KÂMİL İNSAN İLE YOLA YOLDAŞ OLMAK!

Yerküredeki inançların tamamının kendisine has, yazılı kaynakları, ibadet etmek için işareti ve ibadet etmek için de ibadet yerleri vardır.

Müslümanların yazılı kaynağı Kuran, işareti ezan, ibadet yeri Cami,

Hristiyanların yazılı kaynağı İncil, işareti çan, ibadet yeri Kilise,

Yahudilerin yazılı kaynağı Tevrat, işareti tora, ibadet yeri Sinagog’tur.

Alevilerin yazılı kaynağı “4 kapı 40 makam” öğretisi, işareti saz, ibadet yeri Cemevidir.

İnanç sahibi ibadet ettikleri mekânlarda inancına denk düşmeyen ibadetlere asla yer vermez. Siz camide saz eşliğinde deyiş söyleyip, semah dönemezsiniz. Böyle bir şey yapamazsınız. Böyle bir hakkımız da yok. O inanca saygısızlık yapmış olursunuz. Ki Aleviler asla böyle bir şey yapmazlar. Çünkü Aleviler herkesin inancına saygı duyarlar. Başka inanç sahiplerinde, Alevi inancına saygı duymasını beklemek doğal hakkımızdır. Aleviler de inançlarına hizmet etmeyen, asimilasyona ivme kazandıran deyişlerin, Cemevlerinde okunmasına izin vermemeli. Alevi inancında deyişler ibadetin mihenk taşıdır. Okunan deyişler, “4 kapı 40 makam” öğretisini anlatmıyorsa, öğretimizin içeriğine denk düşmüyorsa, hizmet etmiyorsa o deyişlerin Cemevlerinde okunmasına karşı çıkılmalı, asla izin verilmemeli.

Özellikle son dönemlerde devletin ve Fettullah destekli İzzettin Doğan’ın yönettiği Cem Vakıf’ın (Cumhuriyetçi Eğitim Merkezi) yetiştirdiği Dedeler ve Aleviliği bir geçim kaynağı olarak gören Alevi tüccarların, okudukları deyişler asla öğretimizi yansıtmıyorlar. Bunların okudukları deyişler ve dualar Aleviliğe değil, İslam’a, Sünni inanca hizmet ediyor. İçinde İslam’ın (Şeriatın) halifeleri ve imamlarının isminin geçtiği deyişler, Alevileri kendi inancından uzaklaşmasını sağlıyor. Deyişlerimiz; İslam’ın imamlarından arınmalı. Özüne dönüşmeli, asimilasyonun bir aracı olarak kullanılmasına asla izin verilmemeli. Alevilik, İslam gericiliği ve onun paralı çakma Dedeleri tarafından âdeta esir alınmak isteniyor. Asırlardır katliamlarla bitiremedikleri Alevileri kültür erozyonu yoluyla öğretimizin içini boşaltıp İslam içine çekmeye çalışıyorlar. Okullarda zorunlu din dersleri ile Cemevlerinde öğretimize denk düşmeyen deyiş ve dualarla, sokaklarda korku ve baskı ile Alevi inancını yok etmek istiyorlar.

Tarih boyunca semavi dinlere inananlar inançlarını yayma ve korumak adına doğal dinlerin tümüne baskı zulüm uygulamışlar. Alevilik; özellikle İslamiyet’in çıkışından, Osmanlı’ya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar Müslümanların, gerici, ırkçı faşist devletin ve Aleviliği bir çıkar kapısı olarak gören kendi aslını inkâr eden haramzadeler ve Hızır Paşaların zulmüne maruz kalmıştır. Osmanlılar ve onların torunları her ne kadar Alevilere yönelik katliamlar ve imha politikası uygulayıp, Cemevlerimizi kapatıp, yasaklasalar da Alevilik sözlü, dilden dile anlatılarak bağlama eşliğinde söylenilen deyişlerimiz aracılığıyla bugünlere gelmiştir. Aleviliğin yarınlara aktarılmasında da deyişlerimizin aslına uygun bir şekilde aktarılması Alevilik için önemli bir yere sahiptir. Asırlardır Pirlerimizin okumuş olduğu öğretimizi anlatan deyişlerimizin Arap gericiliği ile harmanlaştırılmasına, asimilasyona tabi tutulmasına karşı çıkmalıyız.

Alevi gençler, yazarlar, şairler, sanatçılar, edebiyatçılar, mürşitler ve pirlerimize çağrıda bulunuyorum. Deyişlerimiz İnancımızın aynasıdır. Cemevlerinde inancımızı yansıtmayan deyişlerin okunmasına karşı çıkın. Hangi amaçla olursa olsun inancımızı anlatmayan deyişleri elinizin tersiyle itin. Sanatçı dostlarımız gençler bu konuda özel çaba harcamalı. İnancımızı yansıtan “4 Kapı 40 Makam” öğretisinin süzgecinde süzülmüş İnsan, Işık ve Doğa merkezli şiirler, deyişler üretmelidirler.

Dört Kapı Kırk Makam öğretimiz,
Yoldaştır Kadın Erkek canımız,
İnsan ayırmaz Enel Hak felsefemiz,
Kâmil insan ile yola yoldaş olmak.

“İkrarı Hakk’tır kıblesi insan
Muhabbeti Aşk didarı güneş
Sureti insan kendisi Hakk
Kâmil insan ile yola yoldaş olmak

Enel Hak” deyip girersen bu yola,
Aşk ile dönersin haktır, hakikat
Harama el sürmez edeptir, marifet
kâmil İnsan ile yola yoldaş olmak –

Barış Aydın sır verdim bu yola –
Niyaz eyledik Kâmili mürşide-
Uymayın cahile eyle ehli kâmile –
kâmil İnsan ile yola yoldaş olmak-

Alevilikte “4 kapı 40 makam” öğretisinde esas olan onların komünal yaşamının devamıdır. Üretime, paylaşıma, kardeşliğe, sevgiye dayalı yaşam tarzı onlar için en değerli bilgidir. Deyişlerimizde bu güzellikleri anlatmalı. İnancınızın yozlaştırılmasına izin vermeyin. Doğrularınızda asla taviz vermeyin. Doğrularınız söz konusu olduğunda bu milyonlarca insanın inancı ise takiyyeçilik yapmak asla doğru değildir. Doğrulara hâkim olanlar hiç bir zaman takiyyeye ihtiyaç duymazlar.

Barış Bariş

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.