ALEV-İ TAKVİMİ

ALEV-İ TAKVİMİ ??

Alevilikte Din-İslami asimilasyona karşı, köklü reform/ devrim hareketi olarak ortaya çıkan “Devrimci Aleviler Birliği (DAB)” hareketi;

1.ci düzeyde asimilasyonu, “cenaze” hakka uğurlama, ‘’Diriniz camiye gelmiyor ölünüz geliyor’’..
2.ci düzeyde asimilasyonun Alevi cemlerinde Din-İslami söylem ve eylemlerde benzerlikte olduğu idi..
Bu 2 konuda DAB kavli kararınca, 2 yeni erkan-name önerisi hazırlayıp ‘’Alevilikte Cem ve Hakka Uğurlama Erkanı” kitap olarak yayınladı.
(Her 2 çalışma için 3 bine yakın belge bilgi kaynak tarandı. 300’e yakın kişi Alevi piri, araştırmacı yazar, sanatçı, yönetici siyasetçinin vs. görüşleri alındı..)

DAB’ın yayınladığı, Alevilikte Cenaze “hakka uğurlama erkanının” genel anlamda uygulanmaya başlandığını somut olarak, ve Cem erkanında az da olsa uygulanmaya başlandığını görüyoruz. Bu sevindirici bir gelişmedir.
Bir çok Alevi can, Alevilikte Din-İslami Asimilasyonun 3’cü ayağının, Alevi anma günleri bayramlar vs. “ALEVİ TAKVİMİ” olduğunu dile getirdiler.
Son DAB genel kurulunda da ‘’Yeni bir ALEVİ TAKVİMİ” yapılması konusunda karar alındı.. O çalışma gurubunda yer alan bir can olarak, burada şahsım adına (kişisel) ön görüşlerimi yazıyorum..

Alevilikte anma günleri bayramlar vs. oluşturulacak YENİ takvimi tabi ki mümkün olduğunca en geniş çevrelerle birlikte, Tarihi bilimsel gerçekler, gelenekler ve bunların insanlığın bugün ve yarınlarına ışık tutacak bir şekilde, bu yıl sonuna olsun yayınlansın istiyoru. Bu yıl olmasa “geç olsun güç olmasın” bir sonraki yıla SİZ CANLARI KATKILARI İLE hazır olsun artık.. ??

Konuya çalışmaya katkı giriş olsun diye; Alevilikte 4 Kapı/mevsim, 12 hizmet makam/post/ayla yani TAKVİM’le ile ilgili bilgi belgede,,, aslan ceylan boğa turna kadın ana, 12 vs. sembollerin. 4 doğal ANA (varlık) hava ateş su toprak 4 unsur, 4 mevsim 12 ay, 12 burç vs. TAKVİMİN Tarihi kökenlerinin, 40 yıl öncesine mağara duvarlarındaki resimlere,, 14 bin yıl öncesi Urfa Göbekli Tepede ‘’T’’ şeklinde inşa edilen 12 taş sütunda,,, ve bilinen en eski “”ZODYAK”” takviminde var olduğunu görüyoruz….

O günden bu güne bu inanç öğretinin doğayla ”doğal afetlerle”” bilimle bilerek ortak yaşamın, yaşamanın yıllık devri daim döngüsünün temeli tarihini TAKVİMİNİ oluşturduğunu görüyoruz..
Alevilikte 12 makam hizmet, 12 kültü orucu aşure LOKMA paylaşımının vs. 1400 yıl önce ortaya çıkan İslamla, halifelik kavgası Kerbela ile ilgisi olamadığını da görüyoruz.

Bilimsel olarak dünden bugüne gelen doğal yaşam, bilimsel doğruları gerçelleri, bunun sembolik anlamı gelenekselini koruyarak fakat, Alevi canların ve tüm cemi cümle canların,, Doğa insanlığın bugün ve yarınlarına IŞIK TUTAN önen anlam teşkil eden,,, GÜNCEL bilimsel felsefi toplumsal,, SINIFSAL evrensel evrimsel ortak mücadeleyi ortak yaşamı içeren, ORTAK yeni bir “ALEVİ TAKVİMİNİ” hep birlikte berlemeliyiz, düşüncesindeyim.. .
((BİLİME SEVGİYE HAKİKATE DAYALLI, Fiili SOMUT durum yaratmak SOMUT uygulamak zorundayız, yoksa Alevilikle Din-İslami Asimilasyonla baş etmek mümkün değildir.))
Şahsen,, Bilim Sevgi yolunun yoldaşlarından, bu çalışmaya katkılarını, IŞIK olmalarını bekliyorum.. AŞK ile..

Feramuz Ş Acar.. 10.10.2020

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.