HAKKA YÜRÜYEN CANIN ARDINDA DEVRİNİ SÖYLERİZ.

HAKKA YÜRÜYEN CANIN ARDINDA DEVRİNİ SÖYLERİZ.
Canlar anadolu kızılbaş inancında hakka yürüyen canlar için devriye inancında 4.Döngü terimi vardır. Bu Hakk Yolunda ki Kapılarda kat etmiş oldukları yürüdüğü Yol ve gördüğü Erkanlara göre belirlenmiştir. Ölüm yok hakka yürüme var. Bizler maalesef yol dilini unuttuk. İçimize bir entegredir işlemiş. Kendi kendimizi asimile eder dururuz. Dışarda Asimile proğramlarına artık bir ihtiyaç kalmamıştır. Üç beş kuruş için Hak yolumuzdan vazgeçip mollalaştık( özelikle Molla Dedeler). Yol dilimizi kullanmayı unuttuk, Yolumuza ait literatürü bilmiyoruz.İslamı terimleri kendimize Yolumuza aitmiş gibi böbürlenerek, bilgecilik taslayarak böbürlenerek anlatır dururuz.Çoğununda manasını bilmeden yaparız. Fakat bunun böyle gitmeyeceği ortada. Bilge İnsanlarımız, Canlarımız, Pirlerimiz bizleri her gün biraz daha aydınlatarak Aleviliğin Terimlerini kullanmaya başladık. Hakka Yürüyen bir Can Çocuksa, Gençse, yetişkinse, Kemalete ulaşmış bir bilge ise her biri için ayrı ayrı Devriye terimleri kulanılır. Bu DÖRT Terimi , Dört Kapıda alınan Yol ve görünen Erkan gereği Aşağıdaki gibi kullanırsak doğru olur kanısındayım.
1. Devri Masum olan Canlar içindir. O yolun henüz başında Hukukundadır Havayı Hevesle yaşamıştır. Kesin neyin ne olduğunu anlamadan Hakka varmıştır. Simgesi yolumuzdaki HAVA gibi.Yani Hakk Yolunda Hukuk Kapısında olan ‘’’Şeriat’tadır. İşte Bu Canımıza Devri Asan olsun deriz.
2. Devri Orta yaşlarda olanlar içindir. Bu Canımız en azında Yola , Pire ikrar vermiş biridir. Yani Ceme girmiş ikrar vermiş bir Can Yol Kapısına varmıştır. Yol kapısında olan Can Ateşle pişmeye başlamış ve yolun kurallarını öğrenmiştir ‘’’ Tarık-Tarikat Kapısınadadır’’
Bu zaman içerisinde Hakka yürüyen Canlara Devri Daim olsun deriz.
3. Devir.: Yaşlı olan Canlarımızın Marifet kapısına ulaşmış Yol sürmüş Erkan Görmüş canlar Marifetin Suyunda yunup pak olarak Hakka yürürler.
Bu Canlara Devri Revan olsun deriz
4. Devir. Hak Yolunda Bilge Olan Talibler, Rehberler, Pirler, Mürşidler Gerçekleri görmüş ve Hakikatın Sırına vakıf olmuş Erenler Toprak gibi sabırlı, Bilge Canlar Hakka Yürüdüklerinde Hak Yolunda Bilge olmuş İlmi Leduna varmış, İlmi Hikmeti Fark etmiş, İlmi Cavidanın kapısını açıp ‘’SIRLARI GÖREN’’ Hak-La Hak olan. En-El-Hak diyebilen Erenler için Ruhu Revanları Şad Olsun.
Hak Erenler, Xızır yardımcımız olsun bizleri Doğrudan, Doğruluktan ayırmasın, Yolumuzu Sevgi ile Erkanımızı İkrar ve İtikatla yürütmemize yardımcı olsun.
Son Üçüncü ve Dördüncü kapılarda Hakka Yürüyen Canları tespit edebilmek en azında onların seviyesinde bilge ve kamil olmak gerekir. Umarım bizlerde bir gün o Hak Yolu gerçeklerini bilgi ile fark edebiliriz. Bu anlamda Devri Asn ve Devri Daimi daha sıkça kulanıyoruz. İşte SIR dediğimiz Devri Revan olsun la Ruhu Ravanı Şad olsunda saklıdır. Farkına varanlara Aşk olsun.
Aşk İle Erenler.
23 Kasım 2018 Berlin Ali Koçak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.