DAB BU SEÇİMDE HDP’Yİ NİÇİN DESTEKLEDİ

DAB BU SEÇİMDE HDP’Yİ NİÇİN DESTEKLEDİneden hdp destekledik

Anadolu Aleviliğinin tarihsel süreçte ki ÖZ GEÇMİŞİ olan RIZALIK ŞEHRİ olgularının tarım yapılabilir toprağın ortak mülkiyeti üzerinde şekillenmiş toplum olduğu, bu toplumsal yaşamda herkesin gücü kadar üretime katıldığı, yaşamsal ihtiyacı kadar pay aldığı, bu yaşam tarzına meşruiyet kazandıran kendine özgü hukuk normları oluşturduğu, bu toplumsal sistemin devamını sağlayacak ve yaptırım gücü olan ilk siyasal erk, şartların gereğinin dayatmasıyla tarih sahnesinde yerini aldı..

Tüm belge ve bilgileri asırlar boyu yok edilmeye çalışılan Alevi gerçekleri gün yüzüne çıkarken yine siyasal ve yaşamsal ortam ALEVİLİKTE ÖZE DÖNÜŞ hareketini yarattı. Aleviliğin kendine özgü mülkiyet biçimi, bu mülkiyet biçiminin öngördüğü üretim-üleşim tarzı, bu toplumsal ilişkilere meşruiyet kazandıran hukuk anlayışı, bu hukuku devamla uygulayacak siyasal yapılanmayı zorunlu kıldı. Bu bağlamda Aleviliğin kendisi, tarihin tanık olduğu gerçek anlamda demokratik siyasal bir yapılanmadır. Günümüzde Alevilerin siyasi bir güç olmasını istemeyen hükümran siyasi güçlerin korkusu, Alevilik kendi temel değerleri üzerinde siyasi güç olması durumunda kendi sonlarını görüyor olmaları. Öz geçmişimiz üzerinden siyasal duruşumuzu nihai hedef olarak belirlerken, içinde bulunduğumuz siyasi ortamda ilkelerimize yakın olan siyasi partiye görece destek vermeyi görev addediyoruz. Emeğin sömürüsünü ve doğayı talan etmeyi meşru gören kapitalist üretim tazına uygun faşizan yasalara karşı, burjuva nitelikte de olsa demokrasiyi, evrensel insan haklarını ve halkların barış içinde yaşamını ve kardeşliğini savunan, tüm bu değerlerin anayasal hak olması için mücadele eden siyasi parti ve kişileri kendimize müttefik görüyoruz.

Baskıcı yaşam tarzının dayatıldığı ortamda, nihai hedefimize giden yolu açmaya hizmet eden siyasi yapılanmaya yakın durmak, destek olmak pragmatizm değil, siyasi ortamda güçler dengesine bağlı bir durumun gereğidir. Devrimci Aleviler Birliği (DAB); Aleviliğin, insansal yaşam mecrasında ki toplumu kendi içinde dinsel farklılık zemininde cepheleştiren herhangi bir dinle, özellikle de İslam ve İslami bir mezhep olan Şii-İslam’la hiçbir bağı ve benzerliği olmadığını, yetmiş iki milleti aynı değerde gören öğretisi gereği sosyal herhangi bir ektik kesimi diğerinden üstün gören ırkçı anlayışı ret ettiğini, toplumsal barış gereği tüm insanların evrensel insan hakları ve evrensel hukukun öngördüğü demokratik kurallar içinde yaşam hakkını savunduğunu dünyada ki tüm Alevilere ve Alevilikle ilgilenen Dünya Kamuoyuna Kuruluş Kongresinde deklare etmiştir..

Halkların Demokratik Partisi’nin bu genel seçimde ortak coğrafyada yaşayan halkların inançsal ve etnik farklılıkların bir arada ve barış içinde yaşayabileceği, kadın konusunda ki duyarlılığı, aday belirlemede toplumun her kesimini temsil yönünde aldığı karar, deklare ettiği seçim programının demokratik içeriği DAB’ın asgari programına uygun düştüğünden HDP’yi bu seçimlerde destekledik; parti programı mevcut niteliğini koruduğu sürece de, desteklemeye devam edeceğiz..

 

Devrimci Aleviler Birliği Yönetim Kurulu.

19 Haziran 2015

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.