Hem Alevi, Hem Müslüman Olunmaz, Alevi kurumlarını uyarıyoruz.

Hem Alevi, Hem Müslüman Olunmaz,Cami cemevi davutoglu izzettin dogan islam disi alevi Devrimci Aleviler Birligi DAB kizilbas bektasi

Alevi kurumlarını uyarıyoruz.

TC’nin boşbakanı, Davutoğlu;  

‘’Alevilik müstakil bir inanç diye gelmeyin,

İslam’ın bir parçasıdır’’ dedi.

Buyurun Müslüman Aleviler Camiye Cuma Namazına. 

7 Kez Alevi çalıştayı düzenleyip, Alevilerin hiçbir talebine cevap vermeyen AKP hükümeti, sonunda ağzından baklayı çıkardı.   Cemevilerinin statüsünün konuşulduğu görüşmelerde, Cemevi kelimesini bile kullanmaktan kaçınan AKP hükümeti, Alevi kurumları ile ayrı ayrı görüşerek, İRFAN EVİ altında, Alevileri Devlet diyaneti ve İslam’a bağlamaya çalışıyor.  İlk görüşmelerde Davutoğlu, ‘’Alevilik müstakil bir inanç diye gelmeyin, İslam’ın bir parçasıdır’’ diyerek, Aleviliği kendine özgü müstakil bir inanç olarak kabul etmeyeceğini ve Aleviliği İslam dışı gören kurumlar görüşmeyeceği mesajını verdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Dernekleri Adalet Bakanlığı’nın çağrısını yanıtsız bırakarak görüşmelere katılmama kararı alırken, bazı Alevi dernek ve federasyonları görüşmelere katılma kararı aldı. Bu AKP hükümeti ile görüşen Alevi kurumlarının, İslam’ın ve Diyanetin altına girmeyi kabul ettiklerini gösteriyor. Yobazların ellerinde Kuran’la Cemevlerine saldırdığı bu günlerde,  Buyurun Müslüman Aleviler Camiye Cuma Namazına.

Devlet diyanet kurumu ve fetvaları, zorunlu din dersleri, Alevilerin birincil inanç merkezlerinden Hünkâr Bektaş Veli dergâhımızda, ocağımızda İncir ağacı gibi Cami minaresi dikili dururken, devlet bu minareyi ve dergâhın üzerindeki müze statüsünü kaldırıp Alevi kurumlarına teslim etmeden, AKP iktidarı ile görüşen Alevi kurumları ve yöneticileri yol düşkünüdür.

Alevi kurumlarının yıllardır dile getirdiği Hak ve talepleri bellidir. Tüm Alevi kurum ve yöneticilerini, bu ortak taleplerimizden ödün vermeden, ortak hareket etmeye çağırıyoruz.

1- Alevilik kendine özgü müstakil bir inanç olarak resmen tanınıp Anayasal güvence altına aldıracağız.
2- Devlet DinAyet Kurumu kaldırılıp, her inanç kendini yönetip finans edecek şekilde özelleştirilecek.
3- Devlet ve din işleri tamamen bir birinden ayrılıp, kamu alanı laikleştirilecek.
4- 90 yıldır zorunlu vergiden Diyanete aktarılan Alevilerin vergi payını Alevi kurumlarına geri ödenecek.
5- Zorunlu din dersleri kaldırılsın. Her inanç dini eğitimini kendi kurumunda kendi verecek.
6- Cemevleri Alevi inanç merkezi olarak tanınıp yasal statü ve hakları tanınacak.
7- Alevi köy ve mahallelerine, CAMİ yapımı durdurulup, yapılanlar kaldırılacak.
8- Hacebektaş dergâhı başta olmak üzere dergâhlarımıza yapılan camiler ve müze statüsü kaldırılıp, dergâhlarımız ve el konulan arazileri Alevi kurumlarımıza devir edilecek.
9- 13-15 Şubat Hızır günleri, 21 Mart Newroz, 6 Mayıs Hıdrellez, vs. Alevi inanç günleri de, ücretli resmi tatil ilan edilecek.
10- Nüfuz cüzdanlarından (vb. resmi belgelerden) din hanesi tamamen kaldırılacak.
11- TC yasalarından, okul kitaplarından  medyada vs. Alevileri (ve başka inançları) rencide eden hakaret, ayrımcılık kaldırılacak.
12- Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve diğer katliamların sorumluları, 12 Eylül darbecileri yargılanıp cezalandırılacak.
13- 33 canımızın yakıldığı Sivas Madımak Oteli UTANÇ müzesi yapılacak.
14- Toplumun %85’nin oluşturan, İşçi emekçiler den yana, sosyal adalet, temel insan hak ve özgürlüklerine dayalı yeni bir anayasa yapılacak.
15- Kürt halkının özerklik hakları Anayasayla güvence altına alınıp, Kürt sorunu barışçıl demokratik bir şekilde çözülecek.
16- Din ve Milliyet konusu, toplumsal sorun olmaktan çıkarılıp, siyasetin gündeminden düşürülecek.

Bu taleplerden zerre ödün verip, AKP iktidar ile görüşen Alevi kurum ve yöneticilerini uyarıyoruz, ayağınızı denk alın YezİTlik, hınzır paşalık yapmayın. Hem Alevi, Hem Müslüman Olunmaz. Müslümansanız yallah camiye, Alevilikten ve cemevlerinden uzak durun.

Devrimci Aleviler Birliği DAB olarak, hiçbir şekilde Aleviliğin, İslam ve Devlet DinAyeti altına alınmasına izin vermeyeceğiz.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB)   –  2.2.2016

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.