Devrimci Aleviler Birliği (DAB) dernekleşti.

BASIN AÇIKLAMASI:

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) dernekleşti.dab kurulus 24 mayis 2015

23-24 Mayıs 2015 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden (Almanya, İsviçre, Danimarka, İsveç, Norveç, Hollanda, Belçika, Fransa ve Türkiye’den) temsilci kurucu üyelerin katıIımı ile Devrimci Aleviler Birliği (DAB’ın) kuruluşu gerçekleşmiştir.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) Alevilikte yeni yol erkân ve kuruluş genel kurul toplantısı ile DAB olarak resmen kurumsallaşmış olarak, Alevi yolunda, yeni bir Milat başlattığımızı, ANTİ FAŞİST, ANTİ EMPERYALİST VE HER TÜRLÜ GERİCİLİĞE KARŞI, öze dönüş alevi hareketi olduğumuzu tüm Alevi ve Dünya kamuoyuna duyuruyoruz.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak Alevilik ve Alevi örgütlenmeler içinde ki bir dizi çelişkiye dikkat çekmek için 15.02.2014 tarihinde ‘’Kâmili İnsanlık yoluna Alevi kamuoyuna Çağrı’’ başlığı altında bir bildiri yayınlayarak ortaya çıkmıştık.

15/02/2014 yayınladığımız Çağrının özeti şöyledir;

1- Alevilik; İslam dışı, kendine özgü bir inançtır.
2- Alevilik; Irkçı, milliyetçi, Faşist bir inanç değildir.
3- Alevilik; Devrimci ve paylaşımcıdır.
4- Alevilik kadın erkek eşitliğini esas alan bir inançtır. Özgürlük, felsefesinin temelini oluşturur.
5- Alevilik varoluşu destekleyen felsefesinden dolayı tüm canlıları bir bütünün parçası görür bu nedenle çevrecidir.
6- Alevilik temel duruş sorgulamaktır. Bu nedenle BİLİM tüm kapıların anahtarıdır.
7-Asimile edildiğinden ve hala bu çabalar devam ettiğinden dolayı kendi içindeki siyasi devinim de ortaya çıkarılarak asimilasyona karşı, Alevi yol erkânı İslami anlayıştan arındırılarak, öze dönüşüm adı altında değişimler yapılmalıdır.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak yaklaşık bir yıldır bu görüşlerimizi çeşitli toplantılarda, internet ve sosyal medyada dile getirdik ve beklentimiz; var olan Alevi kurumlarının bu konuları gündemine alıp, tartışıp Aleviliği İslami ve milliyetçi asimilasyondan kurtarıp özüne döndürecek bir reform başlatmasıydı. Bu süre zarfında Alevilerde bu yönlü talep olmasına rağmen, var olan Alevi kurum yönetimleri, kendilerince bize göre inandırıcı ve ikna edici olmayan bazı gerekçeler öne sürerek Devrimci Aleviler Birliğinin çağrılarına ve girişimlerine karşı tavır alıp, bu konularda her hangi bir girişim de bulunmayacaklarını ortaya koydular.

Ve bu ihtiyaçtan dolayı Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak geçen bir yılda gelen yoğun talepler üzerine, yukarıdaki sıraladığımız ilkeler doğrultusunda faaliyet yürütmek, asimilasyona karşı, toplumu bilinçlendirme ve Alevi yol erkânında özüne dönük köklü bir ‘’devrim’’ yapmak amacıyla, 23-24 Mayıs 2015 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaptığımız toplantı ile Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak dernekleşmiş bulunuyoruz.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) kuruluş toplantısında DAB’In çizgisi, Alevilikte yol erkân reformu katılımcı üyeler tarafında tartışıldı, Devrimci Aleviler Birliği (DAB) tüzüğü onaylandıktan sonra kurucu genel yönetim ve yan çalışma kurulları (Yol erkan, Basın yayın, Örgütlenme, Eğitim kültür, çevre sağlık, Kadın, Gençlik) olarak belirlendi.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) kurucu yönetim kuruluna;

Eş başkanlar Barış Aydın Fransa,
ve Elif Kaya Almanya,
Türkiye sorumlusu Bekir Özgür,
Sekreter Tayfun Yasin Hollanda,
Kasadar Feramuz Acar Danimarka,
gyk üyeleri Aydın Dost İsveç,
Hacı Cirik Almanya,
Yılmaz Ceylan Hollanda,
Kamil At İsviçre,
Öznur Deniz Almanya,
Tekin Acik Fransa,

Yedekler; Peri Akar İsviçre
Davut Kurun Almanya

Ve mali denetleme kuruluna;
Süleyman Deprem Türkiye,
Abidin Onay Hollanda,
Enel Yücedağ Norveç, seçildiler.

Alevi inancı Türkiye’de yasal güvenceye kavuşmadığı için, Devrimci Aleviler Birliği (DAB) merkezi Avrupa’da olacaktır. Önümüzdeki aylarda Alevilerin yaşadığı tüm dünya ülkelerinde yerel, Devrimci Aleviler Birliği (DAB) komiteleri oluşturmaya çalışacağız. Ayrıca Devrimci Aleviler Birliği (DAB) çizgisini benimseyen var olan Alevi kurumları da DAB’a üye olabilecek veya paralel çalışmalar yürütebilecektir. Amacımız alevi toplumumu ve örgütlenmelerinde ayrılık bölünme yaratma değil aksine aynı ilkelerde hareket eden alevi şahıs ve kurumlarını bir araya getirip kolektif çalışabilmelerini sağlamaktır
Dolayısı ile bu ilkeleri savunan diğer alevi kurum, kuruluşları ile hiçbir sorunumuz yoktur, her türlü destek ve yardımlaşmaya hazırdır.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) Olarak Alevilikte ‘’Yeni bir Yol erkânname’’ kitabı yazılmasına katkı sunup, yukarıda sıraladığımız taleplerin ısrarlı savunucusu olacağız.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak Çağrı ve tüzüğümüzü benimseyen antifaşist ve kendilerini İslam dışı gören tüm Alevileri Devrimci Aleviler Birliği (DAB) desteklemeye ve üye olmaya çağırıyoruz.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB)’ın kuruluşu ve ileriye yönelik örgütlenmesiyle ilgili ayrıntılı bilgilileri önümüzdeki günlerde web sitemiz www.Alev-i.com ve ‘’Devrimci Aleviler Birliği’’ facebook sayfamızdan yayınlayacaktır.

Karanlığa Meşale Olanlar, Küllerinden Yeniden Doğarlar.

DAB (Devrimci Aleviler Birliği)
24.05.2015 Frankfurt

 

 

DAB kurulus88 DAB kurulus66

5 Comments

  1. Devrimci alevi yapılanmasını kurtuluş olarak görüyorum. Verdiğiniz fotoğraflarda kadın yokluğu eleştirile bilinir. Bilimsel çerçeve içinde istişare ve düşkünlük konusu işlenmesi iyi sonuç verir düşünüyorum.

  2. DAB şimdilik tek tek kişilerden oluşan bir kurum, destekleyen Alevi dernekleri var,, fakat var olan Alevi kurumlarını bölüp parçalamak istemiyoruz.. İsviçre’de DAB!a bağlı yerel derneğimiz yok.

  3. Yaptiginiz calismalarin hakli ve mesru oldugunu,Aleviligin yeniden hayat bulacagina inaniyorum.Gercek anlamda,Emperyalizme ve Fasizme karsi mücadele edilmeden,toplumsal olarak ne ileri nede soayal bir yasam kurulacagina inanmiyorum.Bu anlamda Devrimcilik ilkesinin yer almadigi hic bir düsünce basariya ulasamaz.

  4. Sizleri kutlamaktan başka söylenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Candan sevgiler. Tanımak isterseniz Bekir ÖZGÜR’e sorabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.