HDP’nin SEÇİM ZAFERİNİ KUTLUYORUZ.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak Alevilerin, hak ve taleplerini savunduğu için, 7 haziran da yapılan genel seçimlerde HDP’yi destekledik. Her türlü baskı, şiddet, katliam, adaletsiz bir seçim ortamı dikkate alındığında, HDP’nin elde ettiği başarı hakim sınıflarını korkutmuştur. Devrimci Aleviler Birliği (DAB) ın çağrısına uyup HDP’ye destek veren başta Alevi ve HDP bileşenlerini HDP’ye oy veren tüm canların zaferini kutluyoruz.

Özellikle de seçim’e bir gün kala, Diyerbakır’da alçakça yapılan saldırıda yaşamlarını yetiren canları saygıyla anıyoruz. Yaralanan canlara acil şifalar diliyoruz. HDP çatısı altındaki bileşenlerin, her türlü engellere rağmen; tekci, ırkcı, Kemalist Türk İslam zihniyetinin yüzde 10’luk barajı aşarak elde etmiş olduğu zaferi selamliyoruz. HDP’nin seçimde güçlenerek cıkması Halkımızın fasizme karşı birlikte direnişinin başlangıcı olarak görmek gerekir. Halkımıza kan kusturan Faşist Kemalist sistem ağır darbe almıştır. Gezi ve HDP pratiğini hayatın her alanına yayma mucadelesinde olmalıyiz. Bu başarıyı (yeni sistemin doğuşunun başlangıcı olarak değerlendirmek gerekir.) Kemalist ve siyasal İslami diktatörlükler bundan böyle halkların taleplerini, kimliklerini ve inançlarını inkâr ederek yönetemezler. Ne var ki, sonun başlangıcı da olsa, hala egemen olan bu güçler her türlü hile ve zorbalığa başvuracakları da kesinlikle bilinmelidir.

En büyük güncel tehlike, HDP’yi anti-demokratik yasal zemine çekerek, uysallaştırıp sisteme dâhil etmektir. Oysa Türkiye halklarının ve inanç guruplarının talebi eski sisteme sığdırılamaz. HDP halkların ve inanç guruplarının talepleri için geliştirdikleri meşru kitlesel hareketlerin içinde yer alarak, seçim barajını yıkmakla yetinmeyerek, bütün anti demokratik barajları yıkmak için, 12 Eylül askeri faşist cuntanın antidemokratik anayasına karşı özgürlükçü-çoğulcu Anadolu’da yaşayan halkların anadilleri ve inançlarını yasal güvence altına alındığı bir anayasa için girişimlerde bulunmalıdır. HDP Halkların ve inanç guruplarının taleplerinin takipçisi olmalıdır.

Devrimci Aleviler Büirliği (DAB) olarak bizim yasal zeminimiz, eski yasal zemin değil, çağdaş demokratik, bütün kimliklerin, inançların özgürce kendi taleplerini dile getirdiği ve örgütlendiği meşru zemindir. Devrimci Aleviler Birliği (DAB) Alevilerin taleplerini bir bildiri ile kamuoyuna duyurmuştur. Kırmızı çizgimiz olan Diyanet kurumunun devlet işi kurumu olmaktan çıkarılması, zorunlu dinderslerin kaldırılması, Cemevlerimizin yasallaşması gibi taleplerimizin takipçisi olacağız ve mücadelesini vereceğiz

Aleviler Kürt halkıyla birlikte Türkiye’nin ve bölgemizin önemli demokratik bir dinamiğidirler. Demokratik sistemin oluşmasında öncü rolünü üstlenmelidirler. Bu tarihsel bir misyondur. Bu nedenle sadece bir inanç zemininde değil, siyasal olarak da örgütlenmeli ve demokrasinin inşasında ki rolünü oynamalıdır. Türkiyenin dinamikleri olan diğer etnik ve dini gurupların meşru talepleri için verdikleri mücadelenin yanında olacağız.

HDP 7 Haziran 2015 genel seçimlerindeki başarısı bunun bir ilk adımıdır. Önümüzde daha zorlu görevler vardır. Haklı olmak yetmez, aynı zamanda güçlü olmak da gerekir. Güç ittifaklardan ve birlikten doğar. Bu ittifaklar ve birlikler globalleşen dünyamızda sadece sınırlar içinde değil, bölgemiz ve Uluslararası düzeyde olmak zorundadır. Bütün demokrasi güçleri ve ezilen halkları, yeni ve demokratik bir sistem için birleşin.
08.06.2015
Devrimci Aleviler Birliği

1 Comment

  1. DAB Aleviliğin öze dönüşü konusunda geliştişrdiği Yolun bilinçlenmesine verecegi hizmetle Alevilği asimile olmaktan lurtaracaktır.BU çalışmalara katkıda bulunan canlara aşkile sevgiler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.