PANTEİZM

PANTEİZM: Evrenin ve doğanın ilahi olduğu bir felsefedir. Yani her şey tanrıdır, onu kontrol eden bir üpanteizmxxxxst pozisyondaki başka bir gücün olduğuna inanmaz. Alevilikteki ”ENEL HAK” deyimi de Panteizmi destekler. Enel Hakk’ın kısaca özeti, Bütün evren ve doğa tanrıysa insanda tanrının bir parçasıdır ve insan kutsallığına değer ve önem verir. Günümüzden Panteizm ’den çok materyalizm felsefesi kullanılır. Yani panteizm, materyalizm ve Enel Hak felsefeleri aynı düşünceyi desteklerler. Evrime ve bilimselliğe inanırlar, denenmemiş kanıtlanmamış hayali düşünceleri kesinlikle ret ederler.

PANTEİZM: Panteizm, felsefesinde, bütün evren ve doğa tanrıdır ve bunların bir üst pozisyonunda bulunan ve evren, doğayı kontrol eden bir üst güce inanır. Semavi dinlerin inandıkları felsefedir. Tanrı, seçtiği bir insana kitap gönderiyor, insanlara tanrının emir ve kuralarını uygulamaları için, Sonra tanrı emin olamıyor, ilk gönderdiğim kitapta eksiklik var. Başka bir adam seçiyor, yeni bir kitap gönderiyor, En son Muhammedi seçiyor, ona kuranı gönderiyor, diyor beni bütün insanlığa anlat sana ve kılıcına güveniyorum. Allaha biat etmeyenler, Allah’ın kanun ve kurallarına uymayanlar kâfirdir, vur kılıcı boynuna daha fazla suç işlemesin, Kısaca izahını yapmaya çalıştığım semavi dinlerin tanrı anlayışı ve uygulaması böyledir. Panteizm, doğa ve evren zaten tanrıdır kendini kontrol ederek bir denge içinde zaten gelişiyor der. Panteizmi kesinlikle ret eder.

Enel Hak 01.08.2013

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.