YENİ BİR DÜZEN İÇİN; BİR OY YEŞİL SOL’A, BİR OY KLIÇDAROĞLU’NA. İLK TURDA ERDOĞAN’I YOL’LA.

YENİ BİR DÜZEN İÇİN;

BİR OY YEŞİL SOL’A,

BİR OY KLIÇDAROĞLU’NA.

İLK TURDA ERDOĞAN’I YOL’LA.

(Devrimci Aleviler Birliği (DAB) Basın açıklaması 2 Nisan 2023.)

 

100 yıl önce “Türk-İslam” sentezi üzerine kurulan TC. devleti ve siyasi sistemi Türkçülük ile başlayıp, son 23 yılda “Allah Kuran Peygamber” AKP İslamcılıkla ömrünü tamamlamıştır.

6 Şubat 2023 Maraş-depremiyle birlikte TC’de siyasi ve ekonomik sistemde iflas edip çökmüştür.

14 Mayıs 2023 seçimleri her anlamda bu enkazı kaldırma, ve yeni demokratik laik bir cumhuriyetin kuruluş süreci olacaktır, olmak zorundadır.

 

Öncelikle DAB olarak, Maraş merkezli 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden canları saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyoruz, tekrar halkımıza sabırlar diliyoruz. Yaralarımızı hep birlikte el birliği ile dayanışma içinde saracağız. Her şey devri daim hareket ettiği evrende, fay hatları üzerinde sürekli depremlerin olduğu, geçmişte ve bugün depreme dayanıklı evlerinde yapılabildiği, bilinen bir geçektir.

 

Buna rağmen ve TC’de yaşanan 1999 İzmit depreminden sonra, çıkarılan deprem yönetmeliğini ve 23 yıldır toplanan deprem vergilerini, deprem önlemi için kullanmayan, gerekli denetimleri yamayan, tam tersine rant için imar affı çıkaran. Depremde can alıcı önemi olan ilk 3 gün gerekli müdahale kurtarma çalışması yapmayan AKP iktidarı, 50 binden fazla insanın ölümünden ve 100 binden fazla insanın yaralanmasından, sakat kalmasından sorumludur.

Normalde başta CB Erdoğan olmak üzere tüm bakanlar, yetkili siyasiler, bürokratlar ve müteahitler, tutuklanıp yargılanmalı ve malvarlıklarına el konulmalıdır.

Ayrıca AnaYasal olarak Erdoğan’ın 4 yıllık akademik diploması olmadığı ve Anayasanın 101 maddesine de “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir”, yazmasına rağmen Erdoğan’ın tekrar CB adayı olması, muhalefetin buna gerekli tepkiyi göstermemesi de ayrıca bir rezalet ve TC’de hukuksuzluğun göstergesidir.

 

T.C. Cumhuriyetinin geçmiş yüzyılı, İşçi, köylü, memur, emekçi halk açısında, Kürt halkı, Aleviler, diğer gayrimüslim etnik azınlıklar, kadınlar, çevreciler, gençler LGBT vs. açısında katliamlarla, darbelerle dolu bir geçmişi var. CHP, MHP, AKP gibi devlet, sistem partileri (çevreleri) bu kanlı geçmişleri ile yüzleşmek zorundadır. Bir ırka, millete veya bir dine mensup olmak, kimseyi diğerinden üstün kılamayacağını, Irkçılığa ve dine dayalı sistemlerin çözüm olmadığını; İNSANA emeğe, eşitliğe, adalete, özgürlüğe, sosyal paylaşıma, demokrasiye, laikliğe dayalı yeni bir sistem kurulması gerektiğini artık herkes görüp kabullenmelidir.

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diye” ileriye yönelik yeni bir adım atmalıdır.

 

Tarihte Faşist iktidarlar, oturdukları koltuğu pisleten diktatörler ülkelerinde iç veya dış savaş çıkarmadan iktidarı terk etmemişlerdir. Güncel AKP RTE iktidarda, iktidar da kalmak için her oyunu deneyecektir. Halk olarak bu yönde yapılacak provokasyonlara gelmemek, geçmişle ilgili konuşulacak tartışılacak ders çıkarılacak çok şeyler var, ama şu kısa seçim sürecinde gereksiz tartışmalara girerek, geçmişi değiştirmeyiz, fakat güncel AKP RTE diktatörlüğünden artık yeter deyip kurtulup, geleceğimizi birlikte değiştirmeyi hedeflemeliyiz.

 

Hırsızlar ancak çalarak zengin/iktidar olurlar. Seçimlerde oyların çalınmaması için, başata ana muhalefet partisi, seçim sandık görevlileri, gerekli önlemleri almalı, sandıklarda muhalefet kilit olmalı, tüm sayımlar tutanaklar video kaydına alınmalıdır.

 

Muhalefet güçleri kendi bağımsız oy sayım sistemini oluşturmalıdır. Bu seçimlerde AKP Erdoğan karşıtı olup, kullanılmayan her oy AKP-MHP defterine yazılacaktır bu nedenle; 27 Nisan’dan 9 Mayıs’a kadar yurtdışında, 27 Nisan 14 Mayıs arası Gümrük kapılarında ve 14 Mayıs’ta Türkiye’de içinde

SANDIĞA GİDİN OYUNUZU MUTLAKA KULLANIN.

%60-70 çoğunlukla bu seçimler kazanılmalıdır ki, çalabilecekleri 2-3 prosent oy hiçbir işlerine yaramasın.

 

Son İstanbul, Ankara yerel seçimlerinde beli oldu ki, ancak HDP (Kürd oyları ile) sistemin değiştirilebileceğini, iktidar olunabileceğini göstermiştir. Büyük küçük bütün partiler, herkes bunu dikkate almak zorundadır. Uzun yıllardır muhalefete kalan CHP, Kılıçdaroğlu ve bir türlü birlik olamayan Türk solu için güncel seçimler bir fırsattır. Gerçek sosyal demokrat, sosyalist, sol partiler, ırkçı milliyetçi ve dinci olmaz, bunu da bu süreçte öğrenip, kendi tabanlarına anlatmak, kendilerini değiştirmek zorundadırlar. Demokratik bir Cumhuriyet. Laik Demokratik eşitlikçi yeni bir Anayasa. Güçlü yerel demokrasi, kayyum rejimine son. Tarafsız bağımsız yargı, herkese adalet. Kürt sorununa demokratik barışçıl çözüm, Irkçılığa son. Yolsuzluk ve yoksulluğa son, sosyal adaletli gelir dağlımı. Barışçı dış politika, kadınlara, gençlere, siyasi tutsaklara özgürlük. Doğal çevrenin korunması, ekolojik üretim. ”Bozuk düzende sağlam çark olmaz”, değişim için “Yeşil SOL” yeni bir YOL göstermektedir. Her zaman demokrasi barış eşitlik adalet isteyen Kürd halkını ve HDP’yi vs, terörist ilan edip kapatmaya kalkan AKP, MHP vs. güçler öncelikle, 100 yıldır uyguladıkları devlet terörüne, kendilerine ve ilişkide oldukları terör örgütlerine baksın. TBMM’de AKP karşıtı güçlü bir çoğunluğa ve güçlü bir SOL’a ihtiyaç vardır. Gün değişim için Solları, Yolları, Kolları, Oyları birleştirme günüdür. Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak ilkelerimizde de belirtiğimiz gibi Aleviler olarak; Aleviliği bir Din-İslami mezhep tarikat değil, felsefi bir öğreti olarak görüyoruz.

Laik devletin dini olmaz, zorunlu vergiden finanse edilen, devletin Diyanet kurumunun kaldırılması 7 kırmızı çizgimizden biridir. 72 millete eşit aynı nazarla bakılması, kendine reva görmediğini başkasına görülmemesi, tüm dil, ırklara, milletlere eşit davranılması. Doğal çevrenin korunduğu ve ekolojik üretimin yapıldığı, Sosyal adaletli paylaşıma dayalı, sınıfsız, sömürüsüz bir düzen.

 

Her alanda kadın erkek eşitliği, ve Aleviliğin “Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” desturundan hareketle bilimsel eğitime önem verilmesi, devlet okullardan her türlü din derslerinin kaldırılmasını, tüm bunları bilim ve sevgiye dayalı, insanlık yolu olarak görüyoruz. (Tüm gönüllü sivil toplum kurum ve dini inançları vs. kapsayan örnek %1 gönüllü vergiye sitemi getirilerek, bu kurumların tüm giderlerini, eğitim vs. çalışmalarını kendi toplumlarında gönüllü vergi ile karşılamaları bir çözüm olabilir.)

DAB ve Aleviler olarak, yeni kurulacak olan hükümetten, üsteki talepler doğrultusunda adımlar atmasını bekliyor ve kararlı takipçisi olacağız.

 

Çeşitli siyasi parti ve seçim ittifak programlarına beyan vaatlerine baktığımızda; DAB olarak, (HDP) Emek Özgürlük “Yeşil-Sol Parti ittifakı” seçim programının DAB’ın ve Alevilerin taleplerine en yakın olduğunu görüyoruz. Bu nedenle DAB olarak Alevileri ve tüm seçmenleri milletvekili seçimlerinde “Yeşil-Sol Parti’ye ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Tek adam rejimine dönüşen C. Başkanlık sistemine son vermek için, Millet ittifakı adayı Kılıçdaroğlu’na oy vermeye, ilk turda hem cumhurbaşkanlığını, hem meclis çoğunluğunu almaya çağırıyoruz.

 

Bozuk düzende sağlam çark olmaz, değişim için; Bir Oy Yeşil SOL’a, Bir Oy Klıçdaroğlu’na, İlk turda Erdoğan’ı YOL’la.

 

2 Nisan 2023 – DAB Yk.