“ORTAK AKIL” AMA NE İÇİN?

“ORTAK AKIL” AMA NE İÇİN?  camicemevi kinali keklik chp

04 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Maltepe de Prof. Türkan Saylan Kültür Merkezinde Alevi Birliği adına “Ortak Akıl Ortak Duruş” sloganıyla “Onur” konukları İzzettin Doğan’ın etrafında bir araya gelen ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, ADF Genel Başkanı Rıza Eroğlu ve AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut aynı toplantıda, 08 Şubat 2015 günü İstanbul Maltepe de bir de miting düzenleme kararı almışlar..

Ne ilginçtir ki, toplantının organize edildiği semt olan Maltepe Belediye Başkanı CHP’li, düzenlenecek miting de aynı Belediye sınırları içindedir. Bu toplantı ve mitingin CHP’li belediye sınırları dâhilinde yapılıyor olması, sağduyu sahibi Alevilerin aklına bazı sorular getirmektedir. 1- Bu toplantı ve miting, genel seçimler yaklaşırken, CHP’nin direktifi ile mi düzenleniyor? 2- Siyasi duruşu belirsiz, ortama göre yön değiştiren söz konusu örgüt yöneticileri, bu seçimlerde HDP ye kayacak Alev-i oylarını CHP de tutmanın “Kınalı keklikleri” mi? 3- Yoksa CHP’den milletvekilliği sözü mü aldılar?

1925 de çıkardığı “Tekke ve Zaviyeler Yasası”, Alevilik karşısında CHP’nin nasıl bir politika izlediğinin somut kanıtı iken, iktidar veya ortağı olduğu hükümetlerde Alevilere neler yapıldığı her aklıselimin belleğinde henüz canlı iken, Aleviliğe ihanet anlamına gelen bu girişimin organizatörü zevatın CHP dalkavukluğu Alev-i toplumunca ciddiye alınmalı, 08 Şubat 2015 mitinginde bu şüreka yalnız bırakılmalıdır. “Alevilikle ilgili her toplantı desteklenmeli” muğlak anlamlı söylem, ‘Aleviliğe güç katan her eyleme katılın’ şeklinde düzeltilmelidir.

08 Şubat mitingi Aleviliğin yaşadığı çok yönlü ve boyutlu sorunların hiç birine çözüm üretecek veya çözüm yolu açacak nitelikte değil. Zira klişe haline gelmiş anlamı bulanık, içeriği Şii-İslam’ı çağrıştıran söylemler, bu mitingde de bozuk plak nakaratı gibi tekrar edilecektir. “Ortak Akıl Ortak Duruş” sloganıyla ve “Alevi Birliği” adına düzenlenen bu toplantı ve mitingin asli işlevi, Alevi toplumunun tescilli cellâdı CHP’nin kuyruğunda tutmak, hümanist değerlerle donanımlı Aleviliği içten çürüten Şii-İslam söylemlerle, YOL ve Erkanı soysuzlaştırmak. ALEVİLİKTE ÖZE DÖNÜŞ’Ü savunan her Alev-i bu ihanet yolcularının gerçek yüzünü teşhir ve bu mitingi protesto etmeli.

Söz konusu toplantı ve mitingi düzenleyenlerin büyük ayıbı, Fetullah Hocanın yoldaşı, devletin “Alevilik İslam’ın özüdür” politikasının misyoneri, daha önceki yıllarda yapılmış Alev-i mitinglerine hakaretler yağdıran, “Bardağı taşıran son damla” misali Ankara Tuzlu Çayır “Cami-Cem Evi-Aşevi” projesiyle Alevi toplumundan tecrit olmuş İzzettin Doğan’ı Alevi toplumuna şirin gösterecek kadar kendinden geçmiş bu zevatın toplantı-miting vb. girişimi, sorunlar yumağı içinde ki Aleviliğe ve Alevilere yarar sağlaması mümkün mü?. 08 Şubat mitingini düzenleyen bu üç kafadarın İzzettin Doğan la beraber Aleviliği devlete ve CHP ye pazarladığı aşikâr.

Sayın Erdoğan Çınar’ın ‘Evvelden şehir meydanlarında Aleviler yakılıyordu, şimdi Alevilik yakılıyor’ deyimi, aklıselim Alevilerin ufkunu açan meşale olmalı. Alevileri ve Aleviliği işlerine geldiği gibi ve yere pazarlamak isteyen bu “Yol düşkünü” değil, Yol sapkınlarına karşı DİK durup, Aleviliği baba mirası gibi hoyratça kullananları engellemek için bulundukları makamlardan al-aşağı etmenin zamanıdır. Dahası, her tür örgütlenmede olduğu gibi Alev-i örgütlerinin de ufkunu daraltan, kitleselleşmeyi engelleyen hata ve zaafları olduğu gerçeğini kabul ederek, ALEVİLİKTE ÖZE DÖNÜŞ faaliyeti kapsamında hata ve zaafları aşmanın, parazitlerden kurtulmanın tek yöntemi olan ‘Eleştiri-Özeleştiri’ dinamizmini başlatmak gereklilikten öte bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bektaş Özgür. 26/01/2015.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.