SORUN ALEVİLİK CEMEVLERİ DEĞİL, ZORUNLU DinAyet’tir. (Hükümet Alevileri 3’e böldü)

SORUN ALEVİLİK CEMEVLERİ DEĞİL, ZORUNLU DinAyet’tir.

TC Hükümeti Alevileri 3’e bölmüş değil, Aleviler kendi içinde 40’a bölünmüş durumdadır.  40’lar aşkına, Zorunlu Diyanete karşı birleşmeliyiz..  akp  rte alevi 3 parca boldu DAB devrimci Alevi pir sultan bektasi kizilbas

Alevi kurumları, İslam kuyrukçuluğunu bırakıp, Aleviliği semavi dinlerden (İslam’dan) ayrı kendine özgü bir inanç öğretisi olarak, tarif etmedikleri ve buna uymayanı tasfiye etmedikleri için.

Yıllardır dile getirdiğimiz (alttaki) 16 ortak hak ve taleplerimizi, Alevi kurumları olarak ortak, birlikte TC devleti / hükümetine dayatmadıkları için.

Allah Kuran Peygamber adına AKP hükümeti, Alevileri böl parçala yönet, Osmanlı oyunları ile oyalıyor.  Pir Sultan dernekleri, Demokratik (Kürd) Alevi dernekleri ve Devrimci Aleviler Birliği gibi kurumları çağırmayarak, AKP bu süreçte kendi yalaka Alevi’sini yaratmaya çalışıyor.  Alevi kurumları yöneticileri buna alet olmalıdır.

Hükümet istediği Alevi kurumunu çağırıp görüşebilir. Alevi kurumları da tek tek, hükümetle vs. görüşebilir. Fakat geldiği yolda, durduğu darda, katıldığı toplantıda, Alevilerin bugüne kadar dile getirdiği 15 hak ve talebinde DİK durmayan Alevi kurum ve yöneticileri, yol düşkünüdür.  Karşılarında Devrimci Aleviler Birliği’ni bulacaktır ve er geç meydanda DAR’a çekileceklerdir.

Anadolu Alevi Bektaşi Kızılbaş inancı, yolu erkânı, GÖNÜL RIZACIĞINA bağlıdır. Ve Alevi toplumu yüzyıllardır, İslam’a ve devlete bağlanmadan, Devlet ve Cami kapısına uğramadan, bugüne kadar kendi kendini yönetmiş ve tüm giderlerini, gönül RIZALIK ilkesine bağlı olarak kendi karşılamıştır.  Aleviliği, İslami-Devlete bağlamak hiç kimsenin HadDİNe değildir.

TC devlet Diyaneti onun AKP iktidarı, ‘’Cemevleri kırmızıçizgimizdir’’ diyerek Aleviliği tanımadıklarını, tanımayacaklarını, ancak İslam şeriatı, Camiası CAMİSİ altında sözde ‘’irfan merkezi’’ adıyla kabul edebileceklerini beyan etmiştir. İslam altında olduktan sonra; ‘’Ha kanlı İslam, Ha Şanlı İslam, Ha Alevi İslam, Sonuçta ZORUNLU İslam.. Biz aleviler İslam Müslüman değiliz, olmadık olmayı da RED ediyoruz.. Kızılbaşımız; Allah Kuran Peygamber AKP devleti İslam’a değil, gövdemize bağlıdır.

Sorun Alevilik Cemevleri değildir. Sorun Alevilerin ve diğer vergi mükellefi her bireyin şahsi, gönül rızası olmadan, zorunlu vergiden beslene devlet Diyaneti ve Zorunlu din dersleridir. Devlet Diyaneti ve Zorunlu din derslerinin kaldırılması da Aleviliğin (ve de laikliğin) olmazsa olmaz kırmızıçizgisidir. Çünkü Rızalık yoksa Alevilikte yoktur. İslam Müslümanlar için, başkasının rızası olmadan onun hakkını, vergisini yemek helal olabilir, fakat Alevilikte rızasız lokma yemek ‘’HARAMDIR’’ yol düşkünlüğüdür.

Alevi toplum ve kurumlarının dile getirdiği hak ve talepleri alttadır. Bunlar gönül rızası ile herkesin kabul edebileceği taleplerdir.  Zorla güzellik olmaz,  İslam değiliz olmaya da niyetimiz yok. Bu talepleri için yüzyıllardır mücadele verdik, kabul görene karar, kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz.

ALEVİLER OLARAK HAK ve TALEPLERİMİZ

1- Alevilik semavi dinlerden ayrı, müstakil bir inanç olarak resmen tanınıp Anayasal güvence altına alınsın.
2- Devlet Dinayet Kurumu kaldırılıp, her inanç kendini yönetip finans edecek şekilde özelleştirilsin.
3- Devlet ve din işleri tamamen bir birinden ayrılıp, kamu alanı laikleştirilsin.
4- 85 yıldır zorunlu vergiden Diyanete aktarılan Alevilerin vergi payını Alevi kurumlarına geri ödensin.
5- Zorunlu din dersleri kaldırılsın.
6- Cemevlerine diğer inançlarda olduğu gibi, inanç merkezi ‘’ibadethane’’ statüsü verilsin.
7- Alevi köy ve mahallelerine, CAMİ yapımı durdurulup, yapılanlar kaldırılsın.
8- HaceBektaş dergâhında ki cami kaldırılıp,  tüm dergâhlarımız Alevi kurumlarına verilsin.
9-  13-15 Şubat Hızır, 21 Mart Newroz, 6 Mayıs Hıdrellez, Aşure günü vs., ücretli resmi tatil ilan edilsin.
10- Nüfuz cüzdanlarından (vb. resmi belgelerden) din hanesi tamamen kaldırılsın..
11- TC yasalarından, okul kitaplarından vs. Alevileri (ve başka inançları) rencide eden ayrımcılıkla kaldırılsın..
12- Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Alevi katliamı sorumluları 12 Eylül darbecileri yargılanıp cezalandırılsın.
13- 35 canımızın yakıldı Sivas Madımak Oteli UTANÇ müzesi yapılsın.
14- Toplumun %80’nin oluşturan, İşçi emekçiler den yana, sosyal adaletli yeni bir anayasa ve demokratik bir sistem getirilsin.
15- Kürt halkının hakları Anayasayla güvence altına alınıp, Kürt sorunu barışçıl demokratik bir şekilde çözülsün.

16- Din ve Milliyet konusu, toplumsal sorun olmaktan çıkarılıp,, siyasetin gündeminde düşürülsün..
Amacımız Ezmeden Ezilmeden, Dünyada İnsanca Mutlu Yaşayalım Diyoruz.

 

Feramuz Şah Acar  – 25.01.2016

Devrimci Aleviler Birliği (DAB)

(Konuyla ilğili Haber)

HÜKÜMET ALEVİLERİ 3’e BÖLDÜ

Hükümet, cemevi düzenlemeleri ile ilgili Alevi örgütlerini toplantıya 3’e bölerek çağırdı. Bugün 09.30-11.30 arasında Alevi Bektaşi Federasyonu, 12.00’de Cem Vakfı, yarın da Alevi Dernekler Federasyonu ile toplantı yapılacak.

AKP hükümeti, cemevleri için yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili Alevi örgütlerini bugün Ankara Hâkimevi’nde toplantıya çağırdı. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığındaki toplantıya Alevi örgütleri 3’e bölünerek çağrıldı. Buna göre bugün saat 09.30-11.30 arasında Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri ile, aynı gün 12.00’de Cem Vakfı ile toplantı yapılırken yarın da Alevi Dernekler Federasyonu ile toplantı gerçekleştirilecek.

Alevilerin taleplerinin ortak olduğunu belirten Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün toplantının ayrı ayrı yapılmasına tepki gösterdi. Toplantının müsteşar yardımcısı düzeyine indirilmesine de tepki gösteren Düzgün, olayın ciddiyetten uzak olduğunu belirtti. Düzgün, “Biz Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı adı altında dile getirdiğimiz ortak taleplerimiz var. Taleplerimiz: Aleviliğin tanınması, cemevlerine yasal statü verilmesi, Madımak’ın müze olması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Alevilere yönelik asimilasyon politikalarına son verilmesidir. AKP hükümeti öteden beri bölücü bir tavırla hareket ediyor, ‘Biz Alevileri bir araya getiremiyoruz, kendi aralarında birlik, beraberlik yok’ demeye getiriyorlar. Alevilerin ve Alevi kurumlarının talepleri ortaktır, ayrısı gayrısı yoktur. Bu tarz bize uyan bir tarz değildir. En kötüsü de Adalet Bakanı görüşecekti, müsteşar yardımcısının başkanlığında toplantı yapılacak. Bu bağlamda da ben toplantıya katılmayacağım ve yardımcımızı ya da sekreterimizi göndeririz” diye konuştu.

‘Memur dede’ olmaz

Bakanlığın davetinde “geleneksel irfan merkezleri ile cemevleri” ifadesinin kullanılmasına tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ise “Mekânların ihtiyacının karşılanması bizim için elzem bir istek değildir, ihtiyaçlar karşılanıyor şu anda. Devletin memuru pozisyonunda Alevi dedesi istemiyoruz. Hükümet yetkilileri Alevi sivil toplum örgütlerinden muhalif olan ile olmayanları ayrı çağırmışlar. Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri hükümete muhalefet, bizimle birlikte diğer arkadaşları çağırmamalarının nedeni, hükümete yakın duran örgütlerin kafalarının karışmamasını sağlamak sanırım.”
MEHMET MENEKŞE
Cumhuriyet Gazetesi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/469459/Hukumet_Alevileri_3_e_boldu.html

 

::::::::::::::::::::::::::.

 

 

https://www.facebook.com/DABalevi/photos/a.401833326631729.1073741849.376199089195153/625879897560403/?type=3&theater

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.