ALEVİLİK; “EZOTERİK”, “BATİNİ”, “SIR MI” ? 

ALEVİLİK; “EZOTERİK”, “BATİNİ”, “SIR MI” ?

Alevilik kendine özgün felsefi bir öğretidir, din değildir. Dini İslami unsurlar Alevi yol cem erkanından vs. çıkarılmalıdır dediğimizde: Bazı Alevi Canlar Aleviliği; “Ezoterik”, “Batini içsel, “gizli” anlaşılmaz “Sır Ali” gibi, herkesin değil, sadece belirli bir ‘’Ruhban’’ çevrenin bilip anlayacağı bir inanç öğretisi gibi yansıtmaya çalışıyor.

“Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen Alevi yolunda, bu tutarlı bir yaklaşım değildir. Paylaşılmayan, paylaşılamayan, sorgudan görgüden geçemeyen, anlaşılmayan bilgi, bilgi ve bilim değildir, gerçek olmayan, uydurma hikaye hurafedir.

Alevilik; hak hakikat, hü gerçeğin demine der. Alevilik bilinmeyen gizli sır “Ezoterik” değildir. Tam tersi somut anlaşılır varlık ve gerçekliktir yani “eksoterisk” anlaşılır bir öğretidir. Bilime sevgiye doğaya eşitliğe paylaşıma uyanı, sırlamanın saklamanın, ‘’Alevi ruhban sınıfı yaratmak” dışında başka mantıklı bir anlamı ve gerekçesi yoktur.

Bazı Alevi literatüründe deyişlerinde, İslam bakısından kendini koruma için “Ezoterik” ‘’Sır Ali’’ gizli batini sır dili kullanıldığı görülmektedir. Alevilikte köklü reforma sıcak bakmayan bazı canların, Allah Muhammed “Sır Ali” Ehlibeyt, 12 İmamı vs. kaldırırsak, yerine ne koyacağız, bu deyişleri ne yapacağı, gibi sorular sorduklarını görüyoruz?. Çok basit kaldırdığımızın yerine bir şey koymamıza gerek yok çünkü; BİLİM, SEVGİ, DOĞA ve PAYLAŞIMI Alevi öğretisinin zaten özünde bu vardır.
Bildiğine yakışır şekilde davranmamak, yanlış olduğunu bile bile tekrarlama cahilliktir.

Birçok Alevi ozanı adına sonrada, İslamcı uydurma deyişler yazıldığını biliyoruz. Ayrıca O tarihte söylenen o gün için geçerli olan bir deyiş, ebedi doğru gerçek diye bir kuralda yok. Gökten zembinle de inmedi. Şii-İslami dini “At gözlüklerinin” çıkarırsa çağdaş binlerce Alevi deyişi vardır.. Yenilerini yazmakta hiçte zor değil.. Bugün yaşayan Alevi ozanları sanatçıları çok güzel, güncel çağdaş deyişler yazmakta.

Önceki yıl, Tahtacı Alevi yaşlı bir amca ile, Kerbela imam Hüseyin İslam’da Halifelik kavgasıdır vs. konularda muhabbet ettik. Amca sonunda; “- Haklısınız canlar fakat bundan sonra biz cemlerde dizimizi ne diyerek döveceğiz” diye sordu..? Dedim “Amca bundan sonra dizimizi dövmeyeceğiz hepsi bu kadar”..

Bilime sevgiye doğaya, eşitliğe paylaşıma uymayanı Yoldan atıp, yolun önünü açmalıyız.. Zor olmasa gerek.. ??

Feramuz Şah Acar / 18.10.2018

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.