ALEVİLİK VE ANADİLİ (3)


ALEVİLİK VE ANADİLİ (3)

Aleviler dillerinden uzaklaştıkça, kendi gerçeğinden ve kendinden uzaklaştı.

Her ne ararsan kendinde ara diyen pirin sözünden, “vefanın bir semt olduğu” nostaljik söylemine dönüştü.

Elbet de toplumsal değişim yaşama kültüre büyük etkisi vardır ama kendi diline(duruşuna yaşam biçimine kültürüne) hakim kişi veya toplum, değişen toplumsal durum karşısında kendini yaşar. Tabi GERÇEĞE DEĞİŞİME VE GELİŞİME açık bir bütünselliği varsa. ALEVİLİĞİN bu bütünselliği VAR AMA Alevilerin vardı. Vardı diyorum çünkü günümüzde değişim ve gelişime kendini büyük oranda kapatan Aleviler var. Bunun mimarları, ASiMİLASYONU kanıksamaya dönüştürmüş, dede,cem evi, dernekler, konfederasyonlar…

Alevi kitlesini sürüklediği açmaz kendi dilini terk ettirme yönündedir. Açıktan islam ile bir tutmaktan, hatta özü yapmaktan, İmam soylu oluduklarını açıktan savunmakla yetinmeyip, bunun yanlış ve gerçek olmadığını söyleyene saldırı haline geçmiştir. Kullanılan dil artık karşıt dildir. “Kutsalımıza saldıran yezitler, 12 imamlarda(yada yası matemde) rakı gönderileri paylaşmayın,saygılı olun, cenazelerde saz çalıp semah dönen yezitler, alisiz ya da islam dışıyız diyen piyonlar-dış güçlerin maşaları” 

Karşıt dil ne diyor? “Kutsalımıza saldırdılar, camide içki içtiler, içki içmek haramdır, cümbüş yapıyorlar, Aliyi savunup, alinin yolunda gitmiyorlar, Ramazanda saygılı olun, islama saldıran dış güçlerin piyonları”

Madem buraya kadar okuduk “edebiyat” yapmaya gerek yok biliyoruz, “hatta katmerlisini yazarız” dediğiniz yerden konuyu Alevi imama getireyim. Madem kendi dilimizi değil başka dille konuşmamız gerekiyorsa buyrun imam ile safa!

Kim ki Alevi “piri” ,dernek, cem evi, konfederasyon başkanın  olarak şu bu imamdan geliyoruz derse, ONA İMAM EFENDİ DİYELİM! Bundan EMİNİM GURUR DUYACAK VE DUYMALI.

Kim ki Alevi “piri” ,dernek, cem evi, konfederasyon başkanın olarak, gerçek müslüman biziz diyorsa, islamın BEŞ ŞARTINI YERİNE GETİRİP GETİRMEDİĞİNİ sorgulayalım. Hacca gitmesi için ekonomik destek sunalım.

Kim ki Alevi “piri” ,dernek, cem evi, konfederasyon başkanın olarak, ayet sure okursa, O ayete GÖRE YAŞAMASINI ŞART KOŞALIM.

Kim ki Alevi “piri” ,dernek, cem evi, konfederasyon başkanın olarak, islamın özü, hz Alinin takipçisiyiz derse, uğruna can veren Ali gibi namaza, kuran ayetlerine uymaya davet edelim. Sakın “kuran değiştirilmiş” demeyin. Bu iddia osman ve ömer döneminde olduğu ileri sürülür. Ali onlardan sonra halife oldu ve o kuranın hükmü ile yaşadı. Ondan ii bilecek değiliz!

Hangi kurum ve konferadasyon “islam özü” olduğunu savunursa, “hac için” eylem takvimi uygulatalım.

Kadir gecelerinde akm ve cem evlerinde kuranlar okutalım.

İmam yetiştirilmesine için kurslar talep edelim

Kadınları örtünmesi, haremlik selamlık akm bölümleri inşaa talebinde bulunalım

Bu şekilde düşünen “Aydınlara” gelince, daha “cesur” olmalarını ve BU talepleri daha açıktan KIVIRMADAN belirtmelerini, bizi bu dertten kurtarmalarını salık verelim

Bu nasıl bir saçmalık mı dediniz?! Evet, kesinlikle bende onu diyorum!

Ser çeşmenin dili belli

Aleviliğin dili belli

RehaHaq dili belli

Madem dilsiz değilsek

Serçe nerde olsa aslına çeker!!!

Aşk ile

1 Comment

  1. yazar araştırmacı istisnalar hariç söylemeye cesaret etmediği bir yazı vede kültürlü bilgili olduğu iddiası ile kullandığı dili akademisyenlere anlatmaya yarıştırmaya çalışan yazar ve araştırmacılardan daha okunur bir dil, okulu olsun olmasın her kişini sorgulamasına neden olacak basit ama öznesi manası derin öğretici yol gösterici bir yazı emeğiniz sağlık

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.