DEVLET DİYANET KURUMUNUN KALDIRILMASI İÇİN ORTAK MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ

DEVLET DİYANET KURUMUNUN KALDIRILMASI İÇİN

ORTAK MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ.DIB kaldirilsinx

 Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) kurumu kaldırılmalıdır.

İnanan, inanmaya, tüm kişi ve STK kurumlarını; son günlerde akıl almaz fetva ve skandalları ile tekrar gündeme gelen, DİYANET İŞLERİ kurumunun, devlet kurumu olmaktan çıkarılması için ortak mücadeleye vermeye çağırıyoruz.

Gerekçe ve Talepler:

  1. Devletin dini olmaz. TC anayasasında da geçen ‘’laiklik’ ve inanç özgürlüğünün de gereği, devlet hiçbir şekilde vatandaşların DİN işlerine karışmamalıdır. Devlet din işlerinden elini çekmelidir. Devlet Diyanet Kurumu ve diğer din hizmetleri gelip geçen siyasi iktidarların su istismar alanı olmaktan çıkarılmalıdır.
  1. Birçok bakanlığı bütçesinden fazla bütçeye sahip, Devlet Diyanet İşleri Kurumu, inanan inanmayan tüm vatandaşların verdiği zorunlu vergiden finanse edilmekten çıkarılmalıdır. Her inanç kendi kendini yönetip, tüm giderlerini kendi cemaatinden gönüllü yardımlarla finanse edecek şekilde özeleştirilmelidir. Bu uygulama devletin şu an verdiği zorunlu din dersleri dâhil tüm dini hizmetleri kapsamalıdır. Ayrıca kimliklerden din hanesi kaldırılmalıdır.
  1. Vatandaşların, eğitim, sosyal, sağlık ve altyapı hizmetleri, ihtiyacı olan mağdurlara vs. dağıtılması için devlete verdiği zorunlu vergilerin, tüm vatandaşlara eşit ve somut bir getirisi olmayan din hizmetlerine verilmesi, ülkenin kalkınması, halkın refah düzeyinin artmasının önündeki engellerden biridir. Şu an Diyanete ayrılan bütçenin yarısı genel eğitime aktarılmalı, diğer yarısında vergi indirimine gidilmeli, isteyen herkes istediği inanca gönüllü olarak yardımda bulunsun ve bu şekilde giderlerini karşılasınlar.
  1. Devlet Diyanet Kurumu sadece belirli bir, dini inanca ve onunda belirli bir (İslam Sünni hafifi) mezhebine hizmet etmektedir. İnançlar kültürler mozaiği olan Anadolu’da, Devletin bu uygulaması, vatandaşların farklı inanç veya inanmama özgürlüğüne, yasalar önünde eşitlik ve eşit hak, hizmet alma ilkesine aykırıdır.
  1. Yasalarda değişiklik yapılarak; İnsan sağlığına ve genel ahlaka aykırı olmayan, şiddet içermeyen, başka inanç ve inanmayanların haklarını çiğnemeyen, her inanç felsefi grup vs. kendini nasıl tarif ediyorsa, resmi olarak onaylanır. Ve yasal denetim altında, kendi kendini yasal şahsi gönüllü bağışlar ile finanse edip inancını özgürce yaşayıp yaşatabilir, maddesi eklenmelidir.

Bu gerekçe ve taleplere ekleme düzetmeler yapılabilir.  Bu düşünceleri paylaşan kişi ve kurumlar;

  1. Geniş tabanlı ortak bir komite kurulmalıdır.
  2. Komite önyargısız ve ayrım yapmadan toplumun kamuoyunu bilgilendirmelidir.
  3. Yeni yasal düzenleme yapılması için tüm siyasi partilere baskı uygulanmalıdır.
  4. DİB’in kapatılması için hukuksal dava açılmalı, gerekirse uluslararası mahkemelere gidilmelidir.
  5. Her türlü meşru eylemler ile DİB’in devlet kurumu olmaktan çıkarılması için ortak mücadele verilmedir.

 

Bu çağrıya olumlu cevap veren, kişi ve kurumların bir araya gelebilmesi için iletişim sağlayabiliriz.

Saygılarımızla

Devrimci Aleviler Birliği  (DAB)

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.