DEVRİMCİ ALEVİLER BİRLİĞİ’NİN ALEVÎ TAKVİMİNE BAKIŞ AÇISI

Sevgili canlar,

Ön hazırlığını yaptığımız bu takvim, Alevilik inanışının kadim tarihinden süzülerek gelen bir çalışmadır. Asimilasyona karşı Alevilik’in kendi gerçekliğine açılan bu kapıdan girme cesaretini göstermiş olmanın haklı gururunu yaşadığımızı da itiraf ederken, bu çalışmanın bir ön taslak olduğunu ve gelecekte daha kapsamlı bir Alevi Takvim çalışması yapacağımızı bilmenizi isteriz.

Çalışmada emeği geçen tüm canlara gönül dolusu sevgilerimizle…

DAB YK     (Devrimci Aleviler Birliği Yürütme Kurulu)

DEVRİMCİ ALEVİLER BİRLİĞİ’NİN ALEVÎ TAKVİMİNE BAKIŞ AÇISI

Aleviler, tarih boyunca kullanılagelmiş takvimler içinde doğru ve yanlış değişik anlayış ve uygulamalar içine girmiştir. Hatta birden fazla anlayış içinde olmuştur. DAB, Alevi Yol ve Öğretisi ışığında şu anlayışları benimseyip savunmaktadır ;

TAKVİM bilgisinin üzerinde inşaa edildiği temel, dünyanın güneşin etrafındaki turunun doğru hesaplanması ve bu döngü içinde oluşan mevsim değişikliğinin bilincine varıp, önceden bilgi sahibi olup, yaşamını doğru planlamaktır. “Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen bir öğretinin sahipleri olan biz Aleviler, bilimsel olarak en doğru hesaplanmış takvimi kabul ederiz. Bu da GÜNEŞ TAKVİMİDİR. Zaten çoğu bölgelerde Celali Takvimi’nin kullanılması bu yüzdendir. Dünyanın kendi etrafındaki dönüş turunun doğru hesaplanması, bunun parçalara bölünüp saat, dakika, saniye, salise ……… ta ki atom saatlerinde kullanılan Strosyum, titreme birimine kadar tüm bilimsel bilgiler bir ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır ve Aleviler de ihtiyacı olduğu kadarıyla bu bilimsel verileri kullanmalıdırlar.

Doğada yıl içindeki değişikliklerin bilincinde olan Aleviler, güneş takvimini kullanırken “Doğal Takvim” diye adlandırabileceğimiz bir kültürü geliştirmişlerdir. Tabiatın yeniden doğusu olarak adlandırdığımız ilkbaharın başlangıcını YENİ YILIN BAŞLANGICI olarak kabul eden Orta-Doğu ve/veya Doğu Halkları’nın bu kültürünü Aleviler de kullanmışlardır. Ancak dünyamızda ve yaşadığımız bölgelerde resmi olarak kullanılan MİLADÎ TAKVİM’in yılbaşısı olan Ocak ayının ilk gününü de resmen kabul etmekteyiz.

DAB, bugün tüm ülkelerde kullanılan resmi takvimi tek ve doğru kabul etmekte ve halklarımızın geçmiş kültürünü de “Dünya Kültür Mirası” çerçevesinde ve halkımızın kültürel yaşamına sahip çıkma zemininde savunmak ve yaşatmak istemektedir. Gerçekliğimiz içinde artık nerdeyse tamamen unutulmuş olan kültürel değerlerimizi kurtarabildiğimiz kadarıyla kurtarılmasından yanayız. Yaşadığımız ve bizde derin izler bırakmış olayların sembolik olarak bazı günlerde anılmasından yana ve uluslararası öne çıkmış “EVRENSEL GÜNLER”i de benimsemekteyiz. Aşağıda sunulan çizelge bu amaçla yazılmıştır.

Aşk ile….

DAB YK.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.