KAPIDAN GİREN KİM ?

KAPIDAN GİREN KİM


Her ibadet hanenin bir kapısı var, İbadet hane ile kapı nerde olursa olsun aynı. Önemli olan o kapılardan içeri gidenler. Hangi niyetle, hangi özle içeri girip ibadet edecekleridir. İster Havra, İster Kilise, ister Cami olsun isterse Cem-Evi olsun İçeri giren Pak değilse İbadeti nafiledir. Onun için Sinagog, Kilise ve Camıye gidenler işledikleri günahlarını bilirler onları afetirmek için Allaha dua ederek ibadet ederler. Cem evine gidenlerin böyle bir afetirecek bir mercileri yok. Hak Yol’unda kim ne hata etmişse Ceme geldiğindeHak Meydanında işlediği fiili çıplaklığı ile anlatacak ki Cem erenleri ile Pir Divanı karar verebilsinler. Eksikliğin karşılığında hangi ceza gerekiyorsa Cem’e gelen Cem erenleri Canlar karar verir Pir Divanıda kararı uygun görürse uygular görmezse tekrar konuşulması için bir başka Ceme erteler. Çünkü Hak Meydanında verilen kararda Pirin bilgisi ve hakemliği önem arz etmektedir. Başka Cem’e ertelenmesi Canların Pirlerle Cem dışında bu konu hakkında etrafılıca tartışıp karara bağlamsı yatar. Gelelim günümüz Cem-evlerine,Cem’lerine Ceme gelenler birbirinde küs, alacaklı verecekli, hak yemiş insanlarla dolup taşıyor. Tabiiki herkesi kast etmiyorum. İçinde Hak Yoluna sıtkı bütünle, ikrarına bağlı olanlar hariçtir.Bu kadar eksikliklerle Cemler Yürütülüp bağlanıyor. Cemlerimiz bir Tiyatroya dönüştürülmüş durumda. Cem’de Görgü yok, sorgu yok. Ğstün körü bir Rızalıkla Cem yürüten ”Dede”ler. Hak Yolunu yozlaştırıyorlar. Bu Yol aydınlık bir yoldur öyle gizlilik kabul etmez. Sahiden sadece gösteriş için yapılıyorsa buna bir sözümüz olamzç Tabiiki. Fakat Cemin İsmi Xızır olursa, Cemi ne için yaptığını Pirin , dedenin anlatması gerekir. Xızır Cem’inde Muhareme/ matem mersiyeleri okunmaz, Matem Gulbangları sunulmaz. Xızır Cemi Baharın gelmesini müjdesidir. İnsanlığın Kış koşullarında kurtuşlunu müjdeler yani Xızır bir bayramdır / Ateş kültünü anlatan nefesler okunmalı. Dardakine yetişip kurtaran Xızır dardakini kurtarmışsa kurtulan sevinir, ağlamaz. Eğer bir ağlama varsa oda sevinç gözyaşlarıdır.
Bizde XIZIRA Kalbimizle Yolumuza verdiğimiz ikrar ile çağıralım.
Bismi Şah Ya Hak, Ya Xızır sen varsın, sen gerçeksin. Darda kalanlara elini uzat. Fakir fukaranın evine uğra boluk bereket ver. Hastalara yetiş şifa ver. Kazaları belaları önle. Savaşları durdur, yetimlere, kimsesizlere kol kanat ger. Yardıma ihtiyacı olanlara yetiş. Çoluk çocuğumuzu, yaşlılarımızı ve bizleri de unutma.
Bu gün senin evimize uğramanı sevinçle bir bayram havasıyla bekliyeceğiz. Gelmene Lokmalar sunacağız. Bizleri unutma ya Xızır.
Xızır’ Lokması sunan Canların lokmaları kabul, muratları hasıl olsun.
Dil bizden derman Haktan, çare Xızırdan, nefes ceddimiz BaMaSor dan olsun.
Ya Xızır sen Gerçeksin Gerçeğe HÜ
21 Şubat 2019 Berlin Ali Koçak

3 Comments

  1. Afyonkarahisar emirdag ilcesi karacalar koyu.. hak halili dergahi
    Mensubu ve hak halili 7. Göbek torunuyum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.