NEDEN ‘DAB’ ? ALEVİ TOPLUMUNA KURUMLARINA – DUYURU.

NEDEN ‘DAB’ ? ALEVİ TOPLUMUNA KURUMLARINA – DUYURU.

 

Sivas katliamı sonrasına ortaya çıkan 21 yıllık Alevi dab cari birlik gunesx
örgütlenmesi içinde,  Aleviliği İslami ve milliyetçi zeminde algılayan, T.C devletinin böl-yönet politikasına hizmet eden, kurum içi eleştiri-özeleştiri, demokrasiyi işletmeyen, asimilasyoncu yönetim anlayışına karşı, mücadele içinde şekillenen Devrimci Aleviler Birliği (DAB), 15 şubat 2014’te Alevi kamuoyuna yayınladığı çağrı ile Alevilikte öze dönüş reform hareketi olarak tarih sahnesine çıkmıştır.

Altını kalınca çizerek belirtelim; DAB, Aleviliği ırkçı milliyetçi faşizan veya İslam içi/özü gören anlayışlara KARŞI olduğunu beyanla, bunun dışında hiçbir Alevi örgütüne veya yapılanmasına karşı veya alternatif bir yapılanma değildir. DAB’ın amacı;  Alevilikle ilgisi hiç ilişkisi olmayan, fakat Alevilik zannedilen ve Aleviliği YOZlaştıran, her türlü İslami, semavi dinlerin asimilasyon unsurlarından ve ırkçı milliyetçi (Kemalist) anlayışlardan arındırmak, sancılı olsa da; ‘Alevilik yol erkânında’ yolun özüne uygun çağdaş köklü bir reform (devrim) yapmaktır.

Bu duruş; niteliği ne olursa olsun Aleviliğe yönelik içten ve dıştan her türden açık veya gizli saldırıya, T.C devletinin asimile politikasına karşı Pir Sultan Abdal duruşudur. Alevilikte Öze Dönüş Hareketi olarak tarih sahnesine çıkan DAB’ın misyonlarından biride; Anadolu da insanlık tarihiyle başlayan, kadını kutsayan,  hak adalet eşitliği, Rıza Şehri toplumsal paylaşımcılığı savunan, bilimi rehber edinen ve haksızlığa karşı devrimci direnişi esas alan Anadolu Alev-i inanç, öğretisinin kültür ve yaşam tarzını tarihsel kökleriyle günümüz Cem ritüellerinde temsili ifadesini bulan ve bilimsel verilerle tarihsel bağını kuran, toplumu aydınlatacak bir bilgi bankasını oluşturmaktır.

Ayrıca, var olan Alevi örgütleri yönetim kademelerini siyasi çıkar veya sıçrama tahtası veya kariyer makamı gören zihniyetin, Alevi toplumunu siyasi algıda yanlış yönlendireceği, toplumsal yaşam içinde sınıf mücadelesinden koparacağı, dolaysıyla Alevi toplumunu var eden Bâtıni Felsefeye, yaşamsal temel değerlerine yabancılaştıracağı kesindir. Bu bağlamda Alevi toplumu özlemini çektiği sosyal yaşama kavuşabilmesi için siyasal bir güç olması, emek eşitlik özgürlük eksenli örgütlerle ilkeli ittifak içinde olmalıdır.

Aleviliğin inançsal boyutuyla hiçbir dine benzemediği, hümanist değerlerle yoğrulmuş, paylaşımcı, toplumsal farklılıklara aynı nazarda bakan, barışçı anlayışın öngördüğü yaşam biçiminin, Alevi örgütleri ve tüm toplum içinde yer edinmesi asli görevimizdir.

24 Mayıs 2015’te resmi olarak dernekleşen DAB olarak bizler;  Var olan tüm Alevi kurumları içinde DAB’ın ortayda koyduğu amaç ve çizgiyi benimseyen, Alevi örgütleri ve toplumsal gelişimin önünü açıp, Alevilikte köklü bir reform, devrimle,  yeni bir Alevi toplumsal birlikteliğinin oluşmasına katkı sunacak, değerli can yoldaşlarımız olduğunu biliyoruz.  Bu onurlu mücadeleyi bizimle birlikte DAB saflarında veya bulunduğunuz Alevi kurumları içerisinde verebilirsiniz. Önemli bu yol amaçta kararlı bir mücadele verilmesidir.

Hemen her Alevi örgütü içinde veya yönetiminde sorumluluk almış özellikle genç Alevi canlar, içten ve dıştan çok yönlü saldırı altında bulunan Alevilik değerlerini savunmak ve yaşama kavuşturmak, Alevi entelektüelleri kadar, sizlerin de sorumluluğunda ve sizin eseriniz olacaktır.

Samimiyetinize inanıyor, içtenliğinize güveniyoruz.

 

Devrimci Aleviler Birliği, Yönetim Kurulu. 19/06/2015.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.