ŞENGAL – EZİDİ HALKINA YÖNELİK SALDIRILARA SON

.!

Devrimci Aleviler Birliği ve Çağdaş Aleviler Birliği -Platformu olarak; Faşist AKP-MHP iktidarı, Irak Merkez Hükümeti ve KDP işbirlikçilerinin, 2 Mayıs’ta Sincar’a (Şengal) Ezidi Özerk Bölgesine YBŞ (Şengal savunma birliği), YJŞ (Şengal kadın savunma birliği) ve Şengal’daki iç güvenlik güçlerine karşı başlattıkları saldırıyı kınıyoruz.

3 Ağustos 2014’te İŞİD, Ezidilere yönelik Soykırım başlattığında, Bağdat merkezi hükümeti güvenlik güçlerinin Şengal’dan geri çekilerek; Aleviler gibi, inanç kimliklerinden dolayı, tarihte birçok katliama maruz kalan Ezidi Halkının acımasız bir soykırıma daha uğramasına sebep olmuştu. Ezidi kadınları köle pazarlarında satılmıştı. Yerli Ezidi halkı ile Kürt Özgürlük Hareketi 1 yıl İŞİDE karşı direnip, İŞİDİ bölgeden atıp, yerel yönetim oluşturup varılan antlaşma uyarınca iç savunma gücü oluşturmuşlardı.

Türkiye AKP-MHP iktidarının 17 Nisan 2022’de Güney Kürdistan’ın (Kuzey Irak) ve Rojava’ya yönelik başlattığı saldırısıyla eşgüdümlü olarak, işbirlikçi Barzani KDP ve Mustafa el-Kadhimi yönetimindeki Irak merkezi hükümeti, yersiz, yalan bahaneler üretip; 2 Mayıs’ta ağır silahlarla ve TSK’nin desteği ile Sengal yerel iç güvenlik güçlerine saldırı başlattı. Bu günlerde şiddetli çatışma, ağır kayıplar var ve binlerce sivil göç halinde.

İŞİD’in saldırılarına karşı yıllardır namuslarını, evlerini, topraklarını, kutsal mekanlarını savunan Ezidi Halkına, bugün Irak, Barzani ve AKP hükümetinin saldırması, Ezidileri yine savunmasız bırakması, binlerce yıldır yaşadıkları bölgeden göçe zorlanması kabul edilemez.
Birleşmiş milletler, Dünya kamuoyu, Ezidilere yönelik bu askeri saldırıların derhal durdurulması için girişimde bulunmalıdır.

Şengal’daki Ezidi Toplumunun karşı karşıya olduğu mevcut sorunların, Ezidi Topluluğunun Şengal’daki Demokratik Özerk Yönetim Konseyi (MXDŞ) temsilcileri dahil edilerek barışçıl yoldan çözülmelidir.

Tüm canları, Alevi toplumunu-kurumlarını, kardeş Ezidi Halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Devrimci Aleviler Birliği ve Çağdaş Aleviler Birliği -Platformu
5 Mayıs 2022