CEM EVLERİNDE Kİ RESİMLER (1)

CEM EVLERİNDE Kİ RESİMLER (1)  ali kilic demevi resim kan

Alevi Ulusu (mürşidi) zannedilen bazı tarihsel kişi resimleri ne maksatla cem evlerine asılmaktadır?

Bu resimler görsel anlamda Alevi toplumu zihninde nasıl bir algı yaratmakta, belleklerde ne tür bir iz bırakmaktadır?

Bu resimlerin belleklerde bıraktığı iz’in yansıması Alevileri nereye götürmektedir?

Bu resimlerin zihinlerde yarattığı algı, bu algının ürettiği anlayış, Alevilerin asırlar boyu maruz kaldıkları zihinsel tahribat mecrasında devamına mı hizmet ediyor, yoksa ‘Yârin yanağından gayri her şeyde hep birlikte’ şiarında anlam bulan hümanist değerlerle donanımlı tarihsel özüne yaklaştırıyor mu?

Günümüzde çok yönlü saldırı altında bulunan Alevilik ve Aleviler, üstte ki paragrafta sıraladığım vb. daha nice sorulara cevap bulmadan, baskın İslami kültürün dayattığı Aleviliğe dair kendi bilgi ve bilinçlerini sorgulamadan, dolaysıyla kendi gerçekleriyle yüzleşmeden Aleviliği içten ve dıştan çürüten olgu ve olaylar karşısında etkin ve örgütlü bir güç olamazlar.

Devletin asimilasyon politikası özellikle cem evleri ve bizatihi Alevi inanç önderleri üzerinden yürütülmekte olduğu somut uygulamalarla ortada iken, Aleviliği yobazlaştırma politikasına karşı duruş, ancak, cem evlerini Kerbela’ya ağıt mekânı olmaktan kurtarmak, yarı imam yarı dede niteliğinde ki zevatı işgal ettiği makamlarda etkisiz hale getirilmek ilk adım olmalıdır.

Hz. Ali, İslam Dininin yeryüzünde hükümran olması için cihat emri veren Muhammet, Ebu Bekir, Ömer ve Osman’dan oluşan konseylere katılmış, bu konseylerde alınan kararları uygulamak için cihat savaşlarında komutanlık yapmış, kelle kesmiş ve savaş ganimetlerinden pay almış, çok eşli (karılı), cariye ve köle sahibi büyük İslam mücahididir.

‘Yetmiş iki millete aynı nazarda bakmayan bizden değildir’ ‘Evim bana cennet eşim de huri’ diyen Alevi Yol Erkanı, böyle icraatlar da bulunmuş ve bu nitelikte yaşam sürmüş kişileri kabul eder mi?

Dahası, “Cihat İslam’ın en yüce rüknü” (zirvesi), “İslam’a karşı duranları savaş meydanlarında kahrettim” (Nehcül Belaga-Hz. Alinin hutbeleri) diyen İslam mücahidi Hz. Ali’nin resmini hangi anlayış ne maksatla cem evlerine asmakta veya astırmaktadır?

Devam edecek.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) Yönetim Kurulu. 22/06/2015.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.