NEWROZ ZALİMLERE KARŞI DİRENİŞİN ALEV-İ-DİR.

NEWROZ ZALİMLERE KARŞI DİRENİŞİN ALEV-İ-DİR.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak, kadim geçmişten bu yana, aydınlığın karanlığı, baharın kışı yendiği, mazlumların direnip zalimleri yendiği, Zaferini, baharın güneşli günleri, Newroz çiçekleri ile müjdelediği 21 Mart Newroz, tüm dünya ezilen halklarına kutlu olsun.

21 Mart Nevroz Demirci Kava’ların, dünün köleci sömürücü Zalim, DeHAK yılanının başını balyozla ezip, zalimin zulmüne karşı ZAFER meşalesi Kürdistan dağlarında yaktığı, ezmeden ezilmeden eşit özgür barış içinde insanca mutlu yaşamak için direnen hakların, dünyayı aydınlatan ışığıdır.

Haberin var mı Taş duvar, demir kapı, kör pencere.
Yastığım, ranzam, zincirim, Uğruna ölümlere gidip geldiğim,
Karanfil kokuyor cigaram Dağlarına bahar gelmiş memleketimin…

Newroz; İboların, Mazlum Doğanların, Dersim dağlarında, Diyarbakır zindanlarında yaktığı, mahpuslar demir parmaklıklarını eriten isyan ateşidir. Newrozun tüm politik tutsaklara ve syn. Öcalan’a özgürlük getirmesini diliyoruz.

Selçuklunun, Osmanlının, Tecavüzcü T.C. devletinin, kanlı kılıcı, yüzyıllardır emekçi hakların, Komünistlerin, Kızılbaşların, Kürdlerin, Kadınların, başından eksik olmamıştır.
AtaTürk’ten, Taliban Erdoğan’a, 95 yıldır gelip geçen T.C. hükümetler BaşKanları arasında; Emekçinin, Komünistin, Kızılbaşın Kürdün, Gayrimüslimlerin kanını akıtmayan yoktur. Hepsi, eli kanlı zalimdir. Hepsi, Ya Türk İslam Faşizmini sev, ya da burayı terk et, diye, dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışan yamyam yabanilerdir. Hâlbuki Ermeniler, Aleviler, Kürdler vs., 14 bin yıldır, Urfa Göbeklitepeden bu yana bu toprakların asli unsurudur.

Anadolu ışık ehli, Re-HAK Alevi Kızılbaşları, Alaw Alev-i adını, Newroz ateşinin alevlinden almıştır. Aleviler kendine reva görmediğini başkasına görmemiştir. 72 millete bir bakmayan bizden değildir deyip, canı canda ayırmamıştır. Yanmış Yakılmış, asılmış, başı kesilmiş, dönen dönsün, ben dönmezsem yolumda deyip, Ezilen halklarla YARSAN olmuştur. Hep zalimin zulmüne haksızlığa karşı koymuştur.

Anadolu Alevi toplumunun yarıdan fazlası, Kürd kökenlidir. Alevileri zorla İslamlaştırmaya, Türkleştirmeye çalışan faşist devlet. Alevileri bölüp parçalayıp, Kürd özgürlük hareketi ile birleşmemesi için her türlü oyuna başvurmuştur. Aleviler faşist devletin sigortası yapılmaya çalışılmıştır. 21 Mart Newroz, İslam halifesi imam Ali’nin doğum günü olmadığı halde, çarptırılıp Alevilere yutturulmaya,   Aleviler İslam zinciri ile bağlanmaya çalışılmıştır.

Yine de Aleviler; Kalu-beladan, Sivas belaya yanıp yakıldılar. Mansur, Nesimi, Fazlı, Bacıyanı rum oldular.. Amasya’da Baba Ishak, Aydın ovalarında Börüklüce Mustafa, Nurhak dağında Kalender Çelebi, Kızılırmak boylarında Yıldız Dağında Pir Sultanlarla, Dara çekildiler, Koçgiri’de Dersim’de Alişer, Zarife, Seyid Rıza oldular..  İbo, Mahir, Deniz, Yusuf, Hüseyin İnan, Mazlum Doğan, Sakine Cansızlarla, Ezilen Haklarla, bir oldular, Zalimlere katliamcı kemalistlere boyun eğmediler. Mum söndü iftiralarına uğradılar. İnadına her Cemde uyardılar direniş Alevini, Hiç söndürmediler Newroz Ateşini..

Bir kandilden bir kandile atıldık,
Turap olup yer yüzüne saçıldık,
HAK idik Haksızlığa karşı durduk.
Gönlümüze Od düştü yandıkta geldik.

Kendi Küllerinden yeniden Alevlenen, Şah-Turna-Anka kuşu oldular. Satılmış ihanetçi İzzetDinci, hınzır paşalara rağmen. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz deyip, Osmanlıdan bu yana, dağlarda gerilla olup, ceylanlarla semaha durdular.. Namlunun ucundan çıkan kızıl kurşunlarla, yaktılar söndürmediler Newroz Ateşini.

Dün zalim cani DeHAK’, bugünün hırsız katil faşist Taliban Erdoğan. Yeni Osmanlı padişah (başkan) olma hayalleri için. Zorunlu diyanet ve din dersleri ile Dindar Kindar bir nesil yetiştirdi. 11 Bakanlıktan fazla bütçeye sahip Devlet Diyanet Kurumu ile kadrolaşıp, devletin tüm kurumlarını ele geçirmiş, ülkeyi soyup soğana çevirdi, halkın vergisini, GANİMET olarak yandaşlarına dağıttı. Taksimde Gezide yaş kesti baş kesti ortalığı kana, gaza boğdu.

Taliban Erdoğan komşu ülkelerde El Nusra, ÖSO, İŞİD gibi, dinci gerici Şeriatı güçleri her anlamda destekleyip, besleyip büyüttü. Suriye ŞAM’da Emevi Yezit camisinde Cuma namazı kılmak için, İŞİD ÖSO canilerini, T.C. bozkurtlarını komşu ülkelerin, bölge haklarının üzerine en son AFRİN’e saldı.

Sözde açılım, barış, çözüm süreçleri diye, Alevileri Kürtleri aldatı oyaladı. Kendi Yalaka Alevisini, Kendi Yalaka Kürdü’nü, kendi yalaka seçmenini yaratı.

HDP’nin, Barış, birlikte yaşam yerel yönetimleri güçlendirme, kendi kendini yönetme önerisi, halkta karşılık bulup %10 barajını asınca. RTE hep bana hep bana, TEK DİL, TEK DİN, TEK ADAM, Türk İslam Faşizmi, yeni Osmanlı padişahlığı ‘başkanlık’’ hayalleri baraj altında kalınca. Sözde barış açılım süreçlerini askıya aldı.. Faşist terörist Erdoğan’da aynen öncekiler gibi; En iyi Kürd Ölür Kürdtür diyerek. Tankla, topla, uçakla zehirli gazla,, Şirnak, Nusaybin, Cizreyi, Suru, Yüksekovayı , Fırat, Dicle arasını  Şengal’i, Kobani’yi Tüm Kürdistanı Mezopotamya’yı, en son Alevilerinde yoğun olarak yaşadığı ARFRİN’i kan gölüne çevirdi.  Dün Batıda ‘Gezide’ 2 ağaç için ayaklanan, fakat Doğuda 10 binlerce insanın katledilmesine göz yuman Türkiye, deme ki Alevinin, Kürdün bir ağaç kadar değeri yok bu ülkede.?

Kawa’nın Pir Sultanın deyimiyle,, yeti artık,  ”Açalım kızıl sancağı, bitsin şu YezİT Tayyibin çağı” deyip, yılanın başını ezmenin Newroz Ateşini yakmanın zamanı gelmiştir..

Kürd kadını,, Kadınsız devrim olmaz,, söylemini, Kobani’de Rozova’da dünya aleme gösterdi. Allah Kuran Peygamber adına, kadını kara çarşafa sokup, cariye köle pazarlarında satan. Ortadoğu da, Kürd, Ezidi, Şii, Hristiyan, Alevi Sünni Nusayri, kendinden olmayan herkesi, katleden cani AKP= İŞİD zihniyetine karşı, Hiçbir devlet asker çıkarmayı göze almazken. Kürd kadını İŞİD’e karşı destan yazmıştır..

İnsanlıktan nasibini almamış, Dünyanın er çirkin yamyam erkeklerine karşı, Dünyanın en güzel kadınları Kürd kızları onurlu bir savaş vermektedir.. Dini İslam’ın kapattırmaya çalıştığı O güzel uzun saçlarını süpürge yapıp, İŞİDi Kobani’den Rojova’dan süpürüp atmıştır. DÜN Demirci KAVA’nın yaktığı Newroz meşalesini, Bugün Kürd Kızları, Zilanlar, Arinler Alevlendirmiştir. Selam olsun Rojova devrimini gerçekleştiren Kürd Kadınlarına.

İslam’ım deyip İŞİD canilerine tepki göstermeyen, dünyadaki 1,5 milyar Müslüman ve İslam ülkesi, YPJ gerillası, bir Kürd kızının saçının teli bile etmez… Tüm Kürdistan ve Dünya Devrim şehitleri anısına,,
O Kürd kızlarının önünde saygıyla eğiliyoruz..   Faşist Taliban Erdoğan’ın ARFRİN katliamına göz yuman birlemiş milletleri, sözde insan hakkı savunucusu devletleri kınıyoruz.

Taliban Tayyip diyor ki; Bunlar Fatiha okumasını bile bilmez, Ben gidersem devlet yıkılır diyor. (İçinde senin gibi AK-sarayımız mı var, yıkılırsa yıkılsın. Looo Hele sen bi, GEBER GİT. Biz cenazene Fatiha okuruz.

Pir Sultan Abdal’ım ey dede himmet
Kendine cevretme âleme rahmet
AnKara şehrinde ol Tayyibi devlet
Tacı tahtı, AK-sarayıyla yıkılmalıdır. Yıkılacaktır.

TEK dil TEK din TEK adam diyerek, 20 milyon Kürd’ün Dilini, 20 milyon Alevinin inancını yasaklayan katleden, devletin zihniyetin ilelebet ayakta kalacağınızı mı zannediyorsunuz.

Mezopotamya Anadolu hakları, Ezmeden Ezilmeden, barış içinde eşit özgür insanca mutlu yaşayacağı bir düzeni kuracak bilinç ve kudrete sahiptir.

FAKAT biliyoruz, hiçbir diktatör İÇ/SAVAŞ çıkarmadan, iktidarı terk etmemiştir. Tayyip’te terk ermeyecektir. Tayyip, faşist Hitler, Atatürk gibi “ulu önder” “başkan” olmak için, KenDİNden olmayan herkesi Terörist ilan etmiştir.  Barış demokrasi adalet eşitli özgürlük yerine savaşı, kan akıtmayı seçmiştir.  Tarih 2’ci dünya savaşı ile faşizmin nasıl bir bela olduğunu dünya göstermiştir. Bugün dar çıkarlar için, Taliban Tayyibin Türk-İslam faşizminin Ortadoğu’da haklarını katletmesine göz yuman, BM ve dünya devletleri, pişman olacaklar, kendi haklarına hesap vereceklerdir.

Taliban Tayyip’in  Türk İslam faşist sisteminden, EN kısa ve BARIŞÇIL yoldan kurtulmanın yolu, Halkın %90’ını oluşturan işçi memur esnaf öğrenci emekli EMEKÇİ halkın Komüncülerin, Kürdlerin Kızılbaşların, Kadınların ve tüm dünya Ezilen hakların birlikte mücadelesi ve uluslararası dayanışmayı yükseltmekten geçer.

Gelin Canlar Bir Olalım, şu hırsız, katil, faşist Tayyip’ten kurtulalım.

Şu milleti gürûh gürûh gezelim
Mazlumları bir katara dizelim
‘’Tayyibin Sarayını bozalım’’
Yıkalım bakalım nic’ ol(ur)sa olsun

Pir Sultan’a Halk yardım etmez mi?
Erenler bağında bülbül ötmez mi?
Gayrı çektiğimiz yetmez mi?
Kalkalım bakalım

Newroz ateşi yakalım bakalım,

nic’ ol(ur)sa olsun.

Yaşasın ezilen hakların birlikte direnişi.
Yaşasın Newroz / Newroz Piroz Be


Devrimci Aleviler Birliği  DAB  – Feramuz-ŞAh Acar / 21.3.2018


21 Mart Newroz  aynı zamanda Aşure günüdür..
21 Mart Newroz, ‘Celali’ Alevi güneş takviminde yeni yılın başlangıcıdır. Kadim tarihten buyana Mezopotamya, Anadolu ve Asya ve dünyanın bir çok yerinde, yeni gün, yeni yılın, kıştan karalıktan her anlamda zor günlerden kurtuluş yeni bir başlangıç olarak kutlanagelmiştir. 1-9 Martta Hetf-Mal’lar / Hefto-Mal’ larla başalayan doğanın döllenmesi, dünya güneşe yaklaştıkça, dünyada ekvator dışındaki bölgelerde de, havalar ısınır, karlar eriri, ısı ışık can cemreler “toprak anaya” düşer ve 21 Martta gece gündüz 12’şer saat eşitlenir, doğa ana yeniden doğurmaya üretmeye başlar. Canlılar her şeyini doğadan alır doğaya veririler. Alevilikte 4 Kapı, toprak ateş hava su, 21 mart, 21 Haziran, 21 Eylül, 21 Aralık, 4 mevsimlik doğal döngülerden birdir 21 mart. 21 Mart doğanın yeniden canlandığı, Kar kış, Zar zor dar kötü günlerden, ve sömürücü zorba sistemlere karşı direniş ve onlardan kurtuluş günüdür. Eskiden doğal yaşam şartlarından dolayı, Dersim, Koçgiri ve yakın bölgelerde Heftmal günlerinde 7-12 gün oruç tutuluyordu. 21 Mart Nevroz’da kıştan kalan yiyeceklerden Aşure pişirilip toplumsal olarak paylaşılıyordu..
Pir Sultanın dediği gibi, “Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu”. Zalim “Dehak’lar olduğu sürece, zalim zorbaların tahtlarını, saraylarını başlarına yıkacak, Newroz ateşini yapacak Demirci Kawa’lar hep oldu, olacaktır.
21 Mart ayrıca; Mazlum Doğan’ların 1982 çağın Dehak’larına karşı Diyarbakır Cezaevinde direnişi başlattığı gündür. 21 mart aynı zamanda, topraktan beslenen su ile yaşayan, yapraklarından oksijen hava üreten, yer üstünde yer altında yandığında ısı üreten varoluş ocağı söndürmeyen yaşam ağacı, Dünya Ormancılık günüdür. Ve ‘’Aynı vardan var olmuşuz, Sen altınsın ben tunç muyum diyen Aşık Veysel hy. gün, ve Uluslararası ırk ayrımı ile mücadele günüdür.
21 Mart Alevi, Kürt, Türk, Fars ve dünyada bir çok halk toplumun insanlık tarihinde yeri olan, kara kış ve kötü düzenlerden kurtuluşun yeni bir yılın başlangıcını, ateş yakılıp üzerinden atlayarak, kara kıştan kalan son lokmalarını AŞURE edip paylaşarak, yeni yılı halaylarla vs. coşkuyla karşıladıkları bir gündür. (TC’de dahil Dünya genelinde, resmi bayram, ücretli tatil olması gereken bir gündür. )
(DAB Takvim reformundan – alıntı)

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

Newroz Ateşi Mazlum Doğan

Kürdistan’ın göbeğinde
Başak tahıl höbeğinde
Annelerin bebeğinde
Mazlum Doğan’ın sesleri
Newroz’da yakar sisleri

Kalplere özgürlük aktı
Dar-ı Mansur cismi yaktı
Mazlum can üç kibrit çaktı
Mazlum Doğan’ın sesleri
Newroz’da yakar sisleri

Dicle Fırat su bulanık
Nice zulümlere tanık
Yaram kanar ılık ılık
Mazlum Doğan’ın sesleri
Newroz’da yakar sisleri

Barış sevginin başında
Ekmek suyunda aşında
Özgürlüğün savaşında
Mazlum Doğan’ın sesleri
Newroz’da yakar sisleri

Al, yeşil ak sarısında
Peteğinde arısında
Gecelerin yarısında
Mazlum Doğan’ın sesleri
Newroz’da yakar sisleri

Ana, gelinde kızında
Baharında hem yazında
Şahturna Şiar sazında
Mazlum Doğan’ın sesleri
Newroz’da yakar sisleri

 

Söz Müzik: ŞAHTURNA ve Ozan ŞİAR  Mart 1988 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.