ALEVİ KÜLTÜR TARİHİ

ALEVİLERİN GENLERİNE İŞLENMİŞ OLAN, DEMOKRATİK ÖZGÜR, EŞİTLİKÇİ KÜLTÜR NE ZAMAN NERDE, HARMANLAŞTI?

Sorulması gereken çok soru var, biz önemli olanları işleyelim,  BLuwian luviir Alevinin kendisine sorması gereken en öncelikli soru şudur,  Ben kimim gerçekten?   Herkes benim kültürüm hakkından bir şeyler söylüyor, ama ben kendimi onun içinde bulamıyorum, Binlerce kitap yazılmış, Alevilik hakkından,  bunların bir kısmı Aleviliği Arap İslam, kültürüne bağlamış, diğer kısmı Aleviliği Türk İslam sentezine bağlamış durumdadır.    Kendini eşitlikçi demokrat, özgürce düşünüp yaşamasını isteyen Alevi, sen kendini İslam’ın hangi kültüründen, ayetinden, kitabından buluyorsun? Eyer bir belgen bilgin varsa, durma yaz ki gizli kalan ayetleri, kültürü bizde bilelim.

Alevilik Türklüğün İslam’la sentezidir diyenler, Orta Asya’da gelmiş olan Türklüğün neresinde Alevilik vardır? Buna bir kanıtı belgesi, yâda gizli kalmış belgesi varsa açıklasın bizde bilelim. Bunlar aşılır asıl Alevinin kendisine sorması gereken çok önemli bir soru halen günceliğini koruyor, Bu demokrat özgürlükçü, eşitlikçi kültür nerde ve ne zaman Alevilerin benliğine işlendi?  İslam tarihi yazılı bir tarihtir,  İslam çıktığından Arapların en kutsal halk olduğunu ve bunu yaymak için İslam adına yüzlerce kanlı savaşlar, seferler düzenlemişlerdir.  Suçsuz günahsız insanların kellesini uçurarak ya İslam’ı Araplığı kabul edeceksin yâda sana yaşam hakkı yoktur.  Selçuklu ve devamından Osmanlı Türk devletine bak, İslam’ın kılıcını eline alarak, Arapların yaptıklarının daha kötüsünü halklara yapmışlardır. Alevilik bunların eserimi sanıyorsunuz? İslam’ın çıkışına bak İran’ı düşürdükten sonra, Arap İslam kanlı seferleri Anadolu’ya olmuştur.

Osmanlının neresinde Alevilik vardır? Osmanlı Anadolu Aleviliğini yok etmek için elinden geleni yapmıştır, tıpkı Mustafa Kemal gibi, Bugün azılmayacak kadar Alevi Mustafa Kemal’in Alevi soylu olduğunu söyleyecek kadar cahilleşmiştir.  Manzarada nerde  Alevi düşmanı varsa, Alevilere büyük zararlar vermişse,  günümüzden Alevi lider ve dostları olarak görülmektedirler.    Fazla uzatmaya aslından gerek kalmıyor, Eyer 2000 yıldan beri Roma imparatorluğu, Alevileri değiştirmemişse, İslam’ın, Osmanlının Alevileri değiştirmesi mümkün değildir. Aleviler 2000 yıldır yoğun baskı katliam,  göç ve yok olma riski altındalar, Bu tehlike günümüzden  halen devam etmektedir. T.C. kurulduğundan beri Alevi köylere cami yaptırdı, Alevileri eğitimle Müslümanlaştırmak için uğraştı.

urfa gobeklitepe

Daha düne kadar korkudan aleviyim diyemeyenlerin bugün çıkıp Mustafa Kemal soyu Bektaşi’dir demeleri kime inandırıcı gelir?  Alevilik tabi ki bunların hiçbiri ile ilgi ve alakası yoktur,  Alevilik anlaşıldığı gibi, Mezopotamya ve Anadolu’da, bundan 15 bin yıl önce başladı, Aluwi döneminden, Alevilik altın çağlarını yaşadı,  yaratığı uygarlık ve değerli bilgiler ile dünyanın gelişmesine ve şekillenmesine öncülük etti, İnsanı baştan aşağı duygularla donatı,  Doğa insan ilişkileri belirledi, Hayvan insan ilişkilerini belirledi,  İnsanların doğada ve hayvanlardan bağımsız olmadıklarını işledi,  Kâmili, insan modeli insan tipi yaratmak için, binlerce pir ve dervişi yetiştirip Anadolu’da göreve gönderdi.  Alevilik, Aluwi uygarlığı döneminden altın yıllarını yaşadı, Luwi devleti, Anadolu’da kurulan ilk devlet ve uygarlıktır.  Devamından Aleviliğin siyasi görüşleri hakkından geniş bilgi verilecektir.

Enel Hak 22.11.2014

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.