AKP Erdoğan Faşizmine Karşı, Kürd Halkı ile Dayanışmayı Yükselt

DAB alevi kurd halki pir sultan devrimci aleviler birlidi direnis dayanisma

AKP Erdoğan Faşizmine Karşı,

Kürd Halkı ile Dayanışmayı Yükselt

Devrimci Aleviler Birliği’nden Kamuoyuna!

Anadolu halklarına kan kusturan faşist soykırım ideolojisi İttihat ve Terakki’nin günümüz temsilcisi Saray hastası ve emrinde ki şürekâ, 7 Haziran genel seçim sonuçları karşısında “akrep sokmuş” gibi oldu; can havliyle silaha sarılıp, Kürt Halkı üzerinde “ya teslimiyet ya ölüm” seçeneğini dayattı. Bu dayatmanın en önemli taktiği, Kürt Halkına uyguladığı katliam karşısında toplumun diğer kesimlerini duyarsız ve ilgisiz kılmaktı, bu konuda önemli mesafe de aldı. Ancak gelinen aşamada zulüm makinesi devletin, toplumun bir kesimini ilgisiz kılma taktiği işlevsiz kalacağı evreye girmiş durumda.

Zira Aleviliği İslam dışı gören Alevi örgütleri (bunların temsil ettiği kesim Alevi toplumunun yaklaşık yüzde yetmişi oranındadır) devlete hükmeden cinayet şebekesinin Kürt Halkı üzerinde uyguladığı vahşete karşı toplumsal duyarlılık sağlamak amacıyla başlattıkları 3 günlük açlık grevini, süresiz ve dönüşümlü açlık grevi boyutuna taşıdılar.

Genel anlamda açlık grevleri pasif eylem olmasına karşın, bu eylem sürecinde emekçi halk üzerinde yapılacak siyasal bilinçlenme çalışmasına bağlı yaratılacak toplumsal duyarlılık, yürütülen bu pasif eylemi amaca uygun aktif ve başarılı kılacaktır. Kısmen yarı açık ceza evi kısmen de insan mezbahası durumunda ki ülkemizde yaşanan sorunların tamamı siyasal kaynaklıdır. Bu zulüm makinesini tarihin çöplüğüne süpürecek tek bilgisel gerçek sınıf siyaseti, tek güç ezilen halkın bilinçli siyasal eylemidir.

Dolaysıyla aktif veya pasif tüm eylemlerin içeriğini doğru sınıf siyasetiyle donatmak zorunludur. Kürt Özgürlük Hareketi ile Alevi toplumuna dair devletin temel politikası Madımak katliamında bir kez daha açığa çıktı ki, Kürtler Sünni İslam, Aleviler Şii-İslam dinsel zeminde kalsınlar, Türkiye de bu iki sosyal potansiyel sınıf temelinde siyasi ittifak kuramasınlar. Alevi toplumu devletin bu planının, Kemalizm saplantısı içinde kalarak uzun zaman farlında olamadı. Bu defa Kürt katliamına karşı Alevi örgütlerinin yürüttüğü bu açlık grevi eylemi, bu iki toplum arasında ve sınıf mücadelesi temelinde birleştirici dinamizm olmalı, devletin uyguladığı böl yönet politikası bundan böyle işlevsiz kılmalıdır.

Devrimci Aleviler Birliği olarak Alevi örgütlerinin Kürt Halkıyla dayanışma amaçlı başlattığı açlık grevini coşkuyla selamlıyor, gücümüz oranında her türlü desteği verdiğimizi ilan ediyoruz. Bu çetin kış gününde onlarca gün süren sokağa çıkma yasağına, cesetlerin günlerce sokakta kalmasına ve nereye gideceğini bilemeden evini terk etmek zorunda bırakılan Kürt Halkına yönelik bu vahşete karşı vicdanı rahatsızlık duyan tüm toplum kesimlerini Alevilerin yürüttüğü açlık grevini vb. eylemleri desteklemeye, Kürt Halkıyla dayanışma içinde olmaya ve toplumsal duyarlılık göstermeye çağırıyoruz..

Devrimci Aleviler Birliği

03 Ocak 2016.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.