İDRİS (HERMES)

10991374_1603344119898886_6122246020469385752_n

İDRİS (HERMES)

Bektaşı geleneği içinde yer alan bir söylencede rivayet edilir ki, Bektaş Veli, Sulucakaracahöyük’e ilk gelişinde konuk olduğu Idris’in evinde, yıkılmak üzere olan bir duvarı durdurmuş, cansız duvar yürütmüştür.

Bu sembollerle anlatılmış masalsı anlatılmın içinde, yok olmak üzere olan bir inanışın Bektası Veli eliyle yeniden ayağa kaldırılıp yürütüldüğü tasfir edilir. Bu söylence Alevi ozanların dizelerine de yansımıştır.

“Hamdülillah gören çeker mi yası
Pirim Bektaş Veli mülkün ihyası
Nur-i Cemalettin hasların hası
Pervane ol yarin kulu turnalar” / Sıdkı Baba

Ihyas: (yeniden) canlandırma, diriltme.

“Bir Hâcı Bektaş var idi
Ali misali er idi
Münkirler görmez kör idi
Yürütdü cansız duvarı” / Muhyiddin Abdal

Neden Idris’in evi(tapınağı)? Idris kimdir? Bence bu soruların cevabi gayet nettir. Idris eski mısırda Turna şeklinde resmedilen Hermes’tir. Hermes Alevilikteki Batıni inancı temsil edendir.

İdris (Hermes), Mezopotomya, Eski Mısır ve Eski Yunan gibi kadim medeniyetler için o kadar önemlidir ki zaman zaman onu bir ‘yarı-tanrı’ olarak bile tasvir ettiklerine şahit oluruz.

Yunus Emre’nin dizelerinde

“İdris nebi, hülle biçer
Gezer Allah deyü deyü”

dizelerinde terziliği vurgulanan İdris Peygamber’in ermişliği de Anadolu tasavvuf ehli tarafından iyi bilinir. Öyle ki kimilerine göre Türkçe’de evliya ve nebiler için de kullanılan ‘ERMİŞ’ kelimesi doğrudan HERMES’ kelimesinden gelir.

Böylece Tasavvufun herkese açık edilmeyen gizli tutulan, bilgelik sırlarının asıl öğreticisi olarak karşımıza çıkan isim işte bizzat İdris Peygamber’dir. Batı kaynakları Hermes’e atfedilen ve gizli bilimleri anlatan çok sayıda kitaptan bahsederler.

Pir Sultan Abdal şu dizeleriyle İdris’in bilgeligini belirtmiştir..

“Sen irfan kuşusun gider gelmezsin
Gelirsende de baki mihman kalmazsın
Seni uçuranlar murat almasın
Seni kim uçurdu yuvandan Turnam”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.