SAHİ SUÇ KİM DE?

SAHİ SUÇ KİM DE?

Değerli Canlar; “Devletin Alevi’si” olmayacağız diye slogan atan tv kanallarında “güzellemeler” yapan kimi “Alevi” Kurum Başkanı ve Yöneticileri Devletin Valisiyle, Kaymakamıyla, Belediye Başkanıyla ve “Kırmızı Çizgimizdir” dedikleri Diyanet’in atadığı Müftüyle toplu oruç açıyorlar. Aşure çorbası paylaşıyorlar (Aşure bir lokmadır). Ve Belediye Başkanlarıyla (parti farketmeksizin) Cemevi yapma yarışına ve Cemevi açma yarışına giriyorlar. (Belediye başkanlarıyla bir olup Cemevi yapmaya özü itibariyle ve LAİKLİK ilkesi gereği karşı olan biriyim!)
Dünde Isparta İlinde Belediye ile işbirliği yapılarak, yapılan bir Cemevi’nin açılışı var idi. Bunu ben söylemiyorum, Isparta Belediye Başkanı ve Cemevi Başkanı Sabriye AYDIN Can’ın (konuya dair videoyu dikkatlice izleyin) kendisi söylüyor. Isparta Cemevi’nin açılışında Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani KAPLAN, söz alıp konuşuyor. O kürsüde yıllardır tüm Alevi kurumlarının birleşip tek fikir olup dile getirdikleri meseleleri dile getiriyor. Gani Başkan’ın demokratik hakkını kullanıp o kürsü de başta Laiklik ve Diyanet meselesi olmak üzere dile getirdiği tüm meseleler birer gerçekliktir.
Bu konuya dair videoları izlediğimiz de görüyoruz ki; Isparta Belediye Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN bütün bu gerçekleri dile getiren Gani KAPLAN’a, müdahale ederek Diyanet’e ve Diyanet Başkanı’na söz söyletmem, bu Cemevi’ni ben yaptım diyerek, Gani Başkanı susturmaya ve kürsüden indirmeye çalışıyor… Başkanı’nın yaptıklarını onaylamıyorum, kaba ve çirkin buluyorum ama hiç şaşırmıyorum. Çünkü o Belediye Başkanı 100 yıllık tekçi-inkârcı devlet aklının bir ürünüdür.
Bu anlamda tekçi-inkârcı ve asimilasyoncu zihniyeti biliyoruz ve tanıyoruz. Beni asıl üzen şey, Isparta Belediye Başkanı BAŞDEĞİRMEN, Gani Başkan’ı kast ederek susturun bunu, bu Cemevi’ni ben yaptım, Çimentosunu ve Demirini ben verdim derken Cemevi Başkanı Sabriye AYDIN Can BAŞDEĞİRMEN’ni onaylıyor. Sadece bunula da yetinmiyor Belediye Başkanı’nın tüm söylediklerini onaylıyor. Başkanım doğru söylüyor diyerek, Gani Başkan’ın kürsüden inmesini istiyor.
Birde orada Cemevi Başkanı Sabriye AYDIN Can’dan başka iki kişi (Can) daha vardı. Gani Başkan’ın konuşmasını kısa kesmesini ve bitirmesini söyleyen ve isteyen bu iki kişiyi (Can’ı) hepimiz tanıyoruz, Özkan LAFATAN ve Veli AYDIN! Her ikisi de Almanya’da Yol tv’de program yapıyor. Bunlar Belediye Başkanı’nın talimatına uyarak, son sözünü söyle diyerek Gani Başkan’ı kürsüde indirdiler. Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani KAPLAN’da ben yanlış bir şey söylemedim diyerek kürsüden iniyor. Gerçekten Isparta Belediye Başkanı BAŞDEĞİRMEN’in davranışından ziyade bu 3 “Alevi Can’ın sergiledikleri tavır Yol’un Talibi bir CAN olarak beni derinden yaralamıştır ve de üzmüştür.
HANİ HEPİNİZ ORDAYDINIZ DİYE BİR SÖZ VARDIR YA; Abiler, Ablalar, Ocak Mensubu Analar, Dedeler ve siz değerli “Alevi Kurum Başkanı ve Yöneticileri”, Gani Başkan kürsüden indirilirken hepiniz oradaydınız. Niye yerinde bir tepki koymadınız? Niye Gani Başkan’ın yanında saf tutmadınız? Sonrasında oradan bulunan ya da bulunmaya Alevi kurum yöneticileri olarak, Isparta Belediye Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN’in hareketi ideolojiktir. Kendisini kınıyor ve derhal istifa etmesini istiyoruz diyerek hep birlikte “basına ve kamuoyuna” diye bir açıklama yaptınız. Sahi bu gibi durumlarda, son 3 yılda “basına ve kamuoyuna” diyerek sonu kınamalarla biten kaç tane açıklama yaptığınız ve hangi kazanımları elde ettiniz?
Sonuç: Gani KAPLAN Başkan yalnız değildir. Gani KAPLAN Başkan yanlış bir şey söylememiştir sadece gerçekleri dile getirmiştir. Gani Başkan’ın sözleri ve söylemleri topyekûn Alevi toplumunun söylemleri ve talepleridir.
Aşk olsun, yüreği hakikat için atanlara… Aşk olsun hakikate ulaşanlara. Sevgiyle. Aşk ile.

Mehmet Kabadayı

 

Konuyla ilgili video izlemek için buraya tıkla