BU SEVGİ BİZİM…

“Sevgi bizim dinimizdir” diyor Âşık Hüdai…
Sevginin dini nedir?! 
Peygamberi kimdir!?

Bu denli Aşk ile yaşamı yorumlayan bir İNANCI, kalkıp İslam, Şii motifler ve söylemlerle ASİMİLE ÇABALARINA, elbet itirazımız olacaktır! Kimse bize “değerlerimize saldırıyorsunuz” demesin. Kimse bize “olmayan değerleri” DEĞER DİYE sunmasın! Kimse SEVGİYİ ESAS ALAN BİR İNANCA, kendisi ile alakası olmayan, dini inancı “esası” gibi sunmasın.

Birde ÖZ DEĞERİNE SAHİP, SEVGİYİ ESAS ALAN, bilim ile düşünen, gerçeği esas alanların çerçevesinden baksınlar. KİM KİMİN DEĞERLERİNE SALDIRMIŞ OLUYOR?!

İslam’ın tarihsel durumu ve tarihsel karakterleri ile Aleviliğin, ona uyuşmayan net gerçeğini, görmezlikten gelmemizi beklemesin! Aynı biçimde, “neden İslam ile sürekli mukayese ediyorsun uz”da demeyin. Asimile ediliyorsak soru net: KİM VE NE BİZİ ASİMİLE EDİYOR?! DOĞAL OLARAK KENDİMİZİ savunurken, itiraz ederken NEYSE ONLA AÇIKLAMAK ZORUNDAYIZ!!!

Kim(ler) neden ve niye Aleviliği öz değerinden uzaklaştırmak ister? Bize düşen nedir ne olmalıdır?! Alevilik elbette insanlık yürüyüşünde SEVGİSİNİ, emeğe/değere koyacak ve zulmün karşısında, HAK olacak geçmişe ve geleceğe sahip! 
Aleviliğin asimile edilmesi için YETERLİ BİR GEREKÇE DEĞİL Mİ?!

Din gösterin, kadın ön planda olsun

Din gösterin, vahdetti mevcut/vücut desin

Din gösterin, sanatsal kültürü (saz Semah) olsun

Din gösterin, ölenin cennet cehenneme gittiğini değil DEVRİ DAİM OLDUĞUNU SÖYLESİN.

Uzar liste…

Alevilik, İslamlaştığı ve ya dinselleştirildiğini DÜŞÜNÜLÜNCE, var olan din gerçeği neyse, ALEVİNİN YAŞAYACAĞI o olsun istenmekte! Öz gerekçelerimizin yitirilmesi, DÜŞÜNEMEYEN VE DÜŞÜNENE DÜŞMAN OLMAMIZ BEKLENMEKTEDİR.

Peki, Asilime olduk mu? Büyük ölçüde evet!

Bize düşende elbette ki yüksek sesle DAYATILANA İTİRAZ ETMEK VE GERÇEKLERİ SAVUNUP ÖRGÜTLEMEKTİR! Öz değerleri savunmak ve Alevilerin sahip çıkmasını sağlamak olmalıdır. Bunun içinde yılmamak esas olmalıdır.

Ve Anka misali, HAYDARI KERAR(tekrar gelen) olan gerçeğin demi, silker atar bu “ölümcül” perdeyi.

Devrimci Aleviler Birliği tam olarak da bunu yapmaktadır. Bizi ısrarla “öcü” gösterme, “değer yargılarına” saldıran, kurum gösterme çabaları, KEŞKE TARİHSEL BİR TARTIŞMA VE GERÇEKLER ÜZERİNDEN OLSA! Oysa bizi, sizden ve sizi, gerçeklerden uzak tutma çabasından başka bir şey değil. Alevi tarihini savunan DAB’a, tek söylenen , “şii/ müslüman değerlerimize hakaret ediyorsunuz”!!! Bize dair yazılan her satıra dikkatle bakın! Peki “asimile olmayacağız” derken NEYE ASiMİLE OLMAYACAKSINIZ?! işte MASKEYİ DÜŞÜREN SORU!!!

Bu uğurda durana, bedel ödeyene, tecrit edilmesine rağmen, dik, kararlı ve net durana, AŞK İLE SELAM OLSUN! Sahip çıktığınız ve çıkacağınız sadece DAB değil, kendi öz değerlerinizdir.

“Hüdaiyim hüdamız var
Dost elinden bademiz var
Muhabbetten gıdamız var
Ölüm ölür biz ölmeyiz” sevginin çocukları!

Haydar Ceylan 23 nisan 19

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.