KIRK KAPI, KIRK LOKMA, KIRK GULBANG.

KIRKA GULBANG SUNMAK


Sevgili Canlar Hannover’de Şükrü Macamın 5 ŞUBAT 2019 da Hakka Yürümesinden bu yana her gün bir Gulbang sunuyorum. Bu sunumuda Facebook’ta ki sayfamda yayınlıyorum. Bunu bilmeyen Canlardan bazı sorular geldi. Neden hergün bir Lokma, bir Gulbang ? sorusuna cevben. Aleviliğin çok önemli bir Erkan’ı unutulmak üzere olduğunu biliyoruz ve bu Erkanın unutlmaması için. Hak Yol’u gereği, ne gerekiyorsa onu yerine getirmeye çalışıyoruz.
Buna Kürtçe / Kurmanci söylemi ile Çel Loxme, Çel Deri/ Xane, Çel Gulbang. Çel Can we’ra / wi’ra, Çel Ron şundatır terın dıgeşin meydana Heq. Lı Meydana Heq. Çel Can Cıvate gıredıdın ku Can’e me ku geştiye meydana Heq Dar dibi lı meydana Heq pakıj / Pak dıbi u Ruhe we/wi dıkevi ruhe Mirow’e- Kamil şunda te Dune.
Kırk Lokma, Kırk Kapı/ Ev / Hane, Kırk Gulbang ile her kaıpda alınan Gulbang ile bir Can Hakka Yürüyen Canla yolcu olur, Kırkıncı gün Kırk Can Hak Meydanında Cem olurlar. Hakka Yürüyen Can Dar’a kalkar darda temizlenir Pak olur ve bu paklıkla Kamil bir İnsan olarak tekrar dünyaya geleceğine inanlır.
Burda Kırk Kapı /kırk Hane ye verilen Lokmalar özelikle ihtiyacı olan aileler seçilir ve Lokmalar paylaşımı pekiştirmek için önpılana çıkarılmıştır. Ayrıca derizki ihtiyacı olan birine yapacağınız herhangi bir yardım veya ihtiyaç giderme de onlara Xızır olun deriz, O yapacağınız yardım vereceğiniz Lokma verdiğiniz Canı incitmeden onu razı ederek vermek gerekiyorki. İşte bu Kırk ihtiyacı olan ailelerin incimemesi içn Pirlerimiz, önderlerimiz Lokma Sunma Erkan’ını Hak Yolu gereği olarak tartışıp, sorguladıktan sonra böyle yapılmasını bizlere Hak Yolu Erkanı olarak binlerce yıllardan buyanı İnaçsal bir Erkan geleneği olarak günümüze kadar gelmiştir.
Günümüzde belki insanların özellikle Avrupa ülkelerinde yaşıyanların fazla bir eksikliklerinin olmayacağını biliyoruz. Bunun için Canlarımıza diyoruzki biz kırk gün Gulbanglarımızı sunarız, sizde ülkede yakınlarınızda, tanıdıklarınızda ihtiyacı olanlar o niyetle para yardımı yapabilirsiniz. Ayrıca okula giden bir çok çocuğun defter, kalem alabilecek maddi güçleri yok, soğukta Kabanı, Paltosu veya ayakabısı yoktur. Bu gibi yardımlarınızıda Lokma olarak sunabilirsiniz. İhtiyacı olan birini sevindirdinizmi. Kırk gün sonra hak Meydanında Dar Olan Camımız Didar olup pak olacaktır. Hakkın, Pirlerin, Anaların Rızalığı ile Devri rahat olacağını dilemiş oluruz.
Sevgili Canlar Hak-Yolu Razılık, Rızalık Yoludur. Paylaşımda yapsak, yardımda etsek kime yardım edeceksek. Onun ihtiyacı vardır, ihtiyacı olduğu için yardım ettiğini belli etirmeden. Onun gönlünü incitmeden, gururunu kırmadan, münasip bir şekilde, yumuşak bir dille ihtiyacı olana sunum yapmak gerkir.
Bu anlamda bu kırk gün kırk lokma ve kırkıncı gün sunulan kırk lokması paylaşımın Hak Yolu Erkanında kurumlaşmasıdır. Bu gibi paylaşımları her zaman her yerde ihtiyacı olanlara elimizi uzatarak yapmalıyız. Bu Alev-i’lik Yolu / Hak Yolu gereğidir.
Kendini Yetiştirmiş Canlar başka Canlara Xızır olmaya devam etmeliler.
Hak Erenler Lokmalarınızı kabul etsin. Xızır Hanelerinize bolluk bereket versin.
Ya Xızır sen Gerçeksin. Darda, Yolda, tipide kalana, Ameliyat masasında olana, Yetime, aç ve açıkta kalana yetiş, koru kolla, dertlere derman, hastalara şifa ol. Bu gulbangı okuyanlar la Çoluk Çoçuğumuzu, Yaşlılarımızı ve bizi unutma.
Gerçeğe HÜ
22 Şubat 2019 Berlin Ali Koçak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.