KIRMADAN DÖKMEDEN..

KIRMADAN DÖKMEDEN…

Almanya Alevi birlikleri Federasyonu yeni bir bildiri yayınlamış.Bildiride; ezilenden, haktan,adaletten , kardeş halklardan bahsedilmiş vurgular yapılmış !! 
Ama yine de aralara kerbela ve ehlibeyt üzerinden islamla ilişki sıkıştırılmış!! 
Ve ısrarla Avusturya islam davasında olduğu gibi “Alevilik kendine has bir inançtır” söylemi ile insanlarımızı algı kargaşasına sokmaya devam ediyorlar!! 
Naçizane tavsiyemdir; 
İslamda mezhepler ve tarikatlar vardır ve bunlar islamı farklı şekillerde yorumlar ve yaşarlar.
Yani hangisine sorsan gerçek islamı uygulayan kendilerdir!!! Alevilerin bu tavırları ve söylemleri bu tarikat ve mezheplerin tavrı ile aynıdır.

İşte bu Aleviliği islamın içinde islamla islami sembollerle yorumlayan Aleviler kendilerine Bizler “ İslamın tarikatı veya mezhebiyiz diye tanımlasalar daha dürüst daha rasyonel bir karar vermiş olacaklar!! 
Zira islamın bir tarikatı veya mezhebi olarakta kendinizi islamın diğer yorumcularından farklı kılabilir islamı istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz!!!

Dolayısı ile Alevi örgütlenmeleri ve kurumları içinde islamı kendi inancı olarak görmeyen, BİLİMİ SEVGİYİ kendine kılavuz gören , “Gerçeğin demine hü”diyen canlar kendi yollarını kendi inançlarını yaşamakta bir an tereddüt etmez, gerçek anlamı ile Kendine has kendinden başka bir inancın bir dinin kolu olmayan bir öğretiyi yaşatmak için mücadele ederken daha başarılı olurlar!!

Ve Aleviler bu mücadele ışığında 1500 yıllık bir uykudan uyananarak asimilasyonla yok olmaya yüz tutmuş inançlarını 21 yüzyılda çağa uyarlayıp sosyal ve bireysel yaşamlarını düzenledikleri bir felsefeye bir öğretiye dönüştürebilirler!!

Son olarak İslamın ortaçağ anlayışına mahkum olmak isteyen Aleviler bu inancı daha fazla yok etmeden kendilerini islamın bir mezhebi olarak tanımlayıp isimlerini ve yaşamlarını buna göre şekillendirsinler. Öyle ki kendilerini Alevi olarak tanımlamak yerine Kerbela ve Ehlibeyt kültü ile şekillenen Şii İslam inancı olarak adlandırıp bu karmaşaya son verebilirler.

Alevi dernek ve kurumları İslamı kendilerine din olarak,islamın kişiliklerini ise model olarak görüp Aleviliği tanımlamaya çalıştıkça Aleviliğe en büyük zararı kendileri vermektedir!!

“Alevilik Çağ dışı bir inanç bir öğreti bir felsefe değildir”

Gerçeğin Demine HÜ….

28.04.2019
T.Yasin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.