ALEVİLİKTE GENÇLERİN EVLİLİĞE RIZALIKLARI, GÖNÜLLERİ BİRLEME ERKANI.

ALEVİLİKTE GENÇLERİN EVLİLİĞE RIZALIKLARI, GÖNÜLLERİ BİRLEME ERKANI.
Sevgili Canlar Aleviler Kız istemeye gidiyoruz diyorduk ya;
O Hakk Yoluna Uygun olmaz / olamaz. Neden ? Eğer biz Allahın Emri, Peygamberin kavli ile Kızınızı istemeye geldik dersek.
Kızın Babasına alanen diyoruz ki Sevgili kızın Babası biz senin kızını allahın Emri peygamberin kavli ile istiyoruz, yani bizim oğlan 3 kadınla daha evlenmesinede Müsaade ettmiş oluyorsunuz.
Eğer Kız istemek Allahın emri ile olursa, Allahın emrine de uymak gerekir.
Alevilikte tek eşlilik vardır İkrar vardır, Rızalık vardır. Onun için Kızlarımızı istemeye gelenlere BİZ ALLAHIN EMRİ İLE PEYGAMBERİN KAVLİ İLE KIZ FALAN KİMSEYE VERMİYORUZ KIZIMIZ İNSANDIR RIZALIKLA OLURSA OLUR YOKSA OLMAZ.
PEKİ BU NASIL OLMALI ????
İşte böyele RIZALIK alırsak Hak Yolu EDEB-ERKANI’na uygun olur.

KIZ EVİNİN KAPISINA VARINCA. ZİLİ ÇALARSINIZ.
Kapıyı açan her kimse kapınız dostluğa açıla. Biraz kalabalığız amma biz sizin geniş yüreklerinize Mısafir olmaya Pozitif enerji ve Sevgi ile geldik. DESTUR varsa Hanenize Xızırın Himmeti ile girelim. Veya buna benzer kısa bir konuşma yaptıktan sonra içeri giriniz.
Birlikte götürdüğünüz Güller Çiçekler ve birde Delil/ Mum olmalı. Hoşbeş ten sonra Evlenecek olan Kızla Delikanlıyıla birlikte delil uyandır.
DELİL UYANDIR ( sadece bir yani tek DELİL olamlı)
HÜ ERENLER AŞK İLE
Sevgili Canlar Hakk Yolunda ikilik olmaz. Birlik vardır. Bizler Erkanlarımızda hep birden fazla delil uyandırıyoruz.
Bu Hakk Yolunun birliğine uygun olmadığı aşikardır.
Yalnız Gönülleri Birleme İkrarı ile Musahiblik ikrarında 4 Delil uyandırırız. 4 ana madde için, 4 Kapı için, 4 Can için ikrar bağlanırken uyandırılır.

Bugün bir Delili
RIZALIK VERECEK OLAN GENÇLERİMİZLE
Delilimiz uyansın varlığın birliği aşkına.
Delilimiz uyansın Yola ışık olan Talibler aşkına.
Delilimiz uyansın candan içeri canan aşkına.
Delilimiz uyansın Her türlü karanlığına karşı Bilimin ışığı aşkına.
Ya Xızır sen varsın. Sen gerçeksin. Gerrçeğe HÜ
Delilimiz uayandı. Meydanımız aydınlandı.
Gençlerimizin yolu aydın ola.
Yolları açık ola. Xızır yoldaşları ola.
Aşk ile. Gerçeğe HÜ

BİRAZ ARA VERDİKTEN SONRA TEKRAR SÖZ ALIRSIN.
Sevgili Canlar. Bugün bir huzur içinde bu Hanede birlik olmaya geldik. İki aile arasında sevgi bağları ile geleceğin ailesini kurmak ve Canlarımızın birlikte yaşamalarına birlikte Rızalık vermek için CEM olduk.
Canlar her inanç toplumunun bir usulu erkanı var, biz Alevi canların’da kendine özgü yolumuz Yordamımız vardır.
Canlar bugün sizleri ziyaretimiz’in sebebi, gençlerimiz Beraber konuşmuş düşünmüşler, gönülerini birlemeye karar vermişler. Biz büyüklere’de onların bu ikrarı vere bilmeleri için elimizde geleni yapmak üzere Cemal cemale sohbete geldik ve bunun için Cem olduk.
Sevgili Canlar.: Gençlerimiz birbirlerini gönülden sevmişler ve bir sonsuzluk içinde birlikte yaşamk istiyorar. Siz/Biz büyüklerden bu birliktelik için Gençlerimiz RIZALIK istiyorlar.
Hak ve Hakikat olan Kainatın Rızası ile, Xızırın yardımı ile, Anaların-Pirlerin himmeti ile, burda bulunan Canların Şahadeti ile diyerek. Önce Kızın annesi Babası veye Büyüklerine dönerek Sizlerden Rızalık istıyeceğim. Sonrada Delikanlının Aile büyüklerine dönerek sizlerden de Rızalık istiyeceğim. Ve sonra iki aileye birden hitaben.:
Sevgili Canlar Kızımız ……………….. ile Oğlumuz ………………… un huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir yuvada birlikte yaşamalarına siz büyükler olarak gençlerin birlikte yuva kurup yaşamalarına RIZALIK vermenizi Hakk Aşkına, Xızır Aşkına , Pir Aşkına istiyeceğim. Sevgili Analar, babalar, büyükler ve Ailelerin diğer Canları. Hepinize birden soruyorum . Gençlerimizin sevgisine ve birlikte bir ömür mutlu yaşamasına RIZALIK veriyormusunuz, RIZALIK veriyormusunuz, Gençlerimizin mutluluğuna, Huzuruna ve birlikte yaşamalarına RIZALIK veriyormusunuz. Canlar Aşk ile, Ya da Hakk Aşkı ile Rızalıklarını verirler.
İki aile Rızalık verince;
Rızalığınız Hakk ve hakkikatta kabul ve makbul ola, Rızalıkla, gençlerimiz Huzurla, mutlulukla birlikte sonsuza kadar yaşaya.
Dönersin gençlere aile büyüklerinizin ve diğer fertlerin Rızalıkları var sizlerde duydunuz. Şimdi size soracağım. Büyüklerinizin ve aile fertlerinizin vermiş olduğu Rızalığa ömür boyu sadık kalmanız şartı ile ve burdaki Canların Şahadeti ile siz ömür boyu birbirinizin Eşi ve eşiti olmak için Rızalık vermenizi istiyeceğim.
Verdiğiniz bu Rızalık Hakk yolunda ebediyete kadar bozulmayan bir eşitlikçi oruç olarak kalmalı. Sizler bir ömür boyu birlikte yaşamaya Razımısınız?. Sizler bir ömür boyu birlikte yaşlanmaya Razımısınız ?. Sizler bir ömür boyu birlikte kalmaya Razımısınız?.
Gençlerde Aşk ile yada Hakk Aşkı ile olarak cevaplamalılar.
Her Rızalık daima üç sefer Raızalık veriyormusunuz, Rızalık veriyormusunuz, Sizler bu ERKAN’a Razımısınız diye sorarsın.
Kısa olarak Rızalık veren gönüller Şad ola, Xızır yardımcınız ola.
İki Ailenin Yeni akrabalığı daim ve kaim ola. Gönülleriniz neşeli ola. Ağızlarınızda Hakk kelamı idile gele. İşiniz gücünüz isteğinizin doğrultusunda yürüye. Aşk ile. Dersin
Gelen tüm Misafirlere dönerek.: Sevgili Canlar Gençlerimiz ve Aileleri Hayat boyu birlikteliğe, RIZALIK verip RAZILIK gösterdiler sizlerde duydunuz . Şahitlik edermisiniz?, şahitlik edermisiniz?, şahitlik edermisiniz ?. Canlarda şahitlik ederiz desinler.
Şahitlik ederiz diyen diller, gönüller daima şad olsun, hanelerinize huzur dolsun, herkes sağlıklı, başarılı, huzurlu ve mutluluk dolu yaşaya.
Aşk ile.
Ve Gulbang kısa olmalı
GÖNÜLLERE RIZALIK GULBANGI
Tende Canı, Yolda Işığı bulan ve Gönlü Pakların Aşkı ile.
Ya Hakk, Biz Bilimle ispatlanan varlığa, varlığın birliğine inandık.
Evrendeki enerjiyi, sevgiyle gönlümüzde topladık.
Cümlenin gittiği yola, itikat ve ikrarla bağlandık.
Pirin nefeslerini Hakk bildik. Hakkı kabul ettik.
Gönülleri, Gönlümüze Mihman eyledik
Havada nefesin, Güneşte ışığın, Çeşmede suyun, Toprakta Sırın aşkıyla. Çar Ana Sırda Hakka vardık. Pir nefesi ile Can olduk. Cananı bulduk. Edeb-Erkan ile Yola talib olduk. Çile doldurduk Erkana geldik. Ocağın Kazanında kaynadık piştik. Hakk yolunda Edebi-Erkanı, bilmi, irfanı şeçtik.
Sohbeti Gıda, Nefesi Meze, Bağlamayı Dem Eyledik.
Bugün bu hanede verilen Rızalıklar sonsuza kadar kaim ola. Gençlerimizin sevgileri daim ola.
İki ailenin akrabalıkları EDEB-ERKAN ve İkrarla ola. Verilen sözler yerini bula.
Gençlerimiz hayatın her anında huzurlu ve mutlu ola.
Dil bizden Nefes Pir-Anadan ola.
Ya Xızır sen gerçeksin Gerçeğe HÜ
Aşk ile.
Sonra şerbetler içilir yamekler yenilir bir sofra gulbangı ile sonlandırılır.

RIZALIK VEREN AİLAERİN SOFRASINA GULBANG
( Sofradan hem önce Hemde Sonra okunabilinir. )

Tene Can, Yola Işık olan gerçeğin Aşkı ile. Ya hak Ya Xızır Ya Pir.
Lokmalar kabul ola, muratlar hasıl ola, yüzler ak, gönüller pak ola. Lokmalar rızalıkla, emekle kazanılmış ola. Hakk gerçeğinde Sofraya gele. Bereketi Toprak, canlarımıza rızalık ver ey lokmayi mutlak.
Yiyenlere şifa, yedirenlere delil ola, bir lokmanız bin ola. Emekler yerine ulaşa. Kazanıp getirenlerin, Pişirip yetirenlerin elleri ayakları dert görmeye, sağlıkları yerinde ola. 
Dertlere derman, hastalar şifa ola. Ya Xızır. Ya Varlığın Işığı. Lokma sahipleri lokmalarında şifa bula.
Dört Kaynaktan kırk gözeye ulaşa. Hak Yolunda, Erenlerle aynı sofraya otura. Lokmalarında bereket bula. Sevgileri çoğala. Evlatları hayırlı evlatlar ola.  Lokmalar ve Niyetler Kabul ola. Hakka ulaşa. Hakk yerine gele. Çağırdık Üçlerin birliğine, Beşlerin sırrına, Yedilerin Rengine, Pir Ocağının Alev-ine. Ailelerin ve Gençlerin verdikleri RIZALIK sonsuzadek kaim ola. Hakk hizmetei sunan eller dert görmeye. Hakk Yolu çereğın aydınlattığı sırlara ulaşa. Lokmalar nur ola. Gönüllere gül ola.
Aşk ile ola.
Dil bizden nefes Pir- Ana’dan  ola. 
Sofra Hürmetine, Lokma Hikmetine.
Xızırın Gerçeğine. Gerçeğin demine HÜ
23 Ekim 2021 Berlin Ali Koçak

Delili sırlarsın.
Delili yeni bağlanan akrabalığın aşkı ile sırlıyorum.
Hakk aşkına sırlıyorum.
Xızır aşkına sırlıyorum.
Pir Aşkına Sırlıyorum.
Delilleri sırladık, Sırını Hakk meydanında bıraktık.
Delili sırladık sırrını burdaki canların ikrarına bırktık.

Sevgili Canlar delilleri sırladık bir daha uyandırana kadar Hakk meydanına Pir nefesine ve Xızıra teslim ettik sizlerde duydunuz şahıtlık edermisiniz, şahitlik edremisiniz. Şahitlik edermisiniz.
Canlarda Şahitlik edriz derler.
Şahitlik eden gönülleriniz tasdikliyen dillerinize AŞK ola.
Xızır yar ve yardımcınız ola. Akrabalığınız ebediyen süre. Aşk ile
Gerçeğe HÜ.

GENÇLERİN VE AİLELERİN RIZLIK ERKANI SONLANMIŞ OLDU.
DÜĞÜNE YAKIN BİR ZAMANDA GÖNÜLLERİ BİRLEME (NİKAH) ERKANI YÜRÜTÜLÜR.
AŞK İLE
3 Ağustos 2023 BERLİN ELİ MASOR ALİ KOÇAK
ALEVİLİKTE HOCA NİKAHI OLMAZ
GÖNÜLLERİ BİRLEME ERKANI OLUR
A) Hazırlık.
1.Pir veya Anna 2. Gönüller birleneçekler. 3. Anne ve babaları. 4. iki Şahit.( Musahibler) 5. Birlikte gelen Canlar. 6. Gerkli olan malzemeler. İki Kuşak (İki kırmızı, İki yeşil, İki sarı şerit Kuşak olaçak kadar uzun ve geniş olmalı, bunlar Eşitlerin İkrar kuşağıdır ) İki Puşi veya, Şal. Dört Çerağ ( 4 İkrar kapısı ve 4 ana madde için). Bir Lokma Ekmek. Kulanılmamış bir Hançer, kulanılmamış bir Havlu, Kırmızı, Yeşil şeritler, Temiz bir kap ( Sürahi de olabilir ). Bir kalıp kulanılmamış sabun ve bir sehpa. Bir Avuç toprak. Birde Beyaz bir Çarşaf ( Erakan Postu) yere serilir. Erkan o Çarşafın ( Postun) üzerinde yürütülür.
Temiz kaba Şerbet doldurulur. Sehpanın üzerine konulurken.
Tene Can yola ışık olan Gerçeğin Aşkı ile.
Ya Hak, Ya Xızır, Ya Bamasor ( ya Munzur, ya Kureyş, ya Derviş Cemal, Ana/Pir kendi Ocağın adınıda söyler yada sadece Ya Pir der.) Kırmızı , Yeşil şeritlerle Bağlanır. Şeritleri bağlarken.:
Hak Aşkına, Kainatın aşkına, Çar anasır aşkına, Pir aşkına.
Ya Xızır, Ya Ma-Duzgun , Ya Ma-Hece-Kureş, Ya BaMaSor,; gençlerimizin birliği, huzuru, mutluluğu daim ve kaim ola.
Ya Xızır sen Gerçeksin. Gerçeğe HÜ

Gulbangla Sehpanına öntarafındaki Deliller uyandırılır.
Gerçeğin Aşkı ile
Delilimiz uyansın, Havada nefesin Aşkına.
Delilimiz uyansın, Pir ocağında Alevin Aşkına.
Delilimiz uyansın, Serçeşmede Suyun Aşkına.
Delilimiz uyansın, Toprakta Sırrın Aşkına.
Gençlerin ömürleri Sağlıklı, Huzurları, mutlulkları daim ve kaim ola.
Ya Xızır sen gerçeksin Gerçeğe HÜ
B )) Olması gereken Dizayn v.d.
Sabun sehpanın üzerine konulur,; Temizliği hiygeni temsil eder. ( Gençlerimizin bir birine karşı temiz olmaları, dürüst olmaları için konulur ve anlatılır)
Pir veya kim Erkanı yürütüyorsa. Hançeri alıp Keser gibi götürerek Şerbet dolu tasın üzerinde dört sefer ( Hava, Ateş, Su ve Toprak ) çapraz yapar ( Bu dört seferi düzgün yaparsak 8 köşeli bir Teslim Taşı sembolü çıkmış olur.
Ya Hakk bu Canlarımızın birlikteliği için kötülükleri, hastalıkları, kazaları bu bıçakla ve teslim taşı ile önünü kesiyorum sen koru ve kolla. ya Xızır sana emanet ediyorum.
Aşk ile Gerçeğin demine Hü. der
Ekmek şerbet dolu tasın üstüne tam ortasına konulur. Berketi bolluğu temsil eder.
Hakk erenlerin aşkı ile,; Xayırlı evlatlarınız ola, Haneniz bereketli ve boluklu ola. Gerçeğe Hü.
Değerli canlar bu gün burada sizlerin huzurunda bir Gönül Birleme Erkanını yürüteceğiz, bu Erakan Hakkın Rızası, yolumuzun gereği üzere, Pir Ocakları himmetiyle yürüteceğiz. Pir Kendisi için Rızalık ister. Bu Erkanı yürütmemiz için Siz Sevgili gençler ve Siz sevgili ebeveyinler. Rızalık veriyormusunuz. 3 sefer sorulur ve canlarda Biz razıyız Hakk’da razı ola der. Rızalık alınır . Pir.: Bende kendimden razıyım ve Razalıkla bu Erkanı yürüteceğim.
Hak ve hakkikatta sizlerden razı ola.
Öncelikle, Gönülleri birlenecek olan gençlerin aileleri arasında bir ikrar varmı..? (müsahiplik veya kivrelik). Darginlik küskünlük varmi? Ailelerin ve Özellikle Anaların bu Gönülbirleme ”Nikah” Erkanına Razılıkları varmı? Hal edilecek bir müşgül var ise hal edilir.
Sizlerden Rizalik aldık. Sizlerde birbirinizde Razımısınız. Razıysanız birbirinizin omuzlarına Niyaz edin. Rızalık alınıp verildi.
C )) Gönğl birleme Erkanına başlanması (”Nikah”)
………………………..Ana ve babadan ( İsimler) dünyaya gelen Canımız……………………. ile (Kızınİsmi )
…………………….. Ana ve babadan ( İsimler) dünyaya gelen Canımız ……………..(Erkeğin İsmi) Gönüllerini Birleyerek ebediyete kadar ayrılmamaları için Gönülleri Birleme İkrarını mühürliyen Erkana başlıyoruz.
Sevgili Canlar (Kızın İsmi) ……………..Canımız ile (erkeğin ismi) ………………Canımız. Ebediyen birlikte yaşamya karar vermişler. Gençlerimiz bu Sevgi ve Arzularının daim ve kaim olması için Rızalıkla Gönül-Birleme Erkanına Önce siz.
Büyükler,Anneler, Babalar gençlerin Arzu ve Sevgileriyle birlikte yaşamalarına Rızalık veriyormusunuz.? Üç sefer sorulur.
Biz razıyız, Hakk’da razı ola. Derler Canlar.
Orda bulunan Şahitler ve diğer Canlar sorulur ?
Siz Canlar bu Rızalığa şahitlik ediyormusunuz. 3 sefer sorulur.
Bu Erkana rızalık veren ve şahitlik yapan gönüllere aşk ola.
Gönüllerle kabul eden ve Dille tastikleyen dillerinizde Hakk kelamı eksik olmaya. Dilden dilekleriniz gönülde muratlarınız hasıl ola.
Hakk erenler birliğinizi, beraberliğinizi Dirliğinizi daim ve kaim eyleya. Gerçeğe Hü.
Gönülleri birlenecek Canlarımızın omuzlarına birer şal veya eşarp attınız. Bunların anlamı karşılıklı sorumlulukları omuzlarınıza almaktır. Buna bugün burda ikrar / söz verilir ve bir daha ayrılmamak üzere ve zamanı gelince Müsahiblerle birlikte Pir divanına Hakk meydanına çıkıp Musahiblik ikrarı bağlanacak bu Musahiblik ikrarı için bir başlangıç İkrarıdır. Yolda ilk basamaktır. Bu gün burda bağlanan kemerler Musahiblik ikrarında da bağlanacak.
D )) ERKAN GULBANGI
Himmet Eyleyin Canlar.
Tene Can Yola Işık olan hakkikatın aşkına.
Ya Hak, Ya Xızır, Ya Pir.
Canlar geldiğiniz yola, durduğunuz dara, ikrar verdiğiniz Pire sahib olun, sahib çıkınki darınız didar ola. Hakk yardımcınız, Xızır yoldaşınız ola. Dilden dilekleriniz, gönülde muratlarınız hasıl ola. Gönülleri birlenen Canların Erkanı ve Lokma sahiplerinin lokmaları Kabul ola. Birliğiniz, dirliğiniz daim ve kaim ola.
Haneler huzurlu, mutlu, Bedenleriniz sağlıklı ola.
Ya Hakk biz senin varlığına varlığın birliğina inandık. Yoluna ikrarla bağlandık. Sevgini gönlümüzde topladık. Bu sevgi, itikat ve ikraraımızın yüzüsuyu hürmetine bu gün yapatığımız Erkanı , Bağladığımız kemerleri, Pirlerimizin aşkı ile Daim, kaim ve ebedi eyle. Gerçeğe HÜ

Gençler. Hakk yolu inancında boşanmak suç sayılır, yol düşkünü olunu. Tek eşlilik esastır DURNA misalı Can verene kadar bağlı kalmak gerekir.
Siz evlenecek olan çiftler hayatınızı birleştirmeden önce çok iyi düşünüp Aşk ile karar verdiniz. Bu bir ikrardır, ikrardan dönülmez. Şu omuzlerınızdaki atkılar, Puşiler birbirinizin sorumlulukları, birinizinki diğerinin omuzundadır. Yani bu Puşilerle birbirinizin sevgisini ve sorumluluğunu ebediyete kadar taşıyacağınıza burda İkrar yani söz vereceksiniz. Bundan dolayı, sorduğum soruya hiç bir baskı ve etki altında kalmadan yüksek bir sesle cevap vericeksiniz. İşte Bu SÖZDEN DÖNÜLMEZ.
E )) İKRARIN BAĞLANMASI
Sevgili ……………….. (Kızın İsmi) Hak, Erenin , Gerçeğin Rızası ile Pirlerimizin, Murşidlerimizin yol ve erkânı üzerine, Havanın, Ateşin, Suyun ve Toprağın Aşkıyla, Yerin, Göğün şahadeti ile, burada hazır bulunan Şahitlerin ve canların şahadet’iyle hiç bir baskı altında kalmadan kendi arzun ve isteğinle .………………… ( erkeğin İsmi) ile ömür boyu kendine eş ve eşitin olarak kabul ediyormusun. ? Üç kez sorulacak Gelin-Kızımız; ”ikrarıma bağlı kalacağıma söz veriyorum” der Sonra Erkek Cana sorulacak . Sevgili …………………(Erkeğin İsmi) Hak Erenin , Evliyaın Rızalığı ile Pirlerimizin, Murşidlerimizin yol ve erkânı üzerine, Havanın, Ateşin, Suyun ve Toprağın Aşkıyla, Yerin, Göğün şahadeti ile, burada hazır bulunan Şahitlerin ve canların şahadet’iyle hiç bir baskı altında kalmadan kendi arzun ve isteğinle ……………… ( Kızın İsmi) ile ömür boyu kendine eş ve eşitin olarak kabul ediyormusun..? 3 sefer sorulacak. Damadımız da; ”ikrarıma bağlı kalacağıma söz veriyorum” der
( EŞ ve EŞİT dedik başka bir terim yada isim kullanmadık. Çünkü Eş eşitlik demek, yani CAN diyoruz Kadın la Erkek arasında hiç bir ayrıcalık yoktur olmamalı anlamında, Kadın = Erkek, Erkek = Kadın demek buda eşit demektir, bunu sakın unutmayın. Yolumuz gereği herkes CAN dır eşittir buda unutulmamamalı )
Şahitlere sorulacak. Sevgili şahitler ve Canlar Sizde kızımız ve oğlumuzun vermiş oldukları sevgi ve ikrar cevaplarını duydunuz. Hakk Adına Yol Aşkına ve burada bulunan canların huzurunda verilen cevaplara şahitlik ediyormusunuz..? (Üç kere sorulacak). sizlerde duydunuz. Şahitlik edermisiniz?, şahitlik edermisiniz?,şahitlik edermisiniz?. Canlarda şahitlik ederiz derler.
Şahitlik ederiz diyen diller, gönüller şad ola, hanelerinize huzur dola, herkes sağlıklı, başarılı, huzurlu ve mutluluk dolu yaşaya.
Aşk ile.

Kemerler burda bağlanır.
Kemerler Musahib adayları yoksa Analar bağlar. Kemer bağlanırken. Ya Hak, bele dola aç, Ya Xızır bele dola aç, Ya Pir denir. Kemerler bağlanmış olur. Pir.:Kemerleri bağladık Gönülleri birledik, birliği ebedi eyledik.
Canlar sizlerde ikrar içinde dem aldınız, dem içinde kemerlerin bağlandığını gördünüz. Şahitlik edermisiniz. 3 sefer sorulur. Canlar da Hakk Aşkı ile şahidliğiniz ebedi ola.
Pir.: İkrarımız, Yerin göğün direği ola. şahidliğiniz, hakk ve hakkikata ulaşa kabul ola. Gönüller birlene, birlik ola. Birliğiniz, dirliğiniz sonsuz ola. Ya Xızır. Gerçeğe HÜ. Aşk ile.
Bugün burda bağladığınız kemerleri Musahiblik ikrarında da bağlıyacaksınız.
Bu kemerlerle siz,; Gök kuşağı misali Yere, Göğe,Yola, Pire, Burdaki Canlara ve birbirinize söz ve ikrar vermiş olup, Birbirinizin eşi iken eşiti olarak bağlanmış oluyorsunuz.
Kemerlerde yolumuz gereği bu bağlılık, Gönülleri birlemenin sembolü olarak sizleri bir birinize ve ikrarınıza bağlar.
Gönül Birleme Erkanı ile Girdiğiniz dönülmeyen bir yoldur.
Hakk Yolu Alevilkte tek eşlilik esastır, ikrarınız ebediyen bozulmayacak bir oruçtur. Bozulmayacağına ikrar verdiniz. Bu İkrarla Musahiblik ikrarına gideceksiniz Xızır yoldaşınız ola.

F )) PİRİN, YOL EHLİNİN İKRARI TASDİKLEMESİ, BİRLEMESİ.
Bende Pirlerimizin, Murşidlerimizin vermiş oldukları desturun Aşkına, yol ve erkânı üzerine sizleri bu ikrar ve Erkan’la Eşitliyorum. Hakkın ve Xızırın dergahına gönderiyorum. Gerçeğe Hü. Birlik GULBANGI
Tene Can Yola Işık olan Erenler aşkı ile .
Ya Hakk, Ya Xızır ,Ya Pir. Demler hayır ola, Hayırlar bol ola, kötüler ve kötülükler yok ola. Hakk Erenler adına yürüttüğümüz Gönüleri Birleme, kemer bağlama Erkanı ve Gulbanglarımız kabul ola.
Canlarımız bu ikrarla huzur , mutluluk, sağlık bula. Hakkk ve Hakikatın aşkı ile hayırlı evlatlarınız ola. Dert verip derman aratmıya. Dertler derman, hastalar şifa bula. Gönüller ferah ola. Ocaklarınız daima tüte. Hanelerinize Xızır gele.
Gönülleriniz aşk ile birlendi, Darınız demlendi, Didarınıza nur geldi.
Güneşten ışığa, karanlıktan aya, hizmetlerimiz nur u derya.
Dil bizden Nefes BaMaSor Ana’dan Ola.
Ya Xızır senGerçeksin Gerçeğin Erkanına HÜ. Birbirinize Niyaz olun, yani görüşün. Burdaki Niyaz bu Erkanı ve İkrarı kabul etdiğinizin mühürdür.
Şerbetleri dağıtın. Çocuklar ve Aileler Darınız didar ola, gönülleriniz şad ola, evlatlarınız hayırlı evlatlar ola. Lokma gulbangı ile sonlandıralım
Ya Hak, Ya Xızır.
Sevgili, Canlar Geldiğiniz yolda, durduğunuz dara, çağırdığınız pirde, hizmet ettiğiniz yerde. Hakk yardımcınız, Xızır yoldaşınız ola. Dilden dilekleriniz, gönülde muratlarınız hasıl ola
Sofaranız hakk sofrası., lokmanız Ana lokması ola. Yiyenlere şifa, Yedirenlere delil ola. Bir lokmanız bin ola. Dertlere derman, hastalara şifa, borçlara eda ola. Gençlerimizin İkrarları ebedi ola. Evlatlarınız sizlere ve topluma hayırlı canlar ola. Hakk Erenler, Xızır darınıza, çarınıza yetişe yar ve yardımcınız ola.
Sofra hürmetine, Lokma Hikmetine Pirin nefesine. Geçeğin Demi ne Hü
Aşk ile

Delili sırlarsın.
Delili Gönülleri birleme İkrarı ve yeni ailelerin akrabalıklarının aşkı ile sırlıyorum.
Hakk aşkına sırlıyorum.
Xızır aşkına sırlıyorum.
Pir Aşkına Sırlıyorum.
Delilleri sırladık, Sırını Hakk meydanında bıraktık.
Delili sırladık sırrını burdaki canların ikrarına bırktık.

Sevgili Canlar delilleri sırladık bir daha uyandırana kadar Hakk meydanına Pir nefesine ve Xızıra teslim ettik sizlerde gördünüz şahıtlık edermisiniz, şahitlik edremisiniz. Şahitlik edermisiniz.
Canlarda Şahitlik edriz derler.
Şahitlik eden gönülleriniz tasdikliyen dilleriniz var ola. Xızır yardımcınız ola. İkrarınız ve Akrabalığınız sonsuza kadar gide.
Gerçeğe HÜ.
Erkanımızı tamamlamış oluruz. Aşk ile

3 Ağustos 2023 Berlin Eliye Bamasor Ali Koçak