NIKAH ERKANI

ERKANI NİKAH YÜRÜTMEK İÇİN
1. Pir Anna veya Pir ( Dede) yada Ehil bir Can.
2. Nikah olacak çiftler.
3. Anne ve babaları.
4. Çiftlerin Şahitleri
5. Birlikte gelen Canlar
6. Gerkli olan malzemeler. İki tane Puşi veya, Şal. Üç Çerağ. Bir Lokma Ekmek. Kulanılmamış bir biçak, kulanılmamış bir Havlu, Kırmızı, Yeşil şeritler Temiz bir kap. Bir kalıp kulanılmamış sabun ve bir sehpa.

Temiz kaba Şerbet doldurulur. Sehpanın üzerine konulurken Bismi Şah ya Hak. Kırmızı , Yeşil şeritlerle Bağlanır. Şeritleri bağlarken ( Hak aşkına, Evrenin nuru aşkına, Pir aşkına gençlerimizin birliğini daim ve kaim eyle. Benzeri bir Gulbang okunur.)S ehpanına öntarafında Deliller uyandırılır ( Gulbangı. Delilerimiz yansın uyansın bahri huda aşkına. Delilerimiz yansın uyansın xızır aşkına. Delilerimiz yansın uayansın meydanımızı Nikah erkanımızı aydınlansın. benzer bır gulbang okunur ) Sabun sehpanın üzerine konulurken temizliği hygeni temsil eder. ( Gençlerimizin bir birne karşı temiz olmaları, dürüst olmaları için konulur ve anlatılır) Ehil Can veya Pir kim Erkanı yürütüyorsa o Bıçağı alıp Keser gibi götürerek Şerbet dolu tasın üzerinde üç sefer çapraz yapar. ( Ya Hak bu Canlarımıza gelebilecek kötülükleri, belaları kazaları bu bıçakla önlerini kesiyorum sen koru ve kolla. ya Xızır sana emanet ediyorum. Aşk ile der veya benzeri bir gulbang okur.) Ekmek şerbet dolu tasın üstüne tam ortasına konulur. Berketi bolluğu temsil eder. (Hak erenler sizlere hayırlı evlat lar nasip etsin . Hanenize Xızır uğrasın, Haneniz huzur ve mutlukla dolsun. benzeri bir gulbang okunur.)
Değerli canlar bu gün burada sizlerin huzurunda bir nikah Erkanını yürüteceğiz, bu nikah Hakkin Rizasi ile, yolumuzun gereği ve erkânı üzere, Hacı Bektaşı Veli’nin , pirlerimizin de himmetiyle yürüteceğiz. Bu Erkanı yürütmem için Siz Nişanlı çiftler ve Siz ebeveyinler bana . Rızalık veriyormusunuz. Rızalık alınır . Bende razalıkla bu Erkanı yürüteceğim. Öncelikle, Nikah olacak çocukların aileleri arasında bir ikrar varmı..? (müsahiplik veya kivrelik). Darginlik küskünlük varmi- Ailelerin, Anaların bu nikaha Erkanina razılıkları varmı? Sizlerden Rizalik alip nikah Erkanımıza başlayacağız.
Sevgili Canlar Kızımız …………………….. ile Oğlumuz ………………………………….ebediyen birlikta yaşmya karar vermişler. Bunların bu Sevgi ve Arzularının daim ve kaim olması için Rızalıklı Nikah Erkanına Önce siz Anneler ve Babalar ve büyükler bu gençlerimizin Arzu, Sevgilerine ve birlikte yaşamalarına rızalık veriyormusunuz.? Üç sefer sorulur.
Biz Razıyız bu Sevginin ebedi olmasına rızalık veriyoruz. Derler Canlar.
Orda bulunan Şahitler ve diğer Canlar sorulur ? Siz Canlar bu rızalığa şahitlik ediyormusunuz.
Bu Erkana rızalık veren ve şahitlik yapan gönüllere aşk olsun. Dille tastikleyen dillerinizde Hak kelamı eksik olmasın. Dilden dilekleriniz gönülde muratlarınız var olsun. Hak erenler birliğinizi beraberliğinizi Dirliğinizi daim ve kaim eylesin. Aşk ile eylesin.
Nikaha aday Canlarımızın omuzlarına birer şal veya eşarp atınız. Bunların anlamı karşılıklı sorumlulukları omuzlarınıza almaktır. Buna bugün burda ikrar vermektir ve birdaha ayrılmamak üzere Müsahiblerinizle birlikte Pir divanına Hak meydanına çıkmış olacaksınız. Bu çok kutsaldır dönülmezen bir yoldur. Gibi öğütlerde verildikten sonra.

Himmet Eyleyin Canlar.
BİSMİ ŞAH BİSMİ ŞAH YA HAK.
Ya Hak şüphemiz yoktur. Tüm alemler senin varında , nurunda var oldu. Evrendeki her nesnede sen varsın, kimine can verdin, canlı eyledin senın varlığına ve kudretine inancımız tamdır. Biz sana inandık ve senin yoluna ikrarla bağlandık. Sevgini gönlümüzde aşk ile topladık. Bu sevgi ve itikat ve ikraraımızın yüzüsuyu hürmetine bu gün yapacağımız Nikah Erkanını Pirimizin aşkı ile Daim, kaim ve ebedi eyle.
Bu günümüz mutlu olsun,kutlu olsun. İki aileye gençlerimize hayırlı olsun, hayırları çok olsun, Xızır yoldaşları olsun. Hak meydanında ,Pir divanında yüzleri ak, Özleri pak olsun. Hak erenler ağızlarının tadlarını bozmasın. Cümle canlara Huzur ve mutluklar yağsın. Kamili Şah, Nuru evliya çar ana sırla olsun nikahimiz ve meydanımız nuru derya. Dil bizden nefes Pirden Hikmet Şahtan olsun. Aşk ile olsun. Gençlerimizede Aşk olsun.
Gerçege Hü.

Alevi yolumuzda ve inancımız içerisinde boşanmak suçtur, tek eşlilik DURNA kuşu misalı kutsaldır. Nedeni ise evlenecek olan çiftler hayatlarını birleştirmeden önce çok iyi düşünüp kararı Aşk ile vermişler. Bu bir ikrardır ikrardan dönülmez. Bu omuzlerınızdaki atkılar puşiler birbirinizin sorumlulukları birinizin diğerinin omuzundadır. Yani bu atkılarla birbirinizin sevgisini ve sorumluluğunu ebediyete kadar taşıma sorumluluğunu taşıyacağınıza burda ikrar yani söz vereceksiniz. Bundan dolayı, sorduğum soruya hiç bir baskı ve etki altında kalmadan yüksek bir sesle cevap vericeksiniz.
Kızım…………………..; Hakk’ın, Erenlerin , Evliyaların Rızası ile Pirlerimizin, Murşidlerimizin yol ve erkânı üzerine, Havanın, Ateşin, Suyun ve Toprağın Aşkıyla, Evrede gelen Işığın kutsalığının tanıklığı ile, burada hazır bulunan Şahitlerin ve canların şahadet’iyle hiç bir baskı altında kalmadan kendi arzun ve isteğinle ………….. ……..doğma ………… …………..oğlu …………………………………..ömür boyu kendine eş ve eşitin olarak kabul ediyormusun..?
(Üç kez sorulacak) Sonra çocuğa sorulacak . …………………………………….Hakk’ın, Erenlerin , Evliyaların Rızalığı ile Pirlerimizin, Murşidlerimizin yol ve erkânı üzerine, Havanın, Ateşin, Suyun ve Toprağın Aşkıyla, Hak nurundaki kutsalığın tanıklığı ile, burada hazır bulunan Şahitlerin ve canların şahadet’iyle hiç bir baskı altında kalmadan kendi arzun ve isteğinle ………….. ……..doğma ………… …………..kızı…………………………………..ömür boyu kendine eş ve eşitin olarak kabul ediyormusun..? (Üç kez) ( EŞ = neden eş dedikte başka bir terim yada isim kullanmadık. Çünkü Eş eşitlik demek, yani CAN diyoruz Kadın la Erkek arasında hiç bir ayrıcalık yoktur olmamalı, Kadın = Erkek, Erkek = Kadın demek buda eşit demek bunu sakın unutmayın. Yolumuz gereği herkes CAN dır eşittir unutulmamamalı ) Şahitlere sorulacak. Sizde kızımız ve oğlumuzun vermiş oldukları sevgi ve ikrar cevaplarını duydunuz. Hak Adına Yol Aşkına ve burada bulunan canların huzurunda verilen cevaplara şahitlik ediyormusunuz..? (Üç kere sorulacak). Bende sizleri Pirlerimizin, Murşidlerimizin vermiş oldukları desturun Aşkına, yol ve erkânı üzerine sizleri bu ikrarıdaki Erkanla ile nikah lıyorum.
Daha sonra birlik gulbangı okunup nikah tamamlanacak.

Bismi Şah Bismi Şah ya HAK,
Zamanlar hayır ola, Hayırlarınız bol ola, kötüler ve kötülükler yok ola. Hak Erenlari adına yürüttüğümüz Nikah ve Gulbanglarımız kabul ve makbul ola. Canlarımız huzur , mutluluk, sağlık bula. Hak Erenlerin himmeti ile hayırlı evlatlar nasib ola. Dert verip derman aratmıya. Dertlere derman , hastalara şifa ola. Gönüller nurla dola. Ocaklarınız daima tüte. Hanelerinize Xızır gele. Nuru evliya Kamili enbiya çar ana sırla olsun hizmetlerimiz nur u derya. Dil bizden Nefes pirden olsun Aşk ile olsun.
Haydi gençler büyüklerinizle görüşün niyazlarınızı yapın. Şerbetler dağılsın. Lokmalar yenilsin.
Ve bir Sofra , Lokma gulbangı ile sonlandırılır
Bismi Şah, bismi şah ya Hak
Lokmalar kabul olsun, Muratlar hasıl olsun. Sofaranız hak sofrası., lokmanız şah lokması olsun. Yiyenlere helalı hoş olsun. Yedirenlere delil olsun. Bir lokmanız bin kadaya karşı olsun. Dertlere derman, hastalara şifa, borçlara eda olsun. Gençlerimizin Nikahları ebedi olsun. Evlatlarınız sizlere ve topluma hayırlı canlar olsun. Hak Erenler, Evliyalar Bilge Xızır darınızda, çarınızda yetişsin yar ve yardımcınız olsun. Sofra hürmeti ile, Lokma Hikmeti ile Pirin nefesi ile Geçeğe Hü
Nikah Erkanımızı tamamlamış oluruz.
27 Ocak 2017 Berlin

Ali Koçak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.