ALEVİLİK VE EHLİ BEYT!

seyidi sadet evladi rezil ehlibeytOsmanlı’dan günümüze Alevi inancı yasaklandığı için, Aleviler asırlardır inançlarını yaşayamamış, konuşamamış  olmanın, geç öğrenmenin sıkıntıları yüzünden bugün her şeyi birden konuşmaya çalışıyorlar. Alevilerin birçoğunun Alevi inancı hakkında yeterli bilgi ve fikre sahip olmadığından kulaktan duyma öğrendiklerini yeterli zannedenler, bugün Alevi inancına zarar vermekteler. Son dönemlerde televizyonlarda kendisine Ehli Beyit soyunda olduğunu iddia eden Dedeler Ehli Beyt’leri sahiplenirken alevi inancının asla kabul edemeyeceği ırkçılık yapmaktalar.

Alevilik insan eksenli bir inanç olduğundan aleviler inançları gereği tarih boyunca ırk ve soy tartışmalarını yürütenlere karşı hep mesafeli durmuşlardır. Kendilerine Ehli Beyt’iyiz “esas Müslüman biziz” diyen aleviler alevi inancının asla kabul etmeyeceği ırkçılığı bulaştırmaya çalışıyorlar. Hz. Muhammed’in çocukları, torunları ve akrabaları arasında ırk ve soy ayrımcılığı yapmaktalar. Hz. Muhammed ile Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Muaviye ve Yezit sanılanın aksine aralarında kan bağı bulunmaktadır. Bundan dolayıdır ki Hz. Muhammed’in ölümünden sonra Halifelik tahtına sırayla Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Muaviye ve Yezid İslam âlemine halifelik yaptılar.

Kendilerine “Esas Müslüman biziz” diyen Alevilere göre Ali, Hz. Muhammed’in soyunda olduğu için Ali ve Fadime’den doğan çocuklar Ehli Beyt oluyor. Ebu Bekir, Ömer Osman, Muaviye Yezid ve çocukları Hz. Muhammed’in soyundan yani kan bağı taşımadıkları için Ehl-i Beyt değilmişler peki gerçek böyle mi?

Ehl-i Beyt Arapça bir kelimedir. Türkçe karşılığı “ev halkı, hane halkı” anlamına geliyor. Ehli Beyt olabilmek için Hz. Muhammed’in ve Ali’nin ev hanesinden biri, yani soyundan olması gerekiyor. Halifelerinin hepsinin Hz. Muhammed ile kan bağı bulunduğuna göre bunlar arasında ayırımcılık yapmak, soy ve ırk tartışması yürütmek bazılarına Ehli Beyt demek ırkçılıktır. Çünkü İslam Halifeleri Hz. Muhammed’le akrabalar.

İslam Halifeleri ile Hz. Muhammed arasındaki yakınlık, akrabalık derecesi nedir?

Ebu Bekir, Hz. Muhammed’in Kayınbabasıdır. Ebu Bekir’in çocukları Hz. Muhammed’in kayınlarıdır.

Ömer, Hz. Muhammed’in kayınbabasıdır. Ömer’in çocukları Hz. Muhammed’in kayınlarıdır.

Ömer, Ali’nin damadı. Ömer’in çocukları Ali’nin torunlarıdır. Aynı zamanda Ömer’in eşi Gülsüme Hz. Muhammed’in torunudur.

Osman, Hz. Muhammed’in damadıdır. Ali ile bacanaktır. Osman’ın çocukları Hz. Muhammed’in torunlarıdır.

Ali, Muhammed’in damadı. Ali’nin çocukları Hz. Muhammed’in torunlarıdır.

Muaviye, Hz. Muhammed’in kaynıdır. Yezit Muaviye’nin oğludur.

ALEVİLİKTE IRKÇILIK VAR MI?

Alevi inancı bir babanın çocukları ve torunları arasında ayırımcılık yapmaz. Bir babanın çocukları ve torunları arasında soy tartışmasını yapanlar asla alevi olamazlar. Ehlli Beyt Hz. Muhammed’in ve Ali’nin soyu ise Osman’ın çocukları Hz. Muhammed’in torunlarıdır. Ömer’in çocukları ise Ali’nin torunları Muhammed’in kayınlarıdır. Nasıl oluyor da Ali’nin çocukları Ehli Beyt oluyor Osman’ın ve Ömer’in çocukları Ehli Beyt olmuyor?

Ey Alevi gençliği Ehl-i Beyt safsatasına inanmayın. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Muaviye ve Yezid akrabalar İslam’ın halifeleridirler. Aynı zihniyete sahiptiler. Şeriat düzeni kurmak için savaş verdiler. Bunların kendi aralarındaki çatışması Alevi, Sünni çatışması değildi. İktidar çatışması idi. Bu uğurda çok kafa kestiler. Ali, Ayşe ile var olan çelişkilerden dolayı (Cemal savaşı) çoluk-çocuk demeden on üç bin beş yüz insanın kafasını keserek katlettiler. Ali’nin katlettiği insanların hepsi Müslümandı, Ayşe taraftarları idiler. Ali’nin yaptıklarını bugün Suriye ve Irak’ta IŞID cellatları yapıyor.

Ey Alevi gençliği, bugün Suriye’de ve Irak’ta Ezidi’lerin başına gelenler önce Kürtlerin sonrada Alevilerin başına geldi 621 yılında Ömer Müslümanlık adına 300 bin Kürdü katletti, yerinden yurdundan etti. Osmanlılar 1238 ile 1600 yılına kadar 650 bin Alevi’yi çoluk-çocuk demeden keserek katlettiler. Topraklarından ettiler birçoğunu sürgüne gönderdiler. Bunları unutmak ihanettir.

Ey alevi gençliği inancımıza ve değerlerimize sahip çıkalım. İnancımıza ırkçılık bulaştırmaya çalışanlara izin vermeyin. Kendilerine Ehli Beyt’ciyiz “esas Müslüman biziz” Hem aleviyim hem Müslümanım diyenler özünde asla alevi olamamışlar.

Ey alevi gençliği tarihinizle yüzleşin Alevilikte ırkçılık yoktur. Kendilerine Ehli Beyt diyenler Müslüman olabilirler (Müslümanlar da onları kabul etmezler) asla Alevi olamazlar. Hem Alevi hem Müslüman olunmaz. Arınmanın zamanı gelmiştir. Hem Aleviyim hem de Müslümanım diyenlere diyeceğimiz ya Alevi olun Cem evine gidin ya da Müslüman olun camiye gidin, arada dönen dönmelerden olmayın. Ne demiş Pirlerimiz “Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan” şiarıyla. Biz Aleviyiz, Müslüman değiliz…

Barış Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.