Devrimci Aleviler Birliği (DAB) ve Bir Üyenin Çağrısı!


Devrimci Aleviler Birliği (DAB) ve Bir Üyenin Çağrısı!

“Buz kırıldı yol açıldı” bir kere bundan sonrası duyarlı Alevi pir, aydın ve yolun canlarının kararlılığına bağlı.
DAB Alevilikte yoğun İslami ve milliyetçi asimilasyona karşı ve köklü reform ihtiyacından, ‘’Alevilikte Öze dönüş Hareketi’ olarak,  Şubat 2014 tarihinde “İnsani Kamil Olma Yoluna, Alevi Kamuoyuna”, başlıklı bir ÇAĞRI ile ortaya çıkmış,  24 Mayıs 2015 tarihinde DAB adıyla kitle örgütü olarak dernekleşmiştir.

Bu çıkış 3 senede Alevi dernek, kişi ve kurumlarda tepki, sorgulama ve değişime sebebiyet vermiştir. Aleviliğin öze dönüş yolunda seslerin daha da gürleşmesini sağlamıştır. Abdal Musa da başlayan ve 4 Temmuz bildirisi ile sonuçlanan bildiri ile büyük oranda öze dönüş çabası sergilenmesine dönüşmüştür. Bildiriyi kaleme alanlarında “eksiklikleri ile” vurgusu, hem mutevazılık hemde gerçeklik taşımıştır. DAB bu konuda fikirlerini belirti. 4 Temmuz bildirisini eksiklikleri ile sahiplendiğini ve o eksiklikleri öze dönüş için devam ettireceğini, üstüne düşen görevden kaçmayacağını kamuoyu ile paylaştı.
Şimdi DAB üyesi olarak Alevi canlardan destek bekliyoruz. Daha güçlü kadrolar, üyeler için DAB’ı büyütmek için sizleri bekliyoruz. Çünkü hassas bir sürece girdik. DAB ve öze dönüş için çabalayan Alevi canlar ve pirlerimiz karşısında çaresiz kalan “sistem aleviliği”, yeni yol açmak için “yolu bulandırma çabasında”! İnce ayak oyunları ile Irkçılığı, İslam asimilasyonunu farklı renklere bürüyerek “şekerli mermi” haline çevirme çabasında.
“Düşman” açıktadır! Fikri, baskısı, inkarı ve zulmü ile ortadadır en tehlikelisi Alevi “bayrağını dalgalandırarak” içimiz de var olan ve olacaklardır.
Her öze dönüşü savunan can bilir. Yıllarca Alevi “yazar, araştırmacı, dede vb” kılığı ile bunu deneyenler deşifre oldu. Şimdi yeni yöntemler denenip kafa karışılığı yaratarak yeni bir bölme taktiği çabası var.
Kürt ve Türk Aleviliği üzerinden, “kitle buna hazır değil islamiyeti karşımıza almayalım” söylemleri ile yada tam tersinde her iki anlayışa karşı gözüküp, dilde üslupta “saldırgan” tavırlarla “kışkırtma” (provakasyon) yöntemleri ile deniyorlar.
DAB bu konuda hassasiyetini en yüksek düzeyde korumaya çabaladı. Elbette yer yer hatalara düştüğümüz oldu. Sonuç itibari ile bizlerde bu sistemin alışkanlıkları ile yetiştik ve bu gömleği üzerimizden parçalayıp atma çabasındayız. Yeterliliğimiz gücümüz oranında. Bu yüzden sizlerden DAB’a sahip çıkmaya, üye olmaya, yazar olmaya, kitlelere ulaşmaya, gençliğe, kadın canlara ihtiyacımız var.
12 ilkemiz doğrultusunda Alevilikte öze dönüş yürüyüşünü güçlendirmeye çağırıyoruz.
Eşik aşıldı, buz kırıldı bu süreci omuzlamaya devam etmezsek, yolu bulandırmak için ve “sistem Alevileri” yeni kılığa bürünmek için ellerini ovuşturma cesaretine devam edecek!
DAB üyesi olarak eli saz tutan, kalem tutan, vicdanında Aleviliğe borç taşıyan, tarihine sözü olan ve tarihinin sesini, ödediği bedeli duyan,savunan herkesi DAB’a üye olmaya bekliyoruz.

Haydar Ceylan 2 Ağustos 2017 DAB Üyesi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.