T.C. DEVLETİ VE ALEVİ YÖNETİCİLERİ BİRBİRİNİ ÇOK İYİ “TANIYOR”. SADECE ALEV-İ-LİĞİ “TANIMIYORLAR”. (Avrupa bizi kıskanıyor) – Feramuz Acar – 27.5.2022

T.C. DEVLETİ VE ALEVİ YÖNETİCİLERİ BİRBİRİNİ ÇOK İYİ “TANIYOR”. SADECE ALEV-İ-LİĞİ “TANIMIYORLAR”. (Avrupa bizi kıskanıyor)

– Feramuz Acar – 27.5.2022
Bazı Alevi yöneticiler, biz Aleviler Avrupa’da resmen tanındık, Türkiye devleti Alevileri halen tanımıyor vs. diye yersiz şikâyette bulunuyor. Fakat T.C devletinin Alevileri, Alevi kurum yöneticilerinin de T.C. devletini çok iyi “tanıdığını” görüyoruz.
Bir cemevi açılışı oluyor, (Isparta, Tuncel, Çorum vs. örnek) Alevi kurum yöneticileri davet ediyor; İktidar, muhalefet parti başkanları, Belediye başkanları, Valiler, jandarma komutanları, emniyet müdürleri, milli eğitim müdürleri, diyanet başkanı müftüleri, hocaları, duaları ile, devlet medyası kamaraları ile, Devlet ve belediye ihalelerinden beslenen holdingler paraları ile cemevi açılışlarında, orada Alevi toplumu kurum yöneticileri ile hazır nazır hepsi bir arada. Muharremde, Ramazan’da birlikte oruç açıp, birlikte ramazan Kurban Bayramı’nı birlikte kutluyor, birlikte cenaze namazı vs. kılıyorlar. Okullarda Alevilik “Allah Muhammed Ali” dersleri hemde haftada 8 saat veriliyor. Ve TC. Türk İslam sembollerini, 4 Halife İmam Ali ve Mustafa Kemal Atatürk resimleri Alevi dernek cemevlerinde başköşede asılı. Her işte ortak Fatiha dua ve istiklal marşı dillerinden düşmüyor. Belediye başkanı vs. bangır bangır bağırıyor, bu cemevinin arsasını, demirini tuğlasını çimentosunu elektriğini suyunu ben verdim, “parayı kim verirse düdüğü o çalar” diye, Alevi kurum yöneticileride kuzu kuzu dinliyor. Ara sıra birbirlerine sözlü cilve yapsalar da, birbirlerine çok iyi “TAHAMMÜL” ediyorlar, birkaç gün sonra yine birlikte saf tutuyorlar. T.C. devleti ve Alevi yöneticileri birbirini çok iyi tanıyor. Avrupa Türkiye’yi kıskanıyor, Böylesi samimi bir “tanıma” hangi avrupa ülkesinde görülmüş, bırak Avrupa’yı dünyanın hiçbir ülkesin de yok.
Fakat Alevi kurum yöneticilerinin çoğu; Aleviliği “tanımıyor”. Rızasız lokma yenilmeyeceğini. Zalimin zulmüne boyun eğilmeyeceğini, Peygamberlerin, mal mülk çıkar peşinde olanların, Cana kıyan kasapların katliamcı “cellatların” ceme alınmadığını. “Haram yemez itlerimiz”” deyip onların bedava lokmalarının yenilmeyeceğini, Cemevlerinin Allah Muhammed Ali din İslam DinAyet, huri cennet için ibadet /tapınma yeri olmadığını ve Aleviliğin Alevilerin Laikliği savunduğunu tanımıyor. Aleviliğin ırkçılık milliyetçilik olmadığını tanımıyor. Aleviliğin bir din olmadığını tanımıyor. Alevi kurum yöneticileri Aleviliği tanımıyorlar fakat TC. Türk-İslam devletini tanıyorlar, omuz omuza saf tutup birlikte Aleviliği asimle ediyorlar.
Bize düşen görev, asimilasyona karşı direnmek, Alevi yol erkanını din-İslami ve ırkçı milliyetçi asimilasyondan arındırmak, gönül kalsın yol kalmasın deyip, dilimize susturucu taklamdan gerçekleri hakikati haykırmaktır.
Feramuz Acar – 27.5.2022