ALEVİLİKTE KADININ YERİ…

1508993_1603827459850552_7403213276318492668_n

ALEVİLİKTE KADININ YERİ…

Sınıflı toplumların yarattığı genel erkek egemen düşüncenin, kadın-erkek eşitliği konusunda en sık başvurduğu argümanlardan biri de kadınla erkeğin doğaları gereği eşit olamayacağı iddiasıdır. Semavi dinler ise ezen sınıfın güdümün de oldukları için, kadına bakış açısı bu sınıfın sözcülüğünü yapmaktalar. Bundan dolayıdır ki semavi dinler, doğal dinlerin kadına verdiği değeri özgürlüğü görmezlikten geliyorlar. Özelikle Anadolu’da İslam dininin kadına bakış açısı, Alevi inancıyla tamamen zıt olduğundan Müslümanlarla Alevilerin bir arada yaşamaları mümkün olmuyor.

Dünyanın hiç bir toplumunda, hiç bir dininde, hiç bir hukuk sisteminde zaman ve öncelik bakımından, Alevi inancının da var olan kadın erkek eşitliliğini bulamazsınız. Binlerce yıl önce Alevi inancının kadına vermiş olduğu değeri, özgürlüğü, Kadın- Erkek eşitliğini günümüzde bile, semavi dinlerde olmadığı gibi birçok devletin hukuk sisteminde bulamazsınız. Tarihe baktığımızda başta semavi dinlerde olmak üzere bütün toplumlarda kadın haklarına saygı göstermediklerinden, Kadın- Erkek eşitliğini savunmadıklarından dolayı kadın daima erkek ile çatışma halindedir.

Alevi inancında ise cinsiyet ayırımı yoktur. Pirler, Mürşitler, Talipler toplum içerisinde kadın ile erkeğin eşit biçimde yer almasını öğütler. Kadınla, erkeğin eşit biçimde yer alması öngörülür. “Eri erden ayıran kördür” söylemi bundan kaynaklıdır. Alevilikte er candır, erkek ve kadın değildir. Can insandır. Alevilikte kadın erkek eşitliği “Aslanın dişisi de, erkeği de aslandır” ile dile getirilir. İnsanlar “Can” kavramıyla tanımlanır. “Can” kavramında herhangi bir cinsiyet iması bulunmaz.

Alevi meclisinde kadın-erkek yoktur. İnsan vardır. Can vardır. “Can”, “canlar”, “erenler” ifadesi sadece kadın veya erkek için kullanılmaz. Her iki cins için ortak olarak kullanılan bir deyimdir. Ailede, toplumda, dinsel hayatta kadın-erkek ayrımı yapılmaz. Kadın ve erkek toplumun her alanında eşittir. Örneğin, evde anne ve babalar çocukları arasındaki kız-erkek ayrımı yapmazlar, mal mülk paylaşımında kadın ve erkek hakları eşittir.

Alevilikte kadın için de erkek için de tek eşlilik vardır. Tek eşlilik esastır. Haksızlığa uğrayan kişi, erkek veya kadın Görgü Cem’inde (Mansur Darı’nda) hakkını arar. Bu Görgü Cemi bir hukuk sistemi ve hem de hukukun icra edildiği bir olağan “halk mahkemesidir”. Modern Çağdaş devletlerin yüksek Jürili mahkemelerini Aleviler binlerce yıl önce icra etmişlerdir. Kadınlara saygı göstermek Alevi düşüncesinde bir inanç belirtisi ve büyüklük göstergesi olarak kabul edilmiştir. Kadına duyulan bu saygı nedeniyle evlilikte tek eşlilik benimsenmiştir.

Alevilerin Cem Törenlerinde kadınlar da görev alırlar. Kadınlar, Cem sırasında erkeklerle birlikte posta oturmak ve Cemin yürütülmesini sağlamak dâhil bütün görevleri yerine getirmektedirler. Bundan dolayıdır ki Musahipler eşleri olmadan meydana (Cem)e kabul edilmezler. Alevilikte kadın erkek eşdeğerde tutulmaktadır. Alevi tarihini irdelediğimizde yöneticilik dâhil kadın her kademede sorumluluk almış bu görevi layıkıyla yerine getirmiştir.

Kadınlarda Pir olur mu?

Alevi inancında can, canlar vardır. Cinsiyet ayırımı yoktur. Kadınlarda Pir olmaz diyenler, İslam dininin etkisinde kalıp Aleviliği yozlaştırmaya çalışan kişilerdir. “Kadınlardan Pir olmaz” diyenler, Aleviliğin içeriğini boşaltmaya çalışan kadın- erkek eşitliğini savunmayan “esas Müslüman biziz” diyen Aleviliği özümsememiş olanlardır. Alevi inancına göre yaşamını dizayn eden “4 Kapı 40 Makam” öğretisinin gereğini yerine getiren her can Kadın- Erkek fark etmez Pir olabilir. Bunun aksini savunanlar Alevi inancıyla yüzleşmek zorundalar.

Not: Daha önce yayınlamış olduğum Alevilikte Musahiplik ile ilgili makalede Musahibim kardeşim can yoldaşım Ozan Ali Gül Doğan‘dan bahsetmediğimden dolayı bana kızmıştır. Kızmasında haklıdır. Can yoldaşım Musahibim daima benim yol arkadaşımdır. Musahibim Ali Gül Doğan‘a ve bacım Elif‘ten özür diler Kendilerine selam ve saygılarımı iletirim

Barış Aydın Devamını Gör

3 Comments

 1. Sayin Ismail Kaya,

  Alevi Yasam Felsefesinde Kadina verilen deger (Imam kilikli Dedeler ve kendisini Islamin icinde gormeye calisanlar haric) gunumuzde belki hic bir toplumda yoktur. Pir, Mursit ve Rayber yani yolu onderlerinin Esleri Icin ANA olarak hitap edilir, Dedeye duyulan saygi aynen Ana`ya da saygi duyulur.
  1400 yildan beri yer yuzunun En Bagnaz, Yobaz, Vahsi ve Katliamci Dini olan Islam A dan Z`ye kadar bir suc makinasidir.
  Cinsi Sapik ve Uckur duskunu Peygamberinizin Eslerine Saygisizlik yapildigina dayir tek bir ornek verebilirmisiniz?
  Aksine Cinsi Sapik Peygamberinizin tecavuzlerine ugradiklari icin Muhammed tarafindan ugradiklari haksizliklari ve yanlislarini sorguluyoruz.
  Muhammed ile bir derdimiz yok, Onun ozel hayati onu kendi sorunudur, lakin Muhammed ve onun gibileri Alevi Yasam Felsefesinin bir yansimasi veya bu Kadim yol icinde gosterilmeye calisilmasi kabulenecek bir durum degil. Taban Tabana Zit, Uzaktan yakindan ilgi ve alakasinin olmadigi Bu Uckur Duskunu kisi ve kisiler Alevi Yasam Felsefesinin sahip oldugu durusun hic bir tarafinda yer alamaz, almasininda mumkunu yoktur.
  Arap Muhammed, Gelini olan Kizi sayilan halasinin kizi Zeynep`in turlu hile ve oyunlarla bosanmasini sagladiktan sonra almismidir? almamismidir?
  En yakin arkadasi olan ve kendisinden sonra halife olan, Ebu Bekir`in 6 yasindaki kizina goz dikmis olup, 9 yasina (adet olduktan sonra) geldiginde cocuk yastaki kiz cocuguna tecavuz etmismidir? Etmemismidir?
  En yakin arkadasi olan Omer`in kizi Hafsa`yi almismidir? Almamismidir?
  Kendisinin en yakin arkadasinin 6 yasindaki kiz`a goz dikmesi sizce neyin ifadesi olabilir?
  Ben size acikliyabilirim, Cinsi Sapikligini ve Uckur duskunlugunu sorunsuz hal etme dusuncesi ile Haksiz savaslarla yagmalama, talan, gasp ve benzeri olumsuzluklarla aldiklari esirleri cadirlarina atararak, ozellikle 4 ile 10 yas aralarindaki kiz cocuklarina tecavuz etmeleri aliskanlik hale geldiginden dolayi, Kendi yol arkadasininda kucuk kizina goz dikmesi sizce boylesi cinsi sapiklar icin insanligin kabul etmiyecegi boylesi ahlaksizliklar normal degilmidir?

  Bu ve buna benzer durumlari sadece Muhammed ile sinirlandirmiyacaksak, cevrenizde, sizin kiziniza, baciniza benzer bir durum sergiliyen birine nasil bakar ve nasil gorursunuz?
  Sizin en yakin arkadasiniz 50 yaslarindasiniz, sizin kucuk kiziniza kotu gozle bakmasini nasil karsilarsiniz?
  Alevi Yasam Felsefesinde, Din, Irk, Mezsep ve Renk Ayrimi yoktur, 72 millete bir nazarla bakma erdemligine sahip oldugundan dolayi, Kizlarin ve Erkeklerin hangi kimlige sahip olursa olsun ayirim yapmadan Saygi ve Sevgi cercevesi icinde bakma durusuna sahiptir.

  Evini Genel-Evine cevirmis, kendi yakin arkadaslarinin kiz`larini alarak ve kendi manevi oglunun esini (kendi kizi sayilan) Zeynep`i alarak insanligin kabul edemiyecegi ahlaksizliklari gostererek Peygamberinizin yaptiklarini ortbas etmek adina, Eline Beline ve Diline Sahip olma gelenegini kesintisiz surduren Alevi Kizilbas Yasam Felsefesine yonelik MUM SONDU yapiyorlar karalamalari ile, asil Mum sonduren Peygamberinizin pisliklerini ortbas etmek icinmidir?
  Not benim Esim Sunni bir ailenin kizidir, buna ne dersin? Senin orumceklesmis beyninle hareket edecek olursak ONUN KATLI VACITTIR!!!!!

  TARIHLER BOYUNCA INSAN KANI ILE BESLENEN ISLAM BASLI BASINA BIR SUC MAKINASIDIR….

  BASKOYLU

 2. Konu kadın erkek eşitliği, Siz konuyu sadece evlenmek ve uçğur olarak ele alıyor, Muhammedin 21 nikahlı eşi sayısız cariye, 9 yaşında Ayşe ve evlatlığı Zeyid’in Zeynep’le karısı ile velenmesini kadına değer vermek olarak görüyorsunuz.??? Ayrıca 2 insan bir birini sevip birlikte oluyorsa,, onların hangi inanç, kültür, milleten olduğu hiç önemli değildir..

 3. Alevîlik madem kadın ve erkeği eşit görüyor, neden alevi dedesi varda alevi ninesi yok…
  Neden sır erkeklere verilir de, kadınlara verilmez…
  Bırak bu masalları… kendi kendinizi kandırmayın. Alevîlik kadına asla değer vermez… kız çocuklarına evlat gözüyle bile bakmazlar. Alevî kızları neden sünni erkekleri evlenmek için tercih ediyorlar hiç düşünmüyor musun…? Onlarca arkadaşım var karısı alevi olan… Hadi git araştırma yap bakalım kaç alevi kız, sünni erkekle evli. Ve neden evlenmişler. Cevremde pek çok böyle evlilik var..
  Aleviler kadına değer verse, önce Peygamber efendimizin eşlerine saygıları olurdu…
  Dersine iyi çalış…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.