İMAM ZEYNEL ABİDİN VE ALEVİLER!

 

Sokrates bir gün eve geç gelmiş. Karısı da sürekli bunun nedenini soruyormuş. Konuşmuş, bağırmış çağırmış Sokrates hiçbir tepki vermeyip önüne bakmaya devam etmiş. Bunun üzerine karısı bir kova suyu Sokrates’in kafasına boşaltmış. Sokrates ise gayet sakin bir şekilde cevap vermiş:
-Bu gök gürültüsünden sonra yağmur kaçınılmazdı.

Bundan beş yıl önce Ömer, Ali’nin damadıdır, Ali, Ömer ve Osman’a biat etmişti, İmam Hasan ile İmam Hüseyin Muaviyye’ye biat etmişti. Muaviye, Hüseyin’e imametlik görevini vermişti. İmam Hasan ile İmam Hüseyin camide imamlık yaptılar. Yezid ile Hüseyin’in arasındaki çatışma Alevi, Sünni çatışması değil iktidar çatışması idi. Aleviler Müslüman değildir dediğimde Aleviler kıyamet kopardılar. Sanal âlemde hakkımda linç kampanyası başlattılar. Küfür ve hakaretlerin dışında ölüm tehditleri bile aldım. Tehditlere boyun eğmedim. Beş yıl boyunca ısrarla on iki imamların Alevi olmadıklarını, şeriatçı olduklarını, şeriat için çalıştıklarını, şeriatın Anadolu’da yayılmasında en çok on iki imamların payı olduğunu anlatmaya çalıştım.

Gelinen aşamada dün beni tehdit edenler bugün bir bir pişmanlıklarını dile getiriyorlar. Günlük yüzlerce özür mesajı alıyorum. Daha önce de “Cehaletin farkında olanlar cahil değil” yazımda belirtmiştim. Bana özür mesajları yazan Alevi kardeşlerim, inanın size kızmadım. Sizin bundan bir suçunuz yok. Suçlu olanlar Alevilerden özür dilemesi gerekenler, Aleviliğin İslam’la bir alakası olmadığını bilip de onlarca kitap yazan Alevi aydınlarındır. Suçlu olanlar, bu gerçeği bilmelerine rağmen takiyye yapan hâlâ Alevi kurumlarının başındaki olan kişilerdir. Özür dilemesi gerekenler, içi başka dışı başka Aleviliği bir geçim kaynağı olarak gören Alevilikte nemalanan dedelerdir.

Alevilerin inancı ile yaşam tarzları on iki imamların inancına ve yaşam tarzlarına zıttır. Aleviler on iki imamlar hakkında her hangi bir bilgiye sahip değillerdi. Bilgi sahibi olanların kimisi bedel ödemekten korktuğu için kimisi de çıkarları tehlikeye girer diye takiyye yaptılar, yalan söylediler Yezid ile Hüseyin arasındaki çatışmayı, Alevi Sünni çatışması olarak yansıtmaya çalıştılar. Hasanı ve Hüseyin’i “mazlum” gösterdiler. Alevileri buna inandırdılar. Alevilerle Müslümanları karşı karşıya getirdiler. Alevilerin hümanist ve mazlumlardan yana olma anlayışını asimilasyonun bir aracı olarak kullandılar. Alevilere ihanet ettiler. Aleviler bunun farkında olmadılar. O yalan, o kadar çok büyüdü ki on iki imamlar tabu haline dönüştü. Dokunan yanardı. Güneş balçıkla sıvanmaz. İmam Zeynel Abidin Alevi miydi?

4. İmam Zeynel Abidin kimdir?

Babası 3.İmam Hüseyin, annesi ŞehrBanu. Şehrbanu, İmam Hüseyin’in ilk eşi. Zeynel Abidin 7 Ocak 659 tarihinde Medine’de doğdu. İmam Zeynel’in annesi Şehrbanu genç yaşta hastalanır ve ölür. Zeynel Abidin, babası İmam Hüseyin, İmamet iken Zeynel Abidin’i genç yaşta Medine’de Mescid-i Aksa camisinde (Hz. Muhammed’in Mezarı buradadır) İmamlık görevi verir. O tarihte Halife Muaviye idi.

Muaviye hastalanınca Halifelik tahtına Şam valisi olan (Şam valisi orduların başı bugünkü genelkurmay başkanı) oğlu Yezid’i getirir. İmam Hüseyin, Yezid’in Halife seçilmesine razı olmaz. Yezid’e biat etmez. İmam Hüseyin Yezid’in kendisini öldürüleceğinden korktuğu için bir gece ailesini de yanına alarak Medine’yi terk eder. Önce Mekke’ye sonra da Küfe’ye gitmeye karar verir.

Yezid’in ordusu Küfe’ye kaçmaya çalışan İmam Hüseyin’i Kerbela çölünde Küfe’ye varmadan yakalar. Kerbela olayı yaşandığında Zeynel Abidin babası İmam Hüseyin’in yanında idi. Zeynel Abidin evli ve iki çocuk babasıydı. Yezid’in ordusu İmam Hüseyin’le birlikte İmam Hüseyin’in ikinci eşi Leyla’yı çocukları Ali Ekber, Abdullah ve Cafer’i öldürürler. İmam Hüseyin’in diğer dört eşine Urvet, Kuzaa, Kilap, Talha’ya onların çocuklarına Zeynel Abidin ve çocuklarına İmam Hüseyin’in altı cariyesine dokunmazlar. Onları önce Küfe’ye sonra Şam’a Yezid’in huzuruna götürürler. İmam Zeynel Şam’da Yezid’e biat eder. Yezid İmam Zeynel ve ailesini af eder. İmam Zeynel bir süre Şam’da kaldıktan sonra ailesini de yanına alarak baba ocağı Medine’ye döner.

Zeynel Abidin, Medine’ye döndükten sona Medine’de halkın önünde Yezid’e biat ettiğini açıklar. Zeynel Abidin yeniden Medine camisinde imamlık yapmak için Medine valisi aracılığı ile Yezid’e bildirir. Yezid kabul eder. İmam Zeynel yeniden Medine camisinde imamlık yapar. Yezid’in Halifeliğinin üçüncü yılında ülke genelinde ayaklanmalar yaşanır. Ülkede bugün Irak ve Suriye’de olduğu gibi iç savaş yaşanıyordu. Müslümanlar, Müslümanları öldürüyordu. Yezid gelişen olaylara hâkim değildi. Araplar Yezid’e karşı ayaklandı. Ordu bölündü. Zeynel Abidin başta Yezid’ten yana tavır belirtmiş gibi olsa da sonra tarafsız kalır.

Yezid çıkan iç savaşta öldürüldü. İmam Zeynel Abidin Medine’de 35 yıl imamlık yaptı. İmam Zeynel Abidin sürekli namaz kılardı. Bundan dolayı Medine halkı Zeynel Abidin’e Secced ismini verdiler. Halk arasında Zeynel Abidin Secced olarak tanınırdı. İmam Zeynel Abidin 6 Ekim 713 yılında dönemin Medine valisi Osman bin Hayyan tarafında zehirletilerek öldürüldü. İmam Zeynel Abidin 5.İmam Muhammed Bakır’ın babasıdır. İmam Zeynel’in mezarı Medine’dedir.

Yaşamı boyunca camiden çıkmamış, şeriat düzeni için çalışmış, Alevilerin varlığından dahi haberi olmamış, Yezid’e biat etmiş, mazlumlardan yana olmamış, Müslümanlar ayaklanırken tarafsız kalmış, Cemevi görmemiş, Semah dönmemiş, Enel Hak dememiş, Pirin huzuruna çıkmamış, özünü Dara çekmemiş, Musahibi olmamış, kadına değer vermemiş, insanın köle olarak kullanmasına karşı çıkmamış, cariyeleri (kadın köle) olan İmam Zeynel adına oruç tutmak ondan şefaat beklemek hak mı?
Barış Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.