DİRENMEK, KAZANMAKTIR, YAŞAMAKTIR

DİRENMEK, KAZANMAKTIR, YAŞAMAKTIRdiren

Bir İnsanı direndir en, o kişinin haklı davasından edindiği bilgi, tecrübe ve deneyimidir. Ne kadar çok bilgiden doğrudan, derinleşirseniz, direnme gücünüzde bir o kadar artacaktır. Ülkenizden, emek sömürüsü var, dillere yasak var, inançlara yasak var, renklere yasak var, Yasaklarla, hareket eden bir ülkede, asla, özgürlüklerden, demokrasiden, eşitlikten bas edilemez. Türkiye’de şimdi yaşanılan tamda budur. Doğru bir dava uğruna, ayağa kalkan, bir kişi, örgüt, kuruluş, bu yol uğruna yapacağı bütün eylemlerde, hakkıdır ve haklıdır. Haksızlığa başkaldırmış bir kişiyi, örgütü ve kuruluşu, hiç bir güç durduramaz.

Sana güç veren haklı davandır, sürdürdüğün haklı doğru mücadelendir. Bu kadar haklı bir mücadelede ilerleme sağlamıyorsan, senden kaynaklanan bir sorun var demektir. Ezilen emekçiler adına öne çıkacaksın, ben ezilenin emeğin, işçinin sesiyim, temsilcisiyim diyeceksin, emek ve emekçi günü 1 Mayısta, senin önde gitmen gerekirken, polis engelinden pes edip ortada yok olacaksın. Emekçiler oradan kararlılıkla direnecekler ve diyecekler ki, ne yapacağıma ve nerden duracağıma ancak ben karar veririm. Haklı, kararlı, bir direniş sergileyecekler, onun temsilcisi, önderi, bir köşede saklanarak gizli bir şekilde gelişmeleri izleyecek. Bir ilçede, şehirde, ya da bütün ülkede, emekçiler, istediği zaman hayatı durdurma fonksiyonuna sahipler.

Bu gerçeği çok iyi bilen, bir sendika başkanı, lideri, toplu iş anlaşmalarından, sözleşmelerinden emekçinin hakkını kabul ettiremiyorsa, ufak kırıntılarla yetiniyorsa, devlet ve özel sektörün dayatmalarını kabul ediyorsa, durup derin düşünmek gerekiyor. Bu başkandan, bir sorun vardır, ya ortada gizli bir şahsi çıkar söz konusudur, yada gizli bir ihanet söz konusudur. Öyle olmasa, bir grev kararı, bir şehirde hayatı felç eder, bunun günlerce devam etmesi, demek, şehirde bütün hayat durur, devlet, bu kadar ağır bir yükü kaldıramayacağı için, istekleri ve istenileni ve bütün sendika şartlarını kabul etmek zorunda kalacaktır, başka bir çıkar yolu yoktur.

 

Enel Hak 03.05.2014

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.