MA-NA-DA MARİFET’LE ÇAĞDAŞ BİRLİK

MA-NA-DA MARİFET’LE ÇAĞDAŞ BİRLİK

Hak-Yolu Edeb-Erkan Yoludur. Bu ”Yol Cümleden Uludur” Cümle görünen, görünmeyen varlıklar, Alem yani HAK. Yol Hak’tanda uludur.
Pirimiz derki ” Marifet Ehlinin ilk Kapısı EDEB ‘tir”
Hak-Yolunun gereği olan her eylemde, her fiilde İnsanı Odak noktada tutarak. Hareket ve Çalışmalrımızı yürütmeliyiz.

Ana-Erkil deki Ana gibi Ananın toplum içindeki değeri/ en azında o değere yakın bir değere ulaştırılmalı. Yani Ma Kültü / Mitolijisindeki Tanriça değerine ulaşmalıki, gerçek bir Hak-Yolunu inşa edebilelim. Bu anlamda toplumun içindeki Kadınlarımız, içinde bulunduğumuz Eril-Eğemenliğe karşı mücadelede yerlerini almalı. Bizler bireysel olarak belki kadınlarımıza gereken Değeri Saygıyı ve sevgiyi sunuyor olabiliriz, bu yeterli değil olamazda. Şahısların kemalete ulaşması yeterli değildir, toplumun kemalete ulaşması gerekir.
Bireyin veye Toplumun belirli bir bilgeliğe ulaşabilmesi ancak Kadınla olur. Yol Diliyle Ana’yla olur. Ana olmadan bizim çalışmalarımızda çok yavan kalır. Bizimle birlikte yürüyecek Kadın/ ANA yoldaşların olması gerekir.
Sosyal ve Toplumsal değişimlerde, hatta devrim diyebileceğimiz değişimlerde Kadınlar daima büyük rol oynamışlar ve önderlik yapmışlardır.
Bizlerde burda bir değişime, Hakk Yolu gerçeklerini çağdaş normlara ulaştırmak istiyorsak ki bunun için birlikteyiz.
Kadın/ ANA yoldaşların olması gerekliliği vardır.
Okumak, Okuduğumuzu anlattıklarımızı, veya var olanın değişiminde fikirler üreterek, birlikte tartışarak bilince çıkarmak, bilince çıkarılan bilgileri, toplumun beğenisine sunarak paylaşmak. Önce dar bir kesimle gençliğin ağırlıklı olduğu Akademilerde Paneller, Konferanslar vererek Akademisiyenleri ve gençliğe bir ışık yakarak onlara gerçekleri sunarak gerekirse ikna ederek bizimle Hakk Yolunda yürümelerini sağlamak.

1 .levilikte Ocak sistemi ve Dergah sisteminde büyük değişiklikler yaparak MA-NA-DA MARİFETLE ÇAĞDAŞ’ laştırmak gerekir.
2. İvedikle tüm Alevi Kurum ve kuruluşları mutlaka diğer kurullar gibi birde Bilge Pirlerden, Akademisiyenlerden, İnsan ve Dil bilimcileri ağrlıklı araştırma ağırlıklı Bilim-İlim kurulu oluşturmalılar.
3. Tarihte, yakınzamandaki ozanların nefeslerini araştıran Hakk Yoluna uygun olanları öne çıkarıp Ma-Na’larınıaçıklayan bilge insanların çalışıp Zakirlerimize sunmaları elzemlik arz etmekte. ( Şu anda okunan çok deyiş, nefes ve duazların Hak_Yoluna uygun görülmememektedir.)
4. Bilim Kurulr ve Nefesleri Hakk-Yoluna Kazandıran Canlar, Bilgeler kendi içlerinde bir başka Yazı komusiyonu oluşturarak Hak_Yolu Erkanlarını ve Gulbanglarını kaleme alması gerekektedir.
5. Talib, Murebi, Reyber, Pir, Murşid oluşturulacak sistem içinde yeniden ele alınıp İkrar verme Çağdaşlaştırılarak MA-NA-DA MARİFETE Ulaşmak gerekir..
6. Musahiblik kurumu. Aile İkrarı, Eşitlerin İkrarı / Nikah İkrarı gib ve Toplumun barışını sağlayan Kivralı Kurumu MA-NA-DA MARİFETE Ulaştırmak gerekir.
7. Kimler MA-NA-DA MARİFETLE ÇAĞDAŞ Birliğe uye olmalı. Şu anda varolan 12 + Canımızın referanz verebileceği ve Bilgili Kamil İnsnlığın farkında olan, Doğayı, Çevreyi koruyan Ekolojiniyi savınabilen İnsanlarla yol yürüye biliriz.
8. Tüketiimden çok üreten bir toplumu hedeflemeliyiz. Ürettiklerinine sahib çıkmasını bilerek paylaşmayı önplanda tutmalıyız. Gerektiğinde ihtiyacı olan fakirler, öğrenciler yardım ve burs verebilmek için artı değerleri yaratabilmek için, Konserler , yardım aksiyonları yapmalıyız.
9. Dünyanın herhangi bir yerinde haksızlığa uğramış toplulukların haklarını savunmak için kamuoyu yaratmalıyız. Demo, yürüyüş vs.
10. İçinde bulunduğumuz zeminlerde ülkelerde var olan sivil demokratik kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalr yürütmek. Hak-Yolundaki üreten, paylaşan, düşeni kaldıran. Her an her yerde insan olan insanların birbirine Xızır gibi yetişebileceklerini anlatark bizimle çalışmalrına ikna edilmeli en azında deteklemelrini sağlamak.
11. Örgütleme Alevilik Merkezli olmalıki Hak-Yoluna Hizmeti esas alabilelim. Çağdaşlaştıracağımız MA-NA-DA MARİFETLE ÇAĞDAŞ BİRLİK’ telikteki Hak-Yolunu Alevi Canlara bir manifesto şeklinde değil. Varlığın Birliğinin gereği İnsanların en azında Marifete ulaşması gerkekliliğini anlatark ve O minvalde Pirlerimiz Gulbang Sunarak Canlarımızı var olan Kaostan azad etmek gerekir.
12. Her Can/ Her Yoldaş birbirini kesmeden sonuna kadar dinlemeli daha sonra gerekirse söz alıp konuşmalı derken gelecekte düzgün Muhabetlerin olabilmesi için buda şatr olmalı.
Bu Anlamda sayıyı 12 tutmam tesadüf akıllar karışmasın. İsim Olarak MA-NA-DA MARİFETLE ÇAĞDAŞ BİRLİK olarak öneriyorum.
Umarım Hakk-Yoluna ,İnsanlığa, Çevreye, Doğaya güzelikler sunar onları kolar ve koruruz.

16 Temmuz 2019 Berlin Ali Koçak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.