ALEVİLİKTE ÖZGÜR VE AYDIN OLMAK

Alevi Kızılbaşlık’ta okuyan, araştıran, sorgulayan insan cahil olamaz. Cahil insan düşünmeyen, okumayan, sorgulamadan körü körüne inanan başkalarının gerici yobaz fikirlerine kanıp biat eden insandır. Bu tür insanlarda din kisvesi altında yetiştirilmiş cemaatçi, imam hatipçi, Ensar Vakfı ve benzeri yapılarda yetişmiş milliyetçi, yobaz, gerici fikirler ile donatılmış asalak kişi ve topluluklardır, örnek ( AKP, MHP ) vb.
Oysa bilgili, çağdaş, gelişimden yana modern insanlar okuyan, araştıran, tartışan, üreten ve paylaşan insandır. Sosyal yaşamın, kültürel gelişimin, bilgi ile çağın yenilikçi tavrını bilincinde ve yaşamında hayata geçirir. Böylelikle birey hem kendisine, hem de topluma faydalı bir insan olur.
Özgürlük ve aydınlanma bilgi ile olur. Aklı bilgi ile besleyen insan, özgür insandır. Gönlünü, sevgi ile dolduran insan aydın insandır.

Bugün Türkiye ve Avrupa’da sözüm ona Alevi olduğunu söyleyen, ancak Aleviler için gerçek anlamda özüne uygun araştırmalar yapmayan. Günü kurtarma çabası içinde olan ve Alevilerden nemalanan kurumları ve de Alevi tabanını menfaat kapısı gören geniş bir pir dede yazar çizer tayfası var. Bu pir dede yazar çizer tayfası Alevilik dışında, burjuva politikası yaparak tarihi gerçekliğimizi çarpıtarak din sömürüsü altında Aleviliği asimile ederek İslamlaştırmaktadır.

Alevilik bugünkü süreçte acık bir şekilde o kadar çok sömürülmektedir ki. Bazı kurum yöneticileri ve dedelerinde bu duruma kendi menfaattarından dolayı sessiz kalarak çanak tutmaktadır.
Aleviler kendilerini sömüren bu asalak parazitlerden kurtulmalıdır. Ancak bu şekilde özgürleşip gerçek anlamda tarihteki onurlu yerini alabilir. Gerici faşist iktidarların masasında oturanları değil, gerçek kimlikleri ile eğilmeden, bükmeden Aleviliği devrimci, direnişçi, hakikatci anlayışını savunan Pir, Dede, yazar ve kadrolar ile Aleviliği yaşatıp geleceğe taşıyarak devrimi gerçekleştirebilir.

Aşk olsun gerçeği görene
Aşk olsun demini sürene
Aşk olsun hakikâta varana
Aşk olsun aydınlığa delil ola

DEVRİMİ

05.01.2020 /  DEVRİMİ-Mehmet Yapıcı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.