DAB OLARAK NEDEN HDK PLATFORMUNDAYIZ ?

DAB OLARAK NEDEN HDK PLATFORMUNDAYIZ?HDK DAB

Yoldaşlar Devrimci Aleviler Birliği (DAB) ilkeleri olan ve bu tem
el ilkelerle siyasi ideolojik mücadelede cephesinde bir duruş sergilemeye çalışan bir yapılanmadır. Taşıdığımız toplumsal kimliklerden “Alevi” kimliğini Aleviliğin özüne dönüş yolunda bilimin yolundan ayrılmadan taşımaktadır. Aleviliğin özünden aldığımız değerlerimizin günümüzün gerçekliğine uyarlanması gerektiğini savunur ve bu anlayışla “Devrimci” ismine önem verdiğini belirtmektedir. Ulusal veya etnik kimliğimizi, sınıfsal kimliğimizi yine ilkelerimizden aldığımız anlayışla taşıyoruz.

DAB geçtiğimiz kasım ayında Faşizme karşı ACİL ittifaklar ve ortak mücadelenin zorunluluğunu değerlendirip, HDK bileşenlerinin önerdiği, herkesin kendi kimliği ile katılabildiği, eşit özgür demokratik laik ortak yaşam projesinin, DAB’ın 12 ilkesi ile önemli ölçüde uyuştuğu için. DAB bu ilkeleri ışığında, Faşizme karşı ortak cephede, mücadelede HDK içinde yer alma kararı almıştır.  Dünya Âlem bilmelidir ki, Alevilik semavi dinlerden vs. ayrı, kendine özgün bilimi canı insanı kutsayan, doğal bir inanç öğretisidir. DAB’ın ve Alevilerin kırmızıçizgisi;   Zorunlu vergiden finanse edilen devlet diyanet kurumu ve zorunlu din derslerinin kaldırılması ve her inancın kendi kendini finanse edip tüm giderlerinizde kendi karşıladığı laik demokratik bir sistemdir.

Zalimlerin ve zulmün örgütlü olduğunu ve muazzam bir güce ulaştığını biliyoruz. Örgütlü bir güce ancak örgütlü bir mücadele ile karsı çıkılacağını biliyoruz. Halkımız zulmün pençesi altındadır ve bizim gibi baskı altında olan-ötekileştirilmiş bütün halklarla birlikte “Halkların Kardeşliği ve kendi kaderini tayin” ilkesine halel getirmeden kaynaşmanın zorunlu olduğunu biliyoruz.

Kadınlar ki annelerimizdir, nenelerimizdir, yârimiz-yavuklumuz ve evlerimizin temel direği eşlerimizdir, eşitlerimizdir. Kızlarımız ve görmeye doyamadığımız torunlarımızdır. Varlığımızın, yasamın ve toplumun temel kaynaklarıdır. Kadınların aşağılanmasına, toplum yaşamından uzaklaştırılmasına, insanlık onuruna yakışmayan bir kadere mahkûm edilmelerine, kadınlar üzerindeki şiddete karsı çıkmanın kendimizi yasatmak olduğunu ve dolayısıyla da kadın haklarını savunan herkesle bu yolu birlikte yürüme zorunluluğunu biliyoruz.

Emeğin yüce bir değer olduğunu ve emekçiler üzerindeki her turlu baskıya karsı tüm emek örgütleriyle birlikte olmanın; Üretenlerin aynı zamanda yöneten olmaları gerektiğini biliyoruz. “Bilimle gidilmeyen yolun karanlık olduğu”, “Bu yol Kör değil Gör yoludur” “Kendini her daim yaşadığın çağa uyduracaksın” diyen yol önderlerinin bilgisi ışığında günümüzün sosyal bilimlerinin tümüne ve özellikle Marksizm’e, bilimsel sosyalizme, diyalektik ve tarihsel materyalizme inanıyoruz.

Hem tarihin derinliklerinden günümüze süzülüp gelmiş öğretilerin ve hem de günümüzdeki bilimsel öğretilerin insanlığa ışık olduğunu savunuyoruz. Ancak bilimi geçmişte aramıyoruz. Günümüz ve geleceğin bilimine dikkati çekiyoruz. Bu anlamda gericiliğin, dogmatizmin ve geçmişin karanlık yobazlığının geleceği karartmasına müsaade edilmemesi gerektiğini biliyoruz.

Bizimle bu çerçevede ortak yanları olan tüm aydınlarla, demokratlarla, sosyalist ve komünistlerle birlikte mücadele edilmesi gerektiğini biliyoruz.  Demokrasi güçlerinin önce kendi içlerinde örgüt içi ve örgütler arası demokrasiye saygılı olmalarının ne derece önemli olduğunu biliyoruz. Yakın geçmişimizden bu güne kadar zulme karsı mücadelede tüm hata veya yanlış gördüğümüz yanlarına karşın, birleşmeyi mazlumun yanında olmayı kendimizi yaşatma gerçekliği olduğunu biliyoruz.

Birlik olduğumuz yanlar yüzde 90 iken bunu görmeyip te %10’a takılmanın bölücülük olduğunu, dolayısıyla da düşmanın ekmeğine yağ sürmek olduğunu biliyoruz. Yaşamın temel kaynağı olan doğaya saygının yaşama bakış açısı olduğunu, doğayı tahrip etmeye müsaade edilmemesi gerektiğini biliyoruz. Yoldaşlar, dostlar ve yüreği aydınlık günler için çarpan herkese bildiririz ki yukarda saydığımız ve benzeri gerekçeler nedeniyle HDK platform içinde yer almayı ilkelerimiz açısından gerekli gördük.  Ve benzeri her platform içinde yer alırız.

Tüm DAB üye ve gönüllülerini bulundukları ülkelerde şehirlerde güçleri oranında HDK çalışmalarına katılacaklardır. Tüm Alevi toplum ve kurumlarını, ezilen tüm canları, AKP=RTE (Türk- İslam) Faşizmine karşı; HDK cephesine katılmaya HDK’yi genişletip, güçlendirmeye, Faşizme karşı ortak mücadeleye birlikte DİRENİŞE çağırıyoruz.

Saygılarımla.

DAB eş-başkanı, Veli Balaban.  27.01.2017

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.