ÇETE BAŞI Topal OSMAN’IN MUSTAFA KEMAL’LE DOSTLUĞU

ÇETE BAŞI Topal OSMAN’IN MUSTAFA KEMAL’LE topal osman atatürk inönü

DOSTLUĞU.

Çete başı Topal Osman, 1914 te, Teşkilatı-Mahsusa tarafından Karadeniz’deki Pontus Rumlarını ve Ermenileri öldürmekle görevlendirildi. Bu azgın çete başı, akla gelmeyen yöntem ve işkencelerle, suçsuz günahsız sivil Ermeni ve Rumları öldürüyordu. Kadın kızlara çetesi ile saldırıp tecavüz eden bu azgın çete, öldürdüğü kişilerin mallarını üzerine geçiriyordu. Topal Osman, çetesi, o kadar çok sivil Rum ve ermeni öldürdü ki adı Avrupa’da duyulmaya başlandı. Hristiyanların tepkisine neden oldu. İngilizler, baskı yaparak Topal Osman’ın yargılanmasını istediler, Divanıharp tarafından arama emri çıkartıldı. Topal Osman 1914 ile 1923 arası, 60,000 Ermeni ve Rum öldürdü.

1919 da, Samsuna gelen Mustafa Kemal, Topal Osman ile görüştü. Bu görüşmeden sonra Topal Osman hakkındaki arama kararı Mustafa Kemal tarafından kaldırıldı. Topal Osman’a, Mustafa Kemal tarafından yeni görevler verildi. Mustafa Kemal, Erzurum’a gitmeden önce, Topal Osman gitti oraya, Mustafa Kemalin Erzurum’a gelmesini istemeyen muhalifleri Topal Osman öldürdü ve Mustafa Kemal öyle geldi Erzurum’a. İnsanlık düşmanı, eli kanlı bu azgın çete başı, çetelerini çoğaltmak için, Mustafa Kemal Trabzon’daki hapishanenin kapılarını Topal Osman’a açtı. Topal Osman, hapiste kendi çetesi için 250 katili seçti aldı ve çetesine kattı. Mustafa Kemal, Topal Osman’ı koruması yaptı. Mustafa Kemal, 1920 de kurduğu mecliste muhalifleri hepsini Topal Osman’a öldürttü. Her akşam Topal Osman’la içki sofrası kuran Mustafa Kemal, Osman’a kimleri öldüreceğini içki sofrasından anlatıyordu.

Melis’te fikrini söyleyen, konuşan, ikinci gün ölü bulunuyordu. Mustafa Kemal, Ankara’da Ermenilerden kalma bağ evini Topal Osman’a verdi. 1921 de Koçgiri aşireti, Mustafa Kemalin, ırkçı politikasına karşı çıkması ile Mustafa Kemal Topal Osman’ı çetesi ile Koçgiri üzerine gönderdi. Koçgiri Alevi Kürtler, bütün saldırıları geri püskürtüler. Mustafa Kemal bu şekilde bir başarı sağlamayacağını anlayınca, aşiret reislerine haber gönderdi, para makam teklif etti, bazı reislerin bunu kabul etmesi sonucu Alevilerin gücünü ikiye bölmesini başardı. Ve topladığı yüz binlerce askeri Topal Osman’ı çetesini, yeniden Koçgiri üzerine gönderdi. Topal Osman gibi bir çeteyi ordu komutanı yaptı. İlçeleri köyleri, yakmaya başladılar, bütün kadın kızlara tecavüz ettiler.

Topladıkları yaşlıları, bebekleri, ateşlere atıp yaktılar. Bu barbar, insan düşmanı, kanun kural tanımaz, vahşilerden kurtulmak için, sivil kadın kız, çocuk bebek dağlara kaçtılar. Bütün evleri ateşe verdiler, tek sağlam bir ev kalmadı. Alevilerin bütün malları talan edildi. Hayvanları alındı. Bu vahşi, barbarlar, yaşlı demeden, çocuk demeden, yakaladıkları bütün bayanlara tecavüz ettiler. Koçgiri kan ağlıyordu. Hiç bu kadar bir vahşetle, barbarlıkla karşı karşıya gelmemişti. Bu soykırımdan 30,000 bebek, çocuk, yaşlı, kadın erkek, ayırımı yapılmadan katledildi. Ondan sonra, kurdukları göstermelik mahkemelerden, binlerce kişiyi de öyle astılar.

Mustafa Kemal bu katliamdan sonra Topal Osman’a üstün başarı ödülü verdi. Topal Osman’ın yaptığı vahşet artık yere göğe sığmıyor, Bu kanlı çeteye karşı her yerde sesler yükselmeye başladı. Mustafa Kemal, 1923 e kadar Topal Osman’ı kullandı. Meclisteki vekiller hepsi korkmaya başladılar, yarın sıra kime gelecek diye. Mustafa Kemal bütün muhalifleri bu çeteye öldürttü. Artık işi bitmişti. Mustafa Kemal için artık Topal Osman baş belası olacaktır. Türkiye’nin her yerinden şikâyet mektupları geliyor. Topal Osman’ın zarar vermediği kimse kalmadı. Bir gün meclis toplandı Mustafa Kemale rağmen, Topal Osman hakkından idam kararı aldı. Ondan önce Mustafa Kemal başka çeteyi Topal Osman’ı öldürmekle görevlendirdi. Topal, öldürüleceğini anladı, bir akşamüzeri Mustafa Kemalin Çankaya köşkünü bastı, Mustafa Kemal orda yoktu önceden tedbirini almıştı.

Topal Osman köşkü yağmaladı gitti. Meclis Topal Osman’ın ifadesini alıp Ankara’da açık meydanda asacaktı, Mustafa Kemal korkuya düştü, ya Topal Osman konuşup her şeyi anlatırsa, topalın hemen öldürülmesi gerekiyordu Topal Osman, Mustafa Kemalin verdiği bağ evinde kalırken, bir akşam Mustafa Kemalin görevlendirdiği başka çete, Topal Osman’ı ve adamlarını kurşuna dizdiler. Topal Osman’ı yaralı yakalayıp başını kestiler. Topal Osman’ın kesik başlı bedenini Ankara’da açık meydana astılar. Topal Osman’ın ölümünden sonra, Mustafa Kemal, Topal Osman’ın heykelini dikti ve milli kahraman ilan etti.

 ali-sc3bckrc3bc-topal-osman-olayi-ismail-hakki-tekce-milliyet-gazetesi

Enel Hak 18.12.2013

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.