraş milli eğitim müdürü ve müftü ile gelmişlerdi.  Ben Dede’ye sordum bunların geliş sebebini, Dede dedi, Pazarcık’ta,  lisede bir öğretmen Alevilerin Elif ana türbesine gidip oradan ağaçlara bez bağlayıp işte Aleviler çata puta tapıyorlar ve bunların geliş sebebi de ondan kaynaklanıyor. Cem başladı, Dede başladı Kuran’da ayetler okumaya, milletimiz kuzu gibi dinliyor dede sordu sorusu olan var mı diye, Yaşlı bir gurbetçi dedi benim sana söyleyeceklerim var, sordu, Ne zamandan beri bu Kur’an ayetleri cemlerde okunmaya başlandı?  Ve dedi ben daha Almanya’ya gitmeden 40 yıl önce cemlerde bırak ayetleri okumayı Kuran’ın ismini biri söyle oradan dışarı atarlardı.  Sen bu Aleviliği nerden öğrendin?

Cemevinden sorumlu orta yaşlı biri amcayı susturmaya çalıştı, ben müdahale ettim, bağırdım neden amcayı susturuyorsun? Doğruları söylüyor,  adam ne diyeceğini şaşırdı bir köşeye oturdu, Amcanın soruları bitince dede konuştu diyor ki, yurtdışından yaşayan Alevilere bakmayın onların Aleviliği başkadır gerçek Aleviliği biz yapıyoruz. Ben kısa bir konuşma yaptım aslından karışmayacaktım, ama nedense insan duramıyor, 600 kişiye yakın vardı cem evinden, Ben dedim yurtdışından kalanlar, daha çok araştırıyor,  Alevilik ve Aleviler gittikçe gerçek temeline oturuyor,  Alevilik bilimdir, bilgidir, sevgidir, uygarlıktır,  Sizin burada Alevilik adına yaptığınız, Türk İslam sentezini Alevilere dayatmadır, Alevileri yobaz İslam kültürü içine çekmektir. Asimilasyonu devam ettirmektir. Dedim şurada oturan yaşlı amcalara sor bunların hangisi namaz kılmış haça gitmiş Kur’an okumuş bu insanlar çekindikleri için ses çıkartmıyorlar, yoksa Aleviliğin nasıl olduğunu senden daha iyi bilirler.

Türkiye’de  Bilgisizlik ve korku Alevileri susturuyor, onlarca katliam görmüş yaşlılar, Aleviliğine çok bağlılar yalnız, Alevilik adına onların önüne dede pir diye atılanlar, Alevileri asimile etmek için uğraşmaktalar.  Devletin uyguladığı Alevileri Sünnileştirme politikası devşirme dedeler eli ile Alevi halkına dayatılmaktadır, Kendi kişisel çıkarı için bir avuç insan bu görevi gönüllü yapmaktadır,  Alevi gerçekliği hızla yayılıyor, belki biraz zaman alacak ama bir bütün Aleviler gerçekleri öğreneceklerdir.

Bu yazı bitirmeden önce kitaba geçen bir mit elemanının yukarda aldığı emirlerle Alevileri bölmek ve birbirine düşürmek için neler yazdığını buraya aktarıyorum.  Yazar Faruk Arslan, kitap adı, MASUN BEKTAŞİLER, SAYFA 7. tarih 3 Ekim 2000’i gösteriyordu, saat 9.00 sularıydı. Ahizenin ucundaki ses çok kibardı. Kendisini eski bir MİT mensubu olarak tanıttı ve hayretle sordu:  Gerçekten Faruk Arslan ile mi görüşüyorum?  ‘Evet’ deyince, ‘şaşkınlığımı maruz görün, siz bir ezberi haberinizle bugün bozdunuz, sizi tebrik etmek için aradım.’ dedi. Ne yaptığımın farkında bile değildim.  Yaşlı bir eski bürokrat olduğu izlenimi veren ses, kendisinin MİT’te yıllarca Alevilerden sorumlu masada çalıştığını, ‘Aleviler nasıl altıya sekize böler, birbirine düşürür de öyle yönetiriz’ diye politikalar yazdıklarını ve hayata geçirdiklerini dile getirdi. Çalıştığım Zaman gazetesi Sünnileri temsil ettiği için Alevilere düşman olmalıydı, haklarını asla savunmamalı, hep ayrımcılık kokan haberler üretmeliydi. Hep böyle gideceğini öngörmüşlerdi.  ‘Bunun yanlış olduğunu bilsem de, üstlerimizin verdiği görevleri yerine getirdik ve Alevileri ülkenin başına bela olmasınlar, güçlenmesinler diye böldük’

Enel Hak 27.11.2014

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.