Alevi-İslamcı Dedelere Sorular?

205186_1811691046090_6403851_n ALEVİ – İSLAMCI DEDELERE SORULAR!

(Ehl i Beyt Kültü’nün tarihsel kökeni 2) Şah Hatay-i mahlaslı şiir formunda yazılmış ‘Kırklar Semahı’ ezgisi Kırklar Meclisiyle ilgili tek belgedir. Ne var ki, bu şiiri yazdığı iddia edilen Şah Hatay-i 1488-1524 yılları arasında yaşamıştır. Muhammed’in Miraç Efsanesi’nin ise 621 yılında gerçekleştiği rivayet edilir. Varsayılan Miraç’la, Mirac’ı anlatan şiirin yazımı arasında yaklaşık 950 yıl fark vardır.

Öncelikle bu tarih çelişkisine dikkatinizi çekeriz. Bu şiirden anlaşıldığı üzere Muhammed Kırklar Meclisine Miraç dönüşü tesadüfen uğramış ve tanık olmuştur. Bu tek belgeden anlaşıldığı kadarıyla Kırklar Meclisi, Muhammed’den önce ve onun bilgisi dışında var olduğu görülmektedir. Şimdi sorularımızı sıralayalım:

1- Kırklar Meclisi İslami bir ritüel ise, nasıl olur da, Muhammed’in bilgisi dışında gerçekleşir ve Kuran’da yer almaz? Kuran da kırklar Meclisine dair bir ayet var mı?

2- Kırklar Müslüman iseler, Muhammed’i peygamber sıfatıyla neden kabul etmediler?

3- Muhammed Kırklar Meclisi’nde 41. kişidir; meclis ‘kırklar’ olarak toplandığına göre neden Muhammed kırklardan sayılmamıştır?

4- Ali’nin Muhammed ile musahip olduğu söylenir, peki kırkların pir makamında olduğu varsayılan Ali, musahibi Muhammed’in peygamber sıfatıyla içeri alınmasına neden rızalık göstermemiştir?

5- Muhammed kırklara (içeriye) sıradan insan sıfatıyla alınıp da “Ya siz kimlersiniz?” diye sorduğunda musahipi Ali’yi tanımadığı anlaşılmaktadır. Peki bu nasıl bir musahipliktir?

6- Musahiplik Aleviliğin temel kurumudur. Kuran’da İslam’ın tek ve temel vesikasıdır. Musahipliğe dair Kuran’da ayet var mıdır?

7- Muhammed Ali ile musahip ise neden musahiplik İslam’ın beş şartı gibi Kuran hükmünde yer almaz?

8- Muhammed Kuran’a uygun yaşadığına göre neden Müslümanlara, özellikle de Araplara musahipliği farz veya sünnet olarak koymamıştır?

9- Aleviler, Müslümanlarca makbul olan Kuran’a “Osman’ın Kuran’ı” derler. Cenazelerde, toplu yemek ve geleneksel adaklarda okudukları Kuran ilk orijinali midir? 1

0- Öyle ise Kırklar Meclisi geçen orijinal Kuran’ı nereden buldular? Değilse “Osman Kuranını okumaya neden devam ederler? 11- Aklı sefil bazı dedelerin Kuran’dan alıntı yaparak Aleviliği açıklama uğraşı Aleviliğin hangi temel ilkelerine uygundur?

12-Alevilik’te tek eşlilik esastır! Peygamber Muhammed’in nikahlı dokuz karısını, sayısı belirsiz cariyesini, Ali’nin nikahlı sekiz karısını (cariyesi var mı bilinmiyor), İmam Hasan’ın nikahlanıp boşadığı yüzlerce karısını, Alevi inancı ve yaşam tarzının neresine sığdırabiliriz?

Sıraladığım şu on iki soru, Alevilik İslam’ın Özüdür” diyen 12 İmamcı dedelerden acilen cevap beklemektedir!’


29/10/2013. Bekir Özgür.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.