EZİLENERİN ORTAK MÜCADELESİNE DOKUNTURTMA!

dab alevi

(SEÇİM SONUÇLARINA VE AKIL TUTULMALARINA DEĞERLENDİRME)

Hırsızlığın USTACA yapıldığı ülkemizde seçim sonuçlarını değerlendirirken elden bırakılmaması gereken bazı şeyler:

1. “Oy vermek bir şeyleri değiştirseydi yasaklanırdı” diyen Emma Goldman haksız değildir. Oy verilerek sistemin ZULÜMDEN VE HIRSIZLARDAN arındırılacağını düşünmek TAYYİB’in adil ve demokrat olduğuna inanmak gibidir.
Ezenler sistemlerine ezilenlerin duyduğu hoşnutsuzluğu gidermek (değim yerindeyse) GAZINI ALARAK tekrardan kontrolü sağlamak için kullandığı bir aldatma aracıdır. Çünkü “sen seçtin” diyerek ya da “iktidarı seçen seçmene saygı” duyman istenerek seni bir süreliğine daha dizginlemiş olurlar.
Bu yorumu daha uzatmadan, “Peki neden HDP’yi destekledik” sorusuna cevap vereyim.
a) Ezilenlerin parlamentoda temsil hakkı için.
b) Ezilen ulusun demokratik taleplerini kayıtsız koşulsuz desteklemek için.
c) Zulme uğrayan dostlarımıza OMUZ YANINDA olduğumuzu göstermek ve ORTAK DÜŞMANIMIZA duyurmak için.
Sanırım alfabeye gerek kalmadı. Yeterince açık oldu. Eksik olanları siz eklersiniz.
Sistemin oy ile değiştirilmeyeceği gerçeğini biliyoruz. biz propaganda ve ajitasyon ile geniş halk kesimine sesimizi duyura bilmek ve ezilenlerin KADERİNİN ortak mücadeleden geçtiğini anlatmak için HDP dedik. Bu açıdan “oy vermek ” ve barajı aşmak önemliydi.

2. HDP’nin %13 aldığı 7 haziran seçimleri sonrası, 1 kasım da ki %10 oy alışı “başarısızlık” ve “PKK terörü” ile arasına koyamadığı mesafe hatta PKK’nin “silahı devreye sokmasının” oy “kaybı” sağladığı gibi akıldan yoksun söylemlere dair bir kaç cümle yazmak şart.

Önce Kürt bölgesinde %30 üstü yerleri alalım. Bu vereceğimiz yüzdeler bile yeter.

Diyarbakır %72,2
Hakkâri %83,7
Ağrı %68,1
Batman %68,2
Bitlis %49,4
Iğdır %52,6
Mardin %68,4
Van %65,5
Kars %34,5
Siirt % 58,3
Muş %61,8
Şanlıurfa %64,6
Şırnak %85,5
Tunceli 55,9

şimdi kim kalkıp diye bilir (ana muhalefet yada birinci parti dahil) hangi kesimden bu denli yüksek oy aldı?! Her seçim de ister barajlı ister barajsız sonuç hep bu. Bu bir göstergedir.
Neyin mi?!:
a) Kürt bölgesinde (kürdistan da) halk kendi partisini belirlemiş. Hazmedin!
b) Bu Kürt bölgesinde direnenlerin “DEVRİMİ” gerçekleştirdiği bir halk hareketine döndüğü gerçeği. Hazmedelim!
c) Feodalizme (bölgedeki gericiliğe) dokunmuyor diye suçlanan hareketin içinde gerilla kadından, demokratik alandaki kadına, eş kadın başkana en çok KADIN MÜCADELESİ gerçekleştirmesi feodalizm ve kapitalizme karşı mücadele başarısıdır. Görelim hazmedelim!
d)Halk Cizre de Diyarbakır, Hakkâri de…. Kundakta öldürülürken, cesetlerini buzla ovarak defnetmek için zulmün bitmesini beklerken PKK karşılık verdi diye “HDP’nin oylarına sebep oldu” diyen, “PKK şiddeti tırmandırdı” diyenler, halkın verdiği oy yüzdesi yukarıda. Devletin tüm zulmüne OY ÇALIP KATETMESİNE VE HAPSE ATMASINA rağmen yüzdeler ortada. üç beş mili burjuva, devlet işbirlikçisi bir kaç yalaka bu gerçeği Ö-R-T-E-M-E-Z!!!
e)HDP halkı ölmesin diye siper olmaya çalıştı. Her yerde bombalar patlatıldı, seçim büroları kundaklandı, hak linç edildi, şehirler roket atarlara tutuldu ve sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Bu bile seçim de ne kadar adil bir ortam katıldığımızı göstermeye yeter. Buna rağmen %10 ne demek anlıya biliyor muyuz?!!!!

3. PKK Kürt halkının özgürlük mücadelesi veren bir örgüt olduğunu kabullenmekte zorlana bilirsiniz. İşin gerçeği sizin kabullenip kabullenmemeniz üzerinden gitmiyor. Rojova da YPG’nin (PKK örgütünden ayrı göremezsiniz) tüm halkı savunması da halkların özgürlük mücadelesinde gerillanın konumunu ortaya koymaktadır. Yapılan seçim de Kürt bölgesinde halkın HDP yi desteklemesi bir veridir. Her kes çok iyi bilir ki HDP ve PKK ideolojik bir birliktelik taşır. Mücadele biçimleri ayrı olması bu birlikteliği yadsımaz. PKK uzun süredir “BARIŞ” çizgisine girmesi her kesçe bilinmektedir. Gerillaya verilecek bir genel “af” ile silah bırakmaya hazır olduğunu kaç yıldır kamuoyuna sunmakta ve o doğrultuda pratik sergilemektedir. Buna rağmen AKP nezdinde devlet halkın evladını özgürlük mücadelesi için dağlarda olan diğer halkın evladı ile karşı karşıya getirerek kan akıtmaya devam etmektedir. SAVAŞ RANTI VE EMPERYAİSTLERİN BÖLGEDE Kİ ÇIKARLARI İÇİN EZİLEN HALKIN KANI AKITILMAYA DEVAM EDİMEKTEDİR!!!
Bunu görüp bilenlerin hala KALEMERİNDE DEVLET YALAKALIĞI YAPARAK VE IRKÇILIK DAMARI KAPARTARAK YAZILAR yazması halk düşmanlığından başka bir şey değildir. Bu anlaşılır AMA DEMOKRAT DEVRİMCİ VE ULUSAL görev içinde olanların “ama” diyerek PKK’yi Kürt halkından ayrı düşündürmeye çalışması ANLAŞILIR DEĞİLDİR.
PKK ile başlayan Kürt halkının özgürlük mücadelesi sayesinde bu gün KÜRT HALKININ TALEP VE ÖZGÜRLÜKLERİ DÜNYA KAMUOYUNDA GÖRÜLÜP TARTIŞILIR HALE GELMİŞTİR. Bölgede feodalizm ve kapitalizm ile ciddi bir mücadele yürütmüştür. PKK bu açıdan BÖLGEDE devrimi BÜYÜK ÖLÇÜDE BAŞARMIŞTIR. HDP Kürt halkının partisi olduğu gibi, Cumhurbaşkanlık seçimlerinden beride Türkiye partisi olma yolunda. İşçi emekçi kesimle, azınlıklarla, LBG ile yani tüm halk ile bir araya gelen ve onların temsil hakkını savunup partisinde de yer veren TEK PARTİDİR!!!

Özetlemek istersek %10 bir başarıdır. Kürt bölgesinde halkın özgürlük mücadelesinin yüzdeleri tüm baskı ve züllümler üzerinde düşünülürse ayrı bir başarıdır. Kürt halkı ve özgürlük hareketi üzerine düşeni fazlası ile yapmıştır ve yapmaktadır. “seni başkan yaptırmayacağız” diyerek kendi ulusal çıkarlarını bir kenara iterek Türkiye halkına verdiği sözü yerine getirmiş ciddi bedeller vermeye devam etmiştir.
Bu yüzden sınıf temeli ile bakan devrimci komünistler durmadan yorulmadan Türkiye devrim yürüyüşü, daha fazla EZİLENLERİN ortak mücadelesi ve Türkiye halkının birliği için Türkiye devrimini tetikleyecek pratikler sergilemeli. HDP pratiğinde ORTAKLAŞMAYI BÜYÜTMELİ. Kürt bölgesi (Kürdistan) kendi “devrimini” gerçekleştirmiştir. SORUN BU ATEŞİ TÜRKİYE CEPHESİNE TAŞIYARAK ezilenlerin kaderinin ortak mücadeleden geçtiğini göstermek zorunda. Yukarıda anlatılan ve pratikte yaşananları doğru okumak gerek. ‪#‎FaşizmeKarşıBirleşikMücadele‬ ezilenlerin gerçek mücadele alanıdır.

Bu yazı seçim sonrası ahmakların kalemlerinin mürekkebi kurusun diye beklemiştir. Seçim sonrası bir başarısızlık yok. Tüm azgınca saldırılara rağmen muazzam bir direniş var ve haykır sesini mücadelenin sesine kat. EZİLENERİN ORTAK MÜCADELESİNE DOKUNTURTMA!

Börklüce Mustafa
02.11.2015

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.