Alevi Kamuoyuna 2015 Seçim Bildirgesi – DAB

Alevi Kamuoyuna 2015 Seçim Bildirgesi – DAB   
DAB Alevi secim bildirgesi
Saygı değer canlar, Alevilik Anadolu da, tarım kültürü ve yerleşik düzenin kısmen olgunlaşmış evresinde ekilebilir toprakta ortak mülkiyet üzerinde şekillenen sosyal yapının yarattığı siyasal bir yapılanmadır. Rıza Şehri yaşam biçimi gerçeğiyle Anadolu da binlerce yıl hükümran olmuş insanlığın bu siyasal oluşumu, tarihsel süreçte ortak mülkiyetin özel mülkiyete dönüşmesiyle talancı sosyal sınıf ve siyasal despotların boy hedefi olmuş, bu dudum çağımız burjuva kapitalist ve siyasal temsilcileri tarafından devam ettirilmektedir. Günümüzde adına “Demokrasi” denilen seçim maskaralığı aldatmaca olarak 2015 Haziran’ın da bir kez daha tekrarlanacak.

Cumhuriyet tarihinin 1950 ye kadar ki tek parti döneminde yok sayılan Aleviler, 1950 sonrası çok partili dönemde oy fırsatçılığıyla fark edilip; “Alevilik siyaset üstüdür”, “Aleviler demokrasinin ve laikliğin bekçisidir” teraneleriyle siyasal iradeleri kullanılmaya kalkışıldı hala da öyle.

İç göçle kentlere taşınan, işçilik sürecinde ve sendikal faaliyet içinde yer alan Alevilerin öne çıkanları polis fişlemesine alındı, bir punduna getirip çoğu öldürüldü. Öğrenci gençlik içinde devrimci mücadeleye katılan Alevi kökenlilerin başına gelenlere 12 Mart, 12 Eylül vb. dönemlerde hepimiz tanığız.

Alevi toplum içinde nüfuzlu bazı düzenbaz Aleviler, farklı siyasi partilerden milletvekili olup Alevileri ve Aleviliği kullanarak köşeyi dönenler, siyasal yaşamları boyunca Aleviliği yok sayan bu siyasal sistemin Türkçü-İslamcı misyoneri oldular.

68 Kuşağıyla başlayan devrimci yapılanmalar içinde azımsanmayacak bir kesimin yer almasına karşın, sahtekar Ecevit’in sahte soluyla başlayan süreçte, Aleviler potansiyel olarak CHP ye oy vermeye yöneldiler; bu saplantı devam ediyor; CHP ye bu bakış açısının adı, tabirimi bağışlayın “Celladına aşık olmaktır. CHP’nin iktidarında Alevilerin başına gelenler “Pişmiş tavuğun başına gelmedi”

Günümüzde Alevi örgüt yöneticilerinin önemli bir kesimi bulunduğu makamı kullanarak CHP den nasıl Milletvekili olurumun hesabı peşinde olduğunu duyarlı Alevilerin hepsi bilmekte. Bu bel kemiksiz örgüt yöneticisi zevat, önümüzdeki seçim sürecinde teşhir edilip işgal ettikleri makamlardan uzaklaştırılmalıdır.

Alevi toplumu ve kurumları Sivas katliamından bu ayan aşağıdaki hak ve talebi dile getirmiştir.

1- Alevilik kendine özgü müstakil bir inanç olarak resmen tanınıp Anayasal güvence altına alınması.
2- Devlet Dinayet Kurumu kaldırılıp, her inanç kendini yönetip finans edecek şekilde özelleştirilmesi.
3- Devlet ve din işleri tamamen bir birinden ayrılıp, kamu alanı laikleştirilmesi.
4- 90 yıldır zorunlu vergiden Diyanete aktarılan Alevilerin vergi payının Alevi toplumuna geri ödenmesi.
5- Zorunlu din dersleri kaldırılıp, her inancın kendi eğitimini kendi kurumunda kendi vermesi.
6- Cemevleri Alevi inanç merkezi olarak tanınıp yasal statü ve haklarının tanınması.
7- Alevi köy ve mahallelerine, CAMİ yapımının durdurulup, yapılanlar kaldırılması.
8- Hacebektaş dergâhı başta olmak üzere dergâhlarımıza yapılan camiler ve müze statüsü kaldırılıp, dergâhlarımız ve el konulan arazileri Alevi kurumlarımız devir edilmesi.
9- 13-15 Şubat Hızır günleri, 21 Mart Newroz, 6 Mayıs Hıdrellez, vb. Alevi özel günlerinin de, ücretli resmi tatil ilan edilmesi.
10- Nüfuz cüzdanlarından (vb. resmi belgelerden) din hanesi tamamen kaldırılması.
11- TC yasalarından, okul kitaplarından vs. Alevileri (ve başka inançları) rencide eden hakaret ve ayrımcılıkların kaldırılması.
12- Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve diğer katliam sorumluları ve 12 Eylül darbecilerin, yargılanıp cezalandırılması.
13- 33 canımızın yakıldığı Sivas Madımak Oteli UTANÇ müzesi yapılması.
14- Toplumun %85’nin oluşturan, İşçi emekçiler den yana, sosyal adalet, temel insan hak ve özgürlüklerine dayalı yeni bir anayasa yapılması.
15- Kürt halkının özerklik hakları Anayasayla güvence altına alınıp, Kürt sorunu barışçıl demokratik bir şekilde çözülmesi.

Alevi kurumlarını bu talepler etrafında birleşmeye, Aleviliğin kendisi tarihsel bir siyasal yapılanma olduğu bilinciyle, Haziran 2015 seçimlerine günümüzde Rıza Şehri yaşam tarzını ve GEZİ İSYANI RUHUNU temsil eden HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP) içinde örgütlenmeye ve Onun, düşman karşısında %10 barajını aşabilmesi için canı gönülden destek vermeye çağırıyoruz.

Devrimci Aleviler Birliği Yürütme Kurulu. 20/12/2014.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.