VİCDAN BUNUN NERESİNDE?

 VİCDAN BUNUN NERESİNDE?   ip rte

(Ali Rıza Aksın / 13. 08. 2016, Zürich)

Aydınlıkçının biri sayfamda Mehmet Eymür’ün darbeyle ilgili değerlendirmesini görünce fena bozulmuş. “Hocam ne kadar da savruldun” diyerek yüz yaptı bana. Zavallı o değerlendirmeyi görünce onun gibi düşündüğüm sonucuna varmış.
“Peki şu makalemi bu makalemi okudun mu?” diye sorduğumda tıs yok. Zaten buna zamanı da yok. İşi gücü döner kesmek. Dönerciliğine sözümüz yok da “Yahu azıcık değişik şeyler okuyun, Ulusal TV’den başka bir kanala girin, Sözcü’den, Aydınlık’ tan başınızı kaldırıp da etrafınıza bir bakın” diye bas bas bağırasım geliyor ya adamın aldırdığı yok. Çocukken esir alınmış beyinler, Kürt olsa ne yazar Alevi olsa ne yazar! Tutturmuş bir Amerika… Bre adam, taptığın Perinçek iliklerine kadar Amerika’ya borçlu, emperyalistlere kul köle olmuş bir yapılanmayı Türkiye’nin devlet bağımsızlığı diye yuttururken, 11 yıldır Feto’yu ustaca kullanıp kenara savuran AKP’yi anti emperyalist ilan ederken, hangi Amerikan karşıtlığından söz ediyorsun? Kürtleri Amerikan uşaklığıyla suçluyorsun da emperyalistlerle pazarlık yaparak kurulmuş, emekçisini, farklı millet ve inançları inim inim inleten BAAS yapılanması bir sistemin nesini savunuyorsun anlamış değilim? Dinime söven de Müslüman olsa. Kemalistler kapitalist sistem içinde pazarlık ede ede, en kirli çamurlarda yüze yüze devletlerini kurarlarken iyi de, Kürtlere neden aynı hak reva görülmez? Sen yapınca ilerici Kürt yapınca uşak mı oluyor? Dert mi bana kapitalist sistem içinde bunca devlet varken bir de Kürt devletinin olması! Üstelik Rojava gibi her ulusun, her inancın kendini ifade edebileceği bir sistemse neden destek olmayayım?

Birisi de geçenler bana yorum atmış, neymiş “Halkın vicdanından kopmuşum, Amerika’nın kara gücü haline gelmişim.” Bir kere vicdan sözü hiç bir Aydınlıkçının ağzına yakışmaz. Bu topraklarda beş yüz bin Süryani’ye kıyıldı, Rum’u göçertildi, 1,5 milyon Ermeni’si katledildi, Diyarbakır’da insanlar asıldı, Koçgiri’de insanlar yakıldı, o göklere çıkardığınız cumhuriyetin askerlerine yakalanmamak için Dersim’de canına kıydı kızlar, aşiretler mağaralarda, vadilerde, dere kenarlarında katledildiler, daha dün Diyarbakır, Şırnak, Cizre yerle bir edildi, kelle koparan IŞİD’e sırf Kürtleri bitirmesi için tırlar dolusu malzeme gönderildi, sakallısından, cübbelisinden geçilmez oldu.
Bunlara ne dersiniz?
Be adam, senin Ermeni’ye, Kürt’e, Alevi’ye yönelik bir siyasetin yok mu? Ne biçim yurtseversin? Bütün bunların üzerinden atlayarak tutturmuşsun bir Amerikan karşıtlığı. Sevsinler senin anti emperyalistliğini! Sevsinler senin vicdanını!

80’den önce de en keskin anti Amerikancı iken birdenbire Amerikancı bir Milli Birlik Hükümeti’nden karar kılıp ”4. Ordu Rus sınırına” diyerek Nato koruyuculuğuna soyunan o taptığın Perinçek değil miydi? Bugün de yaptığınız aynı; Amerikancı iki dinci klikten birine yaslanıp anti Amerikancılık yapmak. Yurtseverlik bunun neresinde, vicdan bunun neresinde?

Sonuç olarak kapitalist sistem içinde de olsa Türklerle eşit koşullarda yaşayan Kürtlerin haklarını savunurum, yok ayrılacağız derlerse onu da savunurum. Devlet kurmak sadece Türklere, Araplara, Slavlara, Avrupalılara mı bahşedildi? Kürtlerin onlardan neyi eksik? Afrikalı devlet kurar da Kürt kuramaz mı? Ermeni’ye yapılan zulmü lanetlerim; etnik bölücülük palavralarına aldırmadan Alevilerin Sünnilerle eşitliğini savunurum. Emekçilerin, sosyalistlerin bu gerçeklerin üzerinden atlamaları, gerici, faşist devleti savunmaya kadar götürür ki, Aydınlık’ın ve cümle ulusalcıların yaptığı da budur.
Mustafa Kemal’in kurtuluş savaşından önceki birlik vurgusuna atıfta bulunup da sonraki zulmünü görememek, bugün de Amerikan karşıtlığına vurgu yapıp ezilenlerin hak arayışına kayıtsız kalmak tam da Perinçek’e yakışır bir şark kurnazlığı.
Ey beyni esir alınmış, halkına ve emekçisine düşman kesilmiş şaşkın Aydınlıkçılar, söyleyin bakalım vicdan bunun neresinde?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.