“Bize KİTAPSIZ” Diyorlardı, Artık Bizimde Kitabımızda Var”.

“Bize KİTAPSIZ” Diyorlardı, Artık Bizimde Kitabımızda Var”.

25-26 Mayıs 2019 Frankfurt’ta yapılan Devrimci Aleviler Birliği DAB 4.cü Genel Kuruluna vardığımızda bir can elinde Favori yayınlarından yeni çıkan DAB yol erkan kurulunun hazırladığı “Alevilikte Cem ve Hakka uğurlama erkanı” kitabı elinde; – “Bize (Alevilere) kitapsız diyorlardı, artık bizim kitabımızda var’’ sözleri ile karşıladı.

1993 Sivas-Madımak Bela katliamı sonrası oluşan, Alevi hareketi içinden gelen 40 duyarlı sorgulayıcı canın, 15.02.2014 tarihinde, DAB adıyla yayınladığı, “ İnsani Kamil Olma Yoluna, Alevi Kamuoyuna ÇAĞRI.. İlk 7 başlık ile; 
1- ALEVİLİK; Semavi İslami bir Din değil. 2- Irkçı milliyetçi, değil. 3- Paylaşımcı sosyalist devrimcidir. 4-Kadın/erkek eşittir. 5-Doğacı ekolojik çevrecidir. 6. Bilimsel sorgulayıcıdır, “Bilimden gidilmeyen yol karanlıktır” 7- Yoğun İslami milliyetçi asimilasyondan ve bilimsel toplumsal gelişme vs. dolayı Alevilikte köklü bir reform DEVRİM zorunludur, “ÇAĞRISI” ile Devrimci Aleviler Birliği DAB ortaya çıktı.

Ve DAB’ın amacı başından bu yana, bu 7 ilkenin Alevi toplumuna anlatılması, Alevi Toplumu Kurumlarında belirleyici yer edinmesi idi. 
DAB 4 yıldır sınırlı bir kadro ile bu doğrultuda faaliyet yürütmekte. Suçlamaların aksine DAB’ın amacı yeni dernekler kurmak veya var olan dernekleri federasyonları parçalamak, gibi bir gayesi olmadı. Alevi kurumlarının nitelikli kadrolarını DAB içinde toplamak ve meydanı asimilasyonculara bırakmak gibi bir amaç hedefi asla, olamaz. DAB Genel Kurulunda bunun bir kez daha altı çizildi.

DAB Alevilikte asimilasyonun yoğunlukla yaşandığı “Cenaze kaldırma’’ Cem erkanını ele aldı, 2016 yeni “Hakka uğurlama erkanı”, 2018 Yeni “Cem erkanı”, hazırladı ve Mayıs 2019’da bu iki erkânnameyi birleştirip bir kitap olarak yayınladı.

Bu kitap hazırlanırken, Alevilik ve erkânlarla ilgili 100’e yakın kitap, 3 bine yakın makale yazı ve varolan erkânnameler gözden geçirildi. Hazırlanan erkânname, kitap taslağına 300 değerli canımız, kimisi bir kaç sayfa, kimisi 3-5 cümle görüş belirtti, bunlar harmanlanıp sonuçta bu kitap ortaya çıkarıldı.

Bu kitap, ebedi doğru, değişmez ilahi tanrı kelamı olup gökten inme, değildir. Evrende her şeyin vardan varolduğu gibi, bütün evrenin semah döndüğü her şeyin değiştiği geliştiği evrim geçirdiği evrende, ilahi ebedi doğru zaten yoktur. Kitap yüksel akademik mükemmel tarihi, bir edebiyat eseri de değildir.

Kitap kadim tarihten günümüze, Aleviliğin öz değerlerini, tarihi kaynak ve kökenlerini kuş bakışı bir süzgeçten geçirip, semavi din ve ırkçı milliyetçi asimilasyon unsurlarından arındırılmıştır. Aleviliğin özüne uygun çağdaş bir Cem ve Hakk’a uğurlama erkânı sunmaya çalışmakta olup, Alevi yol erkanında köklü bir devrim niteliğindedir. Kitapta sunulan erkânname tüm alevi toplumu için yeni bir farkındalıktır. Genel olarak olumlu görülüp ve eleştiriye açıktır. Gelecek öneri ve tavsiyeler ciddiye alınıp, uygulamaya koyup daha da geliştirilip güzelleştirilecektir. Kitap önümüzdeki aylarda Alevi toplumu ve kurumları içinde ciddi bir tartışma yaratacaktır. Amaç, ilahiki Alevilikte sorgulamak vardır, tartışma serbesttir. 
Alevilik körü körüne inanılan, “Kör inancı değil, Gör inancıdır”. Bilimle ve bilgi ile gidilen, sevgiyle beslenen bir yoldur. Yapılacak tartışmaların önyargısız ve yapıcı bir şekilde geçmesini, sonuçta Alevi toplumu ve kurumlarının bu erkânnameyi daha da geliştirip uygulamaya koymasını umut, ediyoruz.

Kitabı Favori yayınları ve çeşitli kitapçılardan satın alabilirsiniz ve önümüzdeki haftalarda Türkiye, Avrupa, Amerika, Alevi kurumlarımıza birer tane kitap ulaştıracağız. Ve isteyen canlarda gönüllü bir bağış ve posta ücreti karşılığı kitaba, ulaşabilecekler.

DAB yol erkan kurulu olarak, kitabın hazırlanışına baskı ve dağıtımına maddi manevi katkı sunan tüm canlara teşekkür ederiz.

Kitabı elde etmek isteyen kurumlar ve Alevi canlar dab@alev-i.com mail adresine isim adres bildirip sipariş edebilirsiniz. (Dağıtım listemize alıp, bir şekilde kitabı sizlere ulaştırmaya çalışacağız.)

Saygılarımızla,

Devrimci Aleviler Birliği (dAb) 27.5.2019

***********************

Kitabı Türkiye de internet üzeri buralardan alabilirsiniz:

http://favoriyayinlari.com/alevilikte-cem-ve-hakka-ugurlama…

https://www.imgekitabevi.com/…/alevilikte-cem-ve-hakk-a-ugu…

Ayrıca Kitabın dağıtım ve satışı, 2-3 hafta içinde Tüm Avrupa ülkeleri , Kanada, Amerika, Japonya’da belirli arkadaşlar tarafından yapılacak. İsteğinizi mesaj bölümüne yazarsanız, Kitabı size en yakın olan arkadaş ulaştıracaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.